Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po podmuchu z Neptuna Toruń ległby w gruzach [ROZMOWA]

Redakcja
Astronom Jerzy Rafalski pasję łączy z pracą. W sobotę o g. 17.30 podzieli się swoją wiedzą z widzami Planetarium. Na koncie ma Złotą Karetę „Nowości”
Astronom Jerzy Rafalski pasję łączy z pracą. W sobotę o g. 17.30 podzieli się swoją wiedzą z widzami Planetarium. Na koncie ma Złotą Karetę „Nowości” Grzegorz Olkowski
W sobotę w toruńskim Planetarium przygotowano specjalny seans „Meteoplanet” o warunkach panujących w Układzie Słonecznym. O najnowszej propozycji Planetarium rozmawiamy z astronomem JERZYM RAFALSKIM.

Podczas pokazu dowiemy się sporo o ekstremalnych warunkach panujących w Układzie Słonecznym. Co najbardziej może zaskoczyć?
Pewnie to, że zniszczymy Toruń. Wyobrazimy sobie, co by było, gdyby podmuchy Neptuna przenieść na Ziemię. Wiatry wieją tam z prędkością 2 tys. km/h. Opowiemy też o gradzie diamentów i temperaturze na Wenus: + 450 stopni Celsjusza. Kiedyś widząc wokół niej chmury, myślano, że jest tam woda i życie. Później okazało się, że panuje tam nie tylko ekstremalna temperatura, ale również sto razy wyższe ciśnieniem niż na Ziemi.
A ten grad diamentów?
Jeśli przyjrzymy się zdjęciom Urana wykonanym przez sondy kosmiczne, zauważymy jego turkusowy kolor. To efekt domieszki metanu - gazu, która zawiera węgiel. Skoro na Uranie występuje wysokie ciśnienie, to ten wytrącony węgiel zaczyna kondensować i tworzyć kryształy. Zachowuje się tak, jak woda na Ziemi.
Przed seansem będzie Pan opowiadał o pierwszym turystycznym locie w kosmos. Milioner Dennis Tito chciał za niego zapłacić 20 milionów dolarów. Amerykanie go nie wzięli. Zrobili to ostatecznie Rosjanie...
I nie ma się czemu dziwić. Wiele osób śmieje się, że to Amerykanie wzięli pierwszego turystę w podobną podróż o wiele wcześniej. Był nim John Glenn, pierwszy amerykański astronauta, który wykonał lot po orbicie. Gdy był dziadkiem zabrano go w podobną podróż promem kosmicznym jeszcze raz. Niczego konkretnego podczas tej misji nie wykonywał, a więc można uznać, że poleciał jako turysta. To bardzo fajny biznes przyszłości. Na naszym seansie też o tym opowiadamy.
Wszystkie turystyczne loty w kosmos odbywają się obecnie za pośrednictwem rosyjskich statków. Dlaczego?
Amerykanie nie są chętni, aby zabierać ludzi, którzy nie są dobrze przygotowani. I nie kuszą ich pieniądze, skoro jedna misja ich wahadłowca kosztuje miliard dolarów. Rosjanie robią to taniej. Zainteresowanie wykorzystała firma Virgin Galactic, która pracuje nad uruchomieniem lotów turystycznych. Bilet ma kosztować tylko 250 tys. dolarów. Nie będzie można wejść na orbitę, ale wyskok ponad atmosferę ma być zagwarantowany.
Co dalej? Turystyczne loty na Księżyc, spacery?
Jeśli Virgin Galactic dotrzyma słowa, to po 2020 roku zaoferuje turystom lot wokół Księżyca, a później być może i lądowanie. Kiedyś Mount Everest też był dla wybrańców. Teraz pcha się na niego coraz więcej turystów.
W poniedziałek na niebie będzie można zobaczyć przejście Merkurego na tle Słońca. Jak to najlepiej zaobserwować?
Merkury to najmniejsza planeta w naszym układzie. Przewędruje na tle jasnej tarczy Słońca. I tu jest problem, bo skoro Słońce nas oślepia, to jak je obserwować? Najlepsze do tego są filtry spawalnicze, albo kilkakrotnie złożona folia z apteki. Można to zrobić przez teleskop, ale tylko, jeśli wyświetlimy obraz Słońca na kartce. W poniedziałek w godz. 13-15 rozstawimy się na placu przed Planetarium, aby wspólnie obserwować to zjawisko. Ostrzegam, że nie wolno spoglądać na Słońce bezpośrednio przez teleskop lub lornetkę. Stracimy wówczas wzrok w ułamku sekundy. Astronomowie żartują często pytając dzieci ile razy można spojrzeć przez teleskop na Słońce. Dwa. Raz jednym i raz drugim okiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska