Niedziela, 23 października 2016

Toruń

[BRONIMY UMK] Koniec planów rozbicia toruńskiej uczelni

Jarosławowi Gowinowi towarzyszyli poseł Iwona Michałek i radny województwa Andrzej Walkowiak

Fot.: Jacek Smarz

Lucyna Budniewska

Nie będzie podziału UMK, nie będzie żadnych zmian granic województwa ani metropolii bez Torunia. Jest za to zielone światło dla budowy stopnia wodnego na Wiśle - zapewnia wicepremier Jarosław Gowin.


- Dzisiaj nie ma żadnych podstaw do tego, żeby wyłączyć Collegium Medicum z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. UMK jest jednym z najlepiej rozwijających się polskich uniwersytetów. Moja obecność tutaj jest też wyrazem uznania dla jego dorobku i dla tempa rozwoju - powiedział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin na sobotniej konferencji prasowej w Toruniu. Towarzyszyli mu politycy jego partii Polska Razem - poseł Iwona Michałek z Torunia i radny województwa Andrzej Walkowiak z Bydgoszczy, prezes PR regionie.


Oferta związku


Wicepremier Gowin przedstawił bydgoskiemu środowisku akademickiemu propozycję utworzenia związku uczelni.

PRZECZYTAJ: W gościnie w kadrowym przyczółku

- Jeżeli powstanie związek, to w przyszłości można pomyśleć o stworzeniu na bazie tych uczelni dużego uniwersytetu. Wtedy pojawi się być może podstawa, aby rozmawiać, czy nie powinno przystąpić do niego Collegium Medicum. Dopóki takiego związku nie ma, ministerstwo będzie stało na stanowisku, że obecność Collegium Medicum w ramach UMK jest zasadna. Takie samo było stanowisko moich poprzedniczek w ministerstwie, reprezentujących inny obóz polityczny i, jestem przekonany, że takie będzie też stanowisko moich następców - stwierdził wicepremier.

Zmian granic nie będzie


„Nowości” zapytały także o ewentualne zmiany administracyjne i metropolię.

- Z całą pewnością nie mamy żadnych planów zmiany granic województwa kujawsko-pomorskiego. Wszystko wskazuje na to, że nie będzie w ogóle zmian granic. Jedyny projekt, który jest rozważany, to wyłączenie Warszawy z Mazowieckiego. Co do metropolii, sytuacja wydaje się przesądzona w jednym przypadku - powstanie metropolia śląska. W przypadku pozostałych 15 województw sprawa jest analizowana. Gdyby zapadła decyzja pozytywna, to w Kujawsko-Pomorskiem trzeba byłoby budować metropolię dualną, która łączyłaby dwa najważniejsze miasta regionu, czyli Bydgoszcz i Toruń - stwierdził wicepremier. - Dziś jednak bardziej prawdopodobne, chociaż nie przesądzone, że powstanie tylko metropolia śląska. Będziemy obserwować skutki i dopiero po przeprowadzeniu pilotażu na Śląsku zapadną decyzje co do pozostałych regionów.

Jarosław Gowin dodał, że rządowi zależy, aby decyzje w dwu kluczowych dla regionu sprawach, czyli budowy tamy w Nieszawie i drogi S10, zapadły jeszcze w tej kadencji.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodaj swój komentarz najciekawsze najstarsze najnowsze

 1. 23-02-2016 14:06

  Oceniono 24 razy 10 14

  - Art: Czarny dzień dla Bydgoszczy. Z tym, że zdecydowana większość wiedziała, że tak to się zakończy ta cała szopka. Niestety w Bydgoszczy trwa licytacja, wygrywa ten kto bardziej narzeka na Toruń. Szkoda, że bydgoszczanie nie oceniają realnie swoich władz np. S5 przez centrum miasta, nowa hala wystawiennicza, gdzie nic się nie dzieje, linia tramwajowa do Fordonu, na którą narzekają wszyscy mieszkańcy, brak dobrych uczelni itd. Miasto to nie umie zarządzać sobą a chce uzdrawiać wszystkich na około a lepsi są największymi wrogami.

  Odpowiedz

 2. 23-02-2016 09:03

  Oceniono 26 razy 11 15

  - sda: Żeby była jakakolwiek metropolia z Toruniem to do tego potrzebny jest jeden, jedyny podstawowy warunek! Zgoda Bydgoszczy! Bez tej zgody Toruniek może budować tylko metropolię w piaskownicy.

  Odpowiedz

 3. 22-02-2016 12:25

  Oceniono 71 razy 33 38

  - Huragan: Uważam, że i tak trzeba trzymać rękę na pulsie. Ogólnie mówiąc, ta cala akcja z odłączeniem CM od UMK i samodzielna metropolia, była obliczona tylko na tani poklask. Tak działają w Bydgoszczy :) A teraz życzenia pana Bruskiego.. 1.Powstanie metropolii Bydgoszcz. 2.Budowa drogi S10, budowa drogi S5. 3. Utworzenie Uniwersytetu Medycznego. 4.Powstanie Zarządu Dorzecza Wisły. 5. Utworzenie Delegatury CBA 6. Powstanie Sądu Apelacyjnego i Prokuratury Regionalnej. 7 Zbudowanie centrum kongresowego na placu Teatralnym, zwiększenie terenów inwestycyjnych w Bydgoskim Parku Przemysłowo - Technologicznym, wyremontowanie Młynów Rothera. Oto bydgoska lista życzeń. Z przyjemnością będę zakreślał te niezrealizowane, lub po prostu nierealne :) Oby było tego jak najwięcej :D

  Pokaż odpowiedzi (2) Odpowiedz

  1. 22-02-2016 10:38

   Oceniono 62 razy 27 35

   - Snx: Konkretnie i rzeczowo - tak trzeba !

   Odpowiedz

  2. 22-02-2016 10:11

   Oceniono 92 razy 48 44

   - Mariusz !!!: Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki ma swą siedzibę w Bydgoszczy, jakim więc prawem panie wojewodo spotyka się Pan z ministrem obecnego rządu w Toruniu, a nie gości ministra u siebie w urzędzie? Tym posunięciem upokorzył i zdeptał Pan godność bydgoszczan, a jednocześnie okazał swoją małość i pokazał że jest Pan tylko pionkiem na szachownicy, którym inni (torunianie) grają. Panie wojewodo - niech Pan pamięta, że wojewodą się bywa, a człowiekiem o silnym kręgosłupie moralnym trzeba być zawsze. Pan jak widać ma ten kręgosłup przetrącony i wybrał Pan oportunizm jako drogę kariery - smutne to niestety.

   Pokaż odpowiedzi (6) Odpowiedz

   1. 22-02-2016 09:57

    Oceniono 76 razy 47 29

    - seba-76: minister Gowin zna się i jest poinformowany o wszystkim ;) i na sprawiedliwości i na edukacji i na wojsku i na metropoliach i na tamie na Wiśle. Tak naprawdę przyjechał pochwalić o. Tadeusza, choć kiedy był w PO apelował o marginalizowanie rodziny radia Maryja :) prawdziwy człowiek renesansu... szkoda, że nie ma nic do powiedzenia w tym rządzie

    Pokaż odpowiedzi (1) Odpowiedz

    1. 22-02-2016 09:40

     Oceniono 68 razy 23 45

     - antytyfus: Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Ostateczna odpowiedz dla dla wiedzy wlodarzy Bydgoszczy powinna zatkac im usta. Taka jest decyzja i koniec.

    2. 22-02-2016 09:14

     Oceniono 71 razy 26 45

     - xyz: Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. to było do przewidzenia.... Koniec z brzydgoską hucpą ;)

    3. 22-02-2016 08:55

     Oceniono 63 razy 23 40

     - iks: Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Brawo!

    4. 22-02-2016 08:14

     Oceniono 62 razy 27 35

     - sda: Nie będzie S-10 i jest komplet!

     Pokaż odpowiedzi (2) Odpowiedz

     1. 22-02-2016 07:56

      Oceniono 64 razy 44 20

      - w.: Czyli pełna integracja niczym w dawnym ZSRR i prawda po toruńsku, niczym w prawda moskiewska?Taki plan TWBG-Toruniowi Wsio, Bydgoszczy Gawno?

      Odpowiedz

     Jest impreza!

     forum toruńskie