Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stwórzmy razem duże piernikowe serce, oblejmy je czekoladą, a potem zjedzmy

Redakcja
Wczoraj w Żywym Muzeum Piernika przy ulicy Rabiańskiej odbyła się oficjalna część obchodów 10-lecia z udziałem wielu gości
Wczoraj w Żywym Muzeum Piernika przy ulicy Rabiańskiej odbyła się oficjalna część obchodów 10-lecia z udziałem wielu gości Jacek Smarz
Smak piernika zna każdy, ale jednak niewielu wie, jak należy go zrobić. Od dekady opowiadają o tym piernikarscy mistrzowie z ulicy Rabiańskiej w Toruniu.

[break]
- Choć z wykształcenia jestem prawnikiem, to 10 lat temu postanowiłem poszukać nowej drogi zawodowej. Zakładałem, że powinna być ściśle związana z moim miastem, usługami i piernikiem. W Toruniu nie było wtedy miejsca, gdzie można poznać ich historię. Trzeba było tylko wymyślić sposób, jak to zrobić - wspomina Andrzej Olszewski, właściciel Żywego Muzeum Piernika.

Warsztat piernikarski, w którym pod okiem mistrza można osobiście przejść cały proces wyrabiania piernika, otwarto 17 kwietnia 2006 roku. Ludzie nie byli wówczas jeszcze przyzwyczajenie do instytucji, w których - aby poczuć dobrą zabawę - wszystkiego można, a nawet trzeba dotykać.

Moment przełomowy nastąpił około 2012 roku. Dziś Żywe Muzeum Piernika rocznie odwiedza 115 tysięcy osób. - Andrzej Olszewski

- Internetowa promocja była w powijakach. O Facebooku nikt nie słyszał. Ja i moi pracownicy jeździliśmy więc wszędzie osobiście. Odwiedzaliśmy dyrekcje szkół, urzędy, rozwoziliśmy plakaty. Toruń, Bydgoszcz, Włocławek... - mówi Andrzej Olszewski. - Braliśmy udział w targach i postawiliśmy na szeptaną promocję. Moment przełomowy nastąpił około 2012 roku. Dziś rocznie odwiedza nas 115 tys. osób.

Żywe Muzeum Piernika na swoim koncie ma wiele nagród. W 2006 roku za pomysł placówki i jego wdrożenie zdobyło laury dla Najlepszego Mikroprzedsiębiorstwa w Polsce. Później przyszły kolejne: tytuł Najlepszego Produktu Turystycznego w Polsce, II miejsce w plebiscycie „7 nowych cudów Polski” National Geographic Traveler, a także Złota Kareta Czytelników „Nowości”.

Ukoronowaniem sukcesu było opinia prestiżowego „The Huffington Post”. W ubiegłym roku wśród atrakcji, które trzeba zobaczyć wymienił on Toruń za Rynek Staromiejski i Żywe Muzeum Piernika.

- To ulokowało nas w zupełnie innym świecie - twierdzi Andrzej Olszewski.

Z okazji jubileuszu Muzeum Żywego Piernika przygotowało wiele atrakcji: konkurs na życzenia urodzinowe, konkurs dla szkół za najlepszą relację z odwiedzin, zwiedzanie muzeum w kwietniowe weekendy za pół ceny (akcja nie obejmuje zakupu biletów przez Internet). 17 kwietnia, w dzień urodzin placówki, jej równolatkowie, wchodzą do Żywego Muzeum Piernika za darmo.

Kulminacyjnym punktem obchodów będzie ustanowienie rekordu na największe piernikowe serce na świecie.

- W sobotę 14 maja w międzymurzu chcemy rozstawić jak najwięcej stołów i pieców, aby wspólnie rozwałkować i wypiekać piernikowe ciasto. Oblejemy je czekoladą, pokroimy i wspólnie zjemy - zapowiada Andrzej Olszewski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska