Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracownicy sądów są źle opłacani i zestresowani. Podwyżki im pomogą?

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Projekt ustawy budżetowej na rok 2016 zakłada wzrost wynagrodzenia dla asystentów sędziów, urzędników i innych pracowników sądów powszechnych, kuratorów zawodowych, a także dla funkcjonariuszy Służby Więziennej i jej pracowników cywilnych
Projekt ustawy budżetowej na rok 2016 zakłada wzrost wynagrodzenia dla asystentów sędziów, urzędników i innych pracowników sądów powszechnych, kuratorów zawodowych, a także dla funkcjonariuszy Służby Więziennej i jej pracowników cywilnych
Będą podwyżki dla asystentów sędziów, urzędników i innych pracowników sądów powszechnych, kuratorów zawodowych oraz Służby Więziennej - wynika z projektu ustawy budżetowej na 2016 r.

[break]
- Nareszcie! Pewnie niewtajemniczeni w to nie uwierzą, ale z naszego sądu odchodzili wykształceni pracownicy do sklepów, na przykład drogeryjnych. Zmęczeni głodowymi pensjami szli tam, gdzie mogli trochę lepiej zarobić - relacjonują nam pracownicy jednego z toruńskich sądów.

Sytuacja dotyczy całego kraju. Asystent sędziego, sekretarz sądowy, kurator - profesje te dotąd traktowane były po macoszemu, jeśli chodzi o wynagrodzenia. W 2016 roku ma się to zmienić.

Projekt ustawy budżetowej na rok 2016, który 30 stycznia został przyjęty przez Sejm RP, zakłada wzrost wynagrodzenia dla asystentów sędziów, urzędników i innych pracowników sądów powszechnych, kuratorów zawodowych, a także dla funkcjonariuszy Służby Więziennej i jej pracowników cywilnych.

Jak wyliczyła „Rzeczpospolita”, zgodnie z przyjętą przez Sejm ustawą, w sądach powszechnych przeciętny nominalny wzrost miesięcznego wynagrodzenia w przeliczeniu na 1 etat dla asystentów sędziów, urzędników i pozostałych pracowników wyniesie 350 zł (za poprzedniego rządu PO-PSL było to 193 zł). Zaś przeciętny nominalny wzrost miesięcznego wynagrodzenia w przeliczeniu na 1 etat dla kuratorów zawodowych wyniesie 315 zł. Pracownicy polskich sądów mają jednak i inne, poważne problemy. Poziom stresu związanego z pracą w sądach jest znacznie wyższy niż w przypadku innych zawodów. Dwie trzecie pracowników sądownictwa jest bezpośrednio narażone na mobbing. To wnioski płynące z badania „Temida 2015”, zrealizowanego przez Stowarzyszenie Zdrowa Praca przy współudziale NSZZ Solidarność Pracowników Sądownictwa. Jak wynika z raportu, ponad 58 proc. osób zatrudnionych w sądach pracuje w warunkach wysoce stresogennych, co niesie ryzyko wielu chorób, zwłaszcza zaburzeń psychicznych oraz dolegliwości układu sercowo-naczyniowego i mięśniowo-szkieletowego. Ponad połowa osób zatrudnionych w sądownictwie cierpi na choroby przewlekłe, 8 proc. przyznaje się do zdiagnozowanych zaburzeń stanu zdrowia psychicznego, 32 proc. znajduje się w stanie podwyższonego ryzyka tego typu zaburzeń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska