Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białoruś i Ukraina bliżej Bałtyku [FESTIWAL "PROBALTIKA"]

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Irina Michajłowa będzie solistką inauguracyjnego koncertu 23. „Probaltiki”. Zagra na cymbałach z towarzyszeniem orkiestry smyczkowej
Irina Michajłowa będzie solistką inauguracyjnego koncertu 23. „Probaltiki”. Zagra na cymbałach z towarzyszeniem orkiestry smyczkowej Archiwum artystki
1 maja to w Toruniu już od 23 lat dzień inauguracji Festiwalu Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich „Probaltica”. Festiwal rozpocznie i zakończy się symfoniczne, ale program jest bardzo różnorodny.

[break]
Także w tym roku 1 maja - w dniu urodzin pomysłodawcy i organizatora „Probaltiki” Henryka Gizy - odbędzie się pierwszy festiwalowy koncert.

Z Łotwy, Litwy, Szwecji, Finlandii, Rosji, Estonii i Polski przyjadą muzycy, których słuchać będziemy w Dworze Artusa, Centrum Kulturalno-Kongresowym „Jordanki”, Katedrze Świętych Janów i Ratuszu Staromiejskim. Przybędą też artyści z Białorusi i Ukrainy, krajów od wybrzeża Bałtyku nieco oddalonych, ale, jak przekonują organizatorzy, z tymi bałtyckimi związanych kulturalnie od stuleci. Festiwal potrwa do 15 maja.

Cymbalistek było niewiele

Na inaugurację wystąpi Państwowa Orkiestra Symfoniczna Republiki Białorusi, a z nią wirtuozka rzadko słyszanego na koncertowych estradach instrumentu - cymbałów. Irina Michajłowa zagra partię solową Koncertu na cymbały i orkiestrę smyczkową Władimira Kuria-na. Poza tym zabrzmią tryptyk symfoniczny „Mały Książę” Jewgienija Glebowa, Symfonia nr 1 Wasilija Kalinikowa i słynny polonez Michała Kleofasa Ogińskiego „Pożegnanie Ojczyzny”.

Państwowa Orkiestra Symfoniczna Republiki Białorusi w przyszłym roku będzie obchodzić 90-lecie swojego istnienia. Wśród dyrygentów i solistów, którzy z nią występowali, są wielkie sławy, a na mapie jej artystycznych tournées - kraje europejskie i azjatyckie. Głównym dyrygentem orkiestry jest słynny Aleksandr Anisimow, a w Toruniu poprowadzi ją jego asystent, jednocześnie drugi dyrygent Orkiestry Symfonicznej Narodowego Radia i Telewizji Republiki Białorusi, Jurij Karawajew.

Inauguracja odbędzie się w niedzielę o godz. 18.00 w Dworze Artusa.

Na kolejnym koncercie „Probaltiki” - 3 maja o godz. 17.00 w Dworze Artusa - wystąpią zespoły dobrze znane festiwalowym bywalcom: szwedzki dęty Gotlands Blasarkvintett i toruńska smyczkowa Multicamerata (z organizatorem festiwalu Henrykiem Gizą na kontrabasie w składzie).

Z towarzyszeniem polsko-szwedzkiego ansamblu wystąpi pianista Wojciech Waleczek. W programie koncertu są utwory Fryderyka Chopina, Mieczysława Karłowicza, Jana Ste-faniego i Larsa Erika Larssona.

Od fortepianu do bałałajki

Nie po raz pierwszy toruńscy melomani usłyszą też kwintet Karta z Rygi (to wirtuozi gry na łotewskim instrumencie kokle) czy litewskich muzyków Petrasa Geniusasa (fortepian) i Vilhelmasa Cepinskisa (skrzypce).

Ale będą i festiwalowi debiutanci, jak zespół Dagamba z Łotwy, który prócz Bacha zagra muzykę crossover, łącząca różne style, a w składzie ma m.in. irańskiego artystę, śpiewającego i grającego na egzotycznych instrumentach.

W programie „Probaltiki” są koncerty muzyki dawnej i najnowszej, chóralnej i granej na etnicznych instrumentach. Wielki finał będzie należał do Narodowej Symfonicznej Orkiestry Ukrainy.

Tradycyjnie już na koncerty „Probaltiki” wstęp jest wolny. Darmowe wejściówki można odbierać w kasie Ratusza Staromiejskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska