Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kat na rynku zakuje kogoś w dyby [FESTIWAL NAUKI I SZTUKI]

Redakcja
Wczoraj o festiwalowych ciekawostkach opowiadała między innymi dr Justyna Przybyszewska z Collegium Medicum UMK
Wczoraj o festiwalowych ciekawostkach opowiadała między innymi dr Justyna Przybyszewska z Collegium Medicum UMK Jacek Smarz
22 kwietnia rusza Toruński Festiwal Nauk i Sztuki. Tematem przewodnim będzie żywność i żywienie człowieka. Na wszystkich ciekawych nauki i sztuki czeka w tym roku blisko 150 imprez z ponad 40 dziedzin. Będą wykłady, warsztaty, spotkania oraz koncerty.

[break]
- Nie ma skuteczniejszego i korzystniejszego pod względem finansowym sposobu zapobiegania chorobom niż prawidłowe żywienie. Z badań wynika, że w 50 proc. zależy od niego jakość naszego życia - twierdzi dr Justyna Przybyszewska z Katedry i Zakładu Żywienia i Dietetyki Collegium Medicum UMK. - Takie choroby jak chociażby cukrzyca, które kiedyś diagnozowano wyłącznie u osób w wieku podeszłym, aktualnie występują już u młodzieży, a nawet u dzieci. Podczas festiwalu w przystępny sposób chcemy przekazać rzetelne informacja dotyczące prawidłowego żywienia, a także wpływu poszczególnych składników na jakość naszego umysłu. Będą też wykłady dla rodziców, którzy chcieliby odpowiednią dietą wspomóc rozwój intelektualny swoich pociech.

PRZECZYTAJ:Między nauką a sztuką

To dyskusja dotycząca żywności i żywienia człowieka rozpocznie w piątek (22 kwietnia) w Dworze Artusa tegoroczny Toruński Festiwal Nauki i Sztuki. Oprócz dr Justyny Przybyszewskiej wezmą w niej udział pracownicy Katedry i Zakładu Żywienia i Dietetyki, a także Katedry i Kliniki Geriatrii Collegium Medicum UMK. Będzie to też jedna z głównych imprez tegorocznego festiwalu.

Rycerze w Artusie

Zgodnie z tradycją i w tym roku nie zabraknie imprez plenerowych. Z okazji 550-lecia drugiego pokoju toruńskiego w niedzielę (24 kwietnia) odbędzie się historyczna inscenizacja w Dworze Artusa i towarzyszący jej festyn średniowieczny na Rynku Staromiejskim.

Liczymy, że w czasie naszego historycznego pochodu w kościołach zabrzmią dzwony. - dr Michał Targowski

- Po podpisaniu traktatu pokojowego wyjdziemy na zewnątrz, sformujemy pochód i podążymy w stronę kościoła pw. Najświętszej Marii Panny. Tak jak to było w 1466 roku. Liczymy, że w czasie pochodu zabrzmią toruńskie dzwony. W kościele chór UMK zaśpiewa uroczyste „Te Deum”. Będzie też okolicznościowa wymiana prezentów między królem Kazimierzem Jagiellończykiem, a wielkim mistrzem Ludwigiem von Erlichshausenem - opowiada dr Michał Targowski z Instytutu Historii i Archiwistyki UMK. - Później orszak uda się na Rynek Staromiejski w Toruniu. Czekają nas tam występy kuglarzy, akrobatów, namioty edukacyjne, a także dwa spotkania. Jedno z katem, który zakuje kogoś w dyby, drugie z rycerzem wybijającym monety.

Poza drugim pokojem toruńskim organizatorzy postanowili zaakcentować także 1050. rocznicę chrztu Polski.

Mieszko i kontrowersje

- Zaplanowaliśmy dyskusję dotycząca początków państwa piastowskiego, w której weźmie udział prof. Przemysław Urbańczyk. Jego książka „Mieszko I tajemniczy” wzbudziła kontrowersje, a on niezrażony tym zabrał się za pisanie kolejnych - mówi Aleksander Anikowski, kierownik Centrum Promocji i Informacji UMK.

Warto wiedzieć: Pięć dni z TFNiS

Gdzie poza internetem można znaleźć program Festiwalu Nauki i Sztuki?
Foldery z programem festiwalu można otrzymać bezpłatnie w Centrum Promocji i Informacji UMK (parter Rektoratu, ul. Gagarina 11), w Dworze Artusa (Rynek Staromiejski 6), a także w Ośrodku Informacji Turystycznej (Rynek Staromiejski 25).

Jak można dostać się na wybrane wydarzenia?
Od wtorku na część imprez ruszyły już zapisy. Na pozostałe wstęp jest wolny lub obowiązują bezpłatne wejściówki, które będzie można otrzymać 20 kwietnia (najbliższa środa) w kasie Dworu Artusa od godz. 16.

Ile osób weźmie udział w tegorocznej imprezie?
W ubiegłym roku przez festiwal przewinęło się ok. 30 tys. osób. W tym roku będzie podobnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska