Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co rektor UMK odpowie prezydentowi Bydgoszczy? Dziś oficjalne stanowisko [BRONIMY UMK]

Alicja Cichocka
Podczas niedawnej wizyty w Toruniu minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin stwierdził, że nie ma woli politycznej tworzenia nowej uczelni medycznej z Collegium Medicum UMK
Podczas niedawnej wizyty w Toruniu minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin stwierdził, że nie ma woli politycznej tworzenia nowej uczelni medycznej z Collegium Medicum UMK Jacek Smarz
29 lutego o godz. 13 rozpocznie się nadzwyczajna sesja Rady Miasta Bydgoszczy w sprawie samodzielnego uniwersytetu medycznego, który powstać ma na bazie oderwanego od UMK Collegium Medicum.

- Nie ma woli politycznej tworzenia nowej uczelni medycznej z Collegium Medicum UMK - minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin nie pozostawia złudzeń. Władze Bydgoszczy nie rezygnują jednak i choć w zeszłym miesiącu radni tego miasta przez aklamację poparli projekt powołania uczelni, prezydent Bydgoszczy wystąpił o zwołanie nadzwyczajnej sesji.

Zaprasza i oskarża

Prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski, chciałby, żeby wzięły w niej udział władze UMK. W wypowiedzi opublikowanej w miejskim serwisie internetowym wymienia rektora, prof. Andrzeja Tretyna, i dziekana Wydziału Lekarskiego CM UMK, prof. Jacka Kubicę. Prezydent Bydgoszczy zarzuca też, że „obecnie trwają jakieś spotkania za zamkniętymi drzwiami, organizowane są jawne głosowania pod okiem Rektora - to nie jest dobre rozwiązanie”.

Rektor odpowie na apel

Dziś rektor UMK, prof. Andrzej Tretyn, ma odpowiedzieć w oficjalnym stanowisku na apel prezydenta Bydgoszczy. Być może odniesie się do zawartych w nim zarzutów. Mało prawdopodobne jest, że zjawi się na sesji w Bydgoszczy.

Stanowisko i argumenty władz UMK są znane od dawna. Rektor wyraził stanowcze weto wobec bydgoskich planów, podkreślając, że pomysłodawcy projektu ustawy, z posłem Zbigniewem Pawłowiczem (PO) na czele, nie spytali o zdanie władz uniwersytetu, nie przedstawili merytorycznych argumentów, a działania bydgoskich polityków naruszają zasadę autonomii uczelni. Projekt ustawy w tej sprawie jest w Sejmie i będzie rozpatrywany zgodnie z procedurą. Wkrótce odbędzie się jego pierwsze czytanie.

Kto za, kto przeciw

Pod obywatelskim projektem złożono 160 tys. podpisów. Wspiera go Rada Miasta Bydgoszczy i tamtejsi parlamentarzyści wszystkich opcji. Przeciwne demontażowi uczelni są władze i Senat UMK, toruńscy parlamentarzyści oraz resort nauki. Przeciwko rozbijaniu uczelni jest także znacząca część środowiska Collegium Medicum UMK. Niedawno poparcie dla uchwały senatu o zachowaniu integralności UMK wyraziła rada Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum UMK. Negatywna jest też opinia środowiska naukowego: między innymi Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska