Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W planach miejskie baseny za akademickim gimnazjum

Alicja Cichocka
Alicja Cichocka
Infografika: Kamil Mójta
Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego oraz ocieplenie budynków wydziałowych chemii i fizyki UMK - to tylko część planów inwestycyjnych toruńskiego uniwersytetu na najbliższe lata.

[break]
Urząd Miasta w Toruniu jest zdecydowany kupić od uniwersytetu 7,3 tysiące metrów kwadratowych terenu za Gimnazjum i Liceum Akademickim UMK. Lokalizacja jest dla miasta atrakcyjna, grunt sąsiaduje z miejskim stadionem lekkoatletycznym oraz boiskiem do hokeja na trawie. W pobliżu jest siedziba Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Mają zaś powstać letnie baseny zewnętrzne.

- O ile zechcą tego mieszkańcy - zaznaczają urzędnicy.

Cena za ten grunt? 1,9 mln złotych. Z obu transakcji, czyli sprzedaży ziemi w Koniczynce i w Toruniu uniwersytet może liczyć na 33 mln złotych.

Pieniądze mają być żelazną rezerwą uniwersytetu. Środki ze sprzedaży ziemi mają stanowić wkład własny w dużych projektach naukowych realizowanych przy wsparciu funduszy unijnych.

PRZECZYTAJ:UMK bez wiana, za to z ambitnymi planami

Jak udało nam się dowiedzieć, uczelnia ma bardzo ambitne plany inwestycyjne na najbliższe lata.

Chce zabiegać o wsparcie przy budowie ośrodka konserwacji i badań nad dziedzictwem kulturowym. Centrum powstałoby obok Wydziału Sztuk Pięknych UMK przy ul. Sienkiewicza.

- W tym celu naukowcy z tego wydziału utworzyli konsorcjum z bydgoskimi uczelniami: Akademią Muzyczną oraz Wyższą Szkołą Gospodarki - informuje Ewa Walusiak - Bednarek z biura prasowego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. - Obecnie zaś zabiegają, żeby pomysł został wpisany do tak zwanego kontraktu terytorialnego, przedsięwzięć strategicznych dla rozwoju województwa kujawsko-pomorskiego.

Żeby realizować tego typu projekty toruński uniwersytet musi być gotowy pokryć co najmniej połowę kosztów całej inwestycji.

W planach władz UMK jest też budowa systemu informatycznego dla całego regionu, który zapewni powszechny, otwarty dostęp do materiałów naukowych w wersji cyfrowej. Multiwyszukiwarka naukowa powstałaby z funduszy regionalnych RPO województwa kujawsko-pomorskiego.

Uczelnia liczy też, że przy wsparciu unijnym uda się ocieplić siedzibę wydziału chemii. W podobny sposób chce zdobywać fundusze na termomodernizację siedziby wydziału fizyki.

Warunek to posiadanie wkładu własnego czyli 16 procent z wartości całej inwestycji. Widać więc, że środki ze sprzedaży ziemi wkrótce bardzo się przydadzą toruńskiej uczelni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska