Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koncert wydziałowej kapeli i Angela Merkel na jubileuszu u toruńskich fizyków

Alicja Cichocka
Alicja Cichocka
Laboratoria fizyków są na co dzień zamknięte dla postronnych. Urodziny to wyjątkowy moment, żeby pokazać, w jakich warunkach pracują naukowcy
Laboratoria fizyków są na co dzień zamknięte dla postronnych. Urodziny to wyjątkowy moment, żeby pokazać, w jakich warunkach pracują naukowcy Grzegorz Olkowski
Fizycy UMK świętują. Swoje laboratoria otworzyli dla publiczności, pokazują historyczne zdjęcia, wśród których znaleźć można prawdziwe perełki.

[break]
Rzadko zdarza się, żeby toruńscy fizycy otwierali naszpikowane supersprzętem laboratoria dla osób z zewnątrz.

Okazją stały się świętowane wczoraj 70. urodziny. Poza jubileuszową sesją naukową, publiczność mogła zajrzeć do Centrum Optyki Kwantowej UMK, laboratoriów, w których naukowcy badają możliwe zastosowania optyki kwantowej w naukach biomedycznych.

Mocna pozycja fizyków

Tomograf optyczny, superdokładny atomowy zegar optyczny czy uzyskany kilka lat temu pierwszy w Polsce kondensat Bosego Einsteina (najniższa występująca we wszechświecie temperatura) to osiągnięcia ostatnich lat potwierdzające wysoką pozycję fizyków UMK w kraju i za granicą.

Jestem spokojny o przyszłość toruńskiej fizyki, UMK ma silny ośrodek i utalentowanych naukowców. - profesor Józef Szudy

- Nie byłoby tak silnej toruńskiej fizyki bez mocnych podstaw, twórcy fizyki UMK profesora Aleksandra Jabłońskiego, naukowca o międzynarodowym autorytecie - podkreśla prof. Józef Szudy, asystent profesora i wieloletni dyrektor Instytutu Fizyki, dziekan Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK w latach 2002-2008. - Tak zwany diagram Jabłońskiego opisujący ważne zjawiska świetlne jak luminescencja znajduje się w każdym podręczniku fizyki molekularnej, co więcej, do dziś służy naukowcom na przykład przy opracowywaniu metody leczenia światłem w terapiach onkologicznych.

Wysoką pozycję w kraju i za granicą potwierdzały dokonania kolejnych fizyków UMK.

- W budynku fizyki przy ulicy Grudziądzkiej dokonano jednej z pierwszych w kraju obserwacji impulsu rezonansu jądrowego, nazywanego magnetycznym, który dzisiaj służy w diagnostyce medycznej. Dokonał tego jako pierwszy w Polsce doktor Kazimierz Antonowicz - podobnych ważnych momentów w historii toruńskiej fizyki, co podkreśla prof. Józef Szudy, było znacznie więcej.

Wakacje z Angelą Merkel

Fizycy ukazali je także na wystawie archiwalnych zdjęć ulokowanej w atrium budynku Instytutu Fizyki przy ulicy Grudziądzkiej. Wśród fotografii są perełki. Z jednej spogląda młodziutka Angela Merkel. Przyszła kanclerz Niemiec ma doktorat z chemii kwantowej, w latach 80. trzykrotnie odwiedziła ośrodek UMK w Bachotku, biorąc udział w letniej szkole naukowców.

Zegarmistrze z UMK

Pozycję fizyków wzmocniło jeszcze powstanie Krajowego Laboratorium Fizyki Atomowej Molekularnej i Optycznej FAMO - międzyuczelnianego ośrodka badawczego powołanego dla badań doświadczalnych. To właśnie w tej jednostce tyka optyczny zegar atomowy, najlepszy znany obecnie ludzkości miernik czasu, którym chwali się tylko kilka ośrodków na świecie.

Wskazania optycznego zegara cały czas pokazuje ekran we foyer siedziby fizyków przy ulicy Grudziądzkiej.

Chętni mogą synchronizować swoje zegarki.

Życzenia urodzinowe

Prof. Józef Szudy jest spokojny o przyszłość toruńskiej fizyki.

- Jedyna moja troska wiąże się ze spadającą liczbą kandydatów na studia na fizyce, a przecież po naszych studiach młodzi ludzie znajdują pracę - podkreśla profesor.

Jubileusz świętowano wczoraj w atrium Instytutu Fizyki. Był tort i 70 świeczek (do ich zdmuchnięcia wykorzystano pompę tłocząca powietrze pod ciśnieniem).

Dla gości zagrała sześcioosobowa kapela klezmerska wykonująca też muzykę grecką, w skład której wchodzą pracownicy i studenci Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK. Zespół, jak podkreśla prodziekan fizyków prof. Mirosław Bylicki (kontrabas i wokal), istnieje już od piętnastu lat.

Warto wiedzieć

Instytut Fizyki UMK tworzy dziewięć zakładów badawczych i kilkanaście pracowni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska