Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak na przestrzeni wieków radzono sobie w Toruniu z brudem i śmieciami? [FESTIWAL NAUKI I SZTUKI]

Redakcja
Dr Dariusz Chyła (z prawej)  w czasie przygotowań do wystawy
Dr Dariusz Chyła (z prawej) w czasie przygotowań do wystawy Grzegorz Olkowski
Do wtorku potrwa tegoroczny Toruński Festiwal Nauki i Sztuki. Od dziś w jego ramach można oglądać między innymi intrygującą wystawę „Myć się czy wietrzyć? Czystość i brud w Toruniu”.

Ekspozycja poprowadzi zwiedzających przez problematykę miejskiej higieny od czasów średniowiecza aż po XX wiek. Dowiemy się jak radzono sobie z brudem na ulicach Torunia oraz jak często myli się nasi przodkowie. Bo podejście do higieny - jak łatwo zgadnąć - mieli nieco inne.

Tajemnice Kozackich Gór

- Po drugiej stronie Wisły funkcjonowało kiedyś kąpielisko, na którym wypożyczano stroje kąpielowe. Z dokumentów, które zostaną zaprezentowane, wynika, że gdy stroje wracały do wypożyczalni, nie były prane, a jedynie wietrzone - opowiada dr Dariusz Chyła, zapytany o ciekawostki na wystawie w Archiwum Państwowym w Toruniu.

Obejrzymy między innymi plany wodociągów z końca XVIII wieku, umowę miasta z katem, który w ramach swojej pracy zajmował się przecież również wywozem nieczystości, projekty ustępów publicznych, w tym toalety na Rynku Nowomiejskim powstałej w 1912 roku, a także projekty domów dla biedoty na Kozackich Górach.

- W raporcie sanitarnym z tego terenu napisano, że w okresie międzywojennym ludzie mieszkali tam w niezwykle prymitywnych warunkach - opowiada „Nowościom” dr Dariusz Chyła.

Wybierając się na wystawę będzie można również obejrzeć nowożytną kopię fragmentu kroniki Jana Długosza. Opisano tam historię niefortunnego zdarzenia, do którego doszło w Toruniu podczas wizyty króla Władysława Jagiełły. Jedna z mieszczek wylała na przejeżdżającego pod oknami króla wiadro nieczystości.

Warto przypomnieć, że inscenizacja tego wydarzenia odbyła się kilka lat temu przy okazji plenerowego spektaklu „Czwarta brama”. Wystawę można oglądać dziś w godz. 10-16, a także w poniedziałek i wtorek w godz. 8-14.30. Wstęp wolny.

Król i wielki mistrz

Z kolei już jutro odbędzie się największa tegoroczna impreza festiwalowa, która przeniesie nas 550 lat wstecz.

W Dworze Artusa o godz. 14 zostanie odtworzone podpisanie II pokoju toruńskiego między Polakami a Krzyżakami. 45 minut później król Kazimierz Jagiellończyk oraz wielki mistrz Ludwik von Erlichshausen przejdą w uroczystym pochodzie i przy dźwiękach trąb i dzwonów do kościoła pw. Wniebowzięcia NMP, aby odśpiewać dziękczynne „Te Deum”.

Od godz. 15.30 na Rynku Staromiejskim rozpocznie się historyczny festyn. Będzie okazją do podziwiania kuglarzy i samodzielnego spróbowania swoich sił w pieczeniu pierników, biciu pamiątkowej monety oraz w średniowiecznych grach i zabawach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska