Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Nadleśnictwie Brodnica chcieli złapać złodzieja. Zamiast tego trafili na wilki

Redakcja
Tadeusz Pawłowski
W Polsce żyje 1000 tych drapieżników. - Od 1998 r. są pod ścisłą ochroną. Nie można na nie polować, więc rozprzestrzeniają się na nowe tereny - mówi Dariusz Gnaciński, zastępca brodnickiego nadleśniczego.

[break]
- Strażnicy leśni zastawili pułapkę na złodzieja drewna. Kiedy obejrzeliśmy nagranie, okazało się, że zamiast niego, zarejestrowano poruszające się swobodnie cztery wilki - opowiada Dariusz Gnaciński. - Trzy lata temu osobiście widziałem dwa wilcze szczeniaki, a także pojedynczego osobnika. Wilki zjadły też dwa psy naszych pracowników. To nic dziwnego. Często podchodzą pod domostwa, likwidując zwierzęta, który są dla nich łatwą zdobyczą. Pierwszy pies uwiązany był przy budzie. Drugi chodził wolno. Znaleźliśmy go w lesie na trasie przejścia jeleni.

Na wilcze watahy - grupy od 4 do 9 sztuk - można natknąć się na terenie Nadleśnictwa Szubin, Nadleśnictwa Cierpiszewo i wspomnianego Nadleśnictwa Brodnica - głównie na terenie Obrębu Ruda.

W grupie raźniej

Pojawienie się watahy na danym terenie powoduje, że pozostałe zwierzęta dla bezpieczeństwa gromadzą się w chmary. Pojedyncze sztuki wilków można spotkać w lasach w całym regionie. Zwierzęta potrafią przemierzyć nawet 60 km dziennie. Pełnią funkcje sanitarne, eliminując słabsze i schorowane osobniki.

- W kontakcie z nimi trzeba zawsze zachować spokój i spróbować się wycofać. Atakują jedynie podrażnione przez człowieka, gdy są chore na wściekliznę lub bardzo głodne - mówi Gnaciński. - Pamiętajmy, że prowadzą bardzo skryte życie, unikając spotkania z człowiekiem.

Wielokrotnie potwierdzał to na naszych łamach dr inż. Piotr Sewerniak, wieloletni badacz życia wilków.

Leśni spryciarze

- Populacja zwierzyny leśnej jest na tyle duża, że bez problemu polują na mniejsze osobniki. Dla porównania - w Puszczy Bydgoskiej na terenie występowania trzech watah jest ok. tysiąca jeleni - twierdził naukowiec z UMK. - Wilki to sprytne zwierzęta. O wiele częściej migrują i podchodzą pod zabudowania niż nam się wydaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska