Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Merkury na tle Słońca - taki widok można było podziwiać wczoraj aż do zachodu

Piotr Lampkowski
Przed siedzibą Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu stanęły teleskopy, dzięki którym przechodnie mogli podziwiać Merkurego na tle Słońca
Przed siedzibą Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu stanęły teleskopy, dzięki którym przechodnie mogli podziwiać Merkurego na tle Słońca Sławomir Kowalski
Wczoraj przez cały dzień mieliśmy rzadką okazję oglądać tzw. transfer Merkurego na tle tarczy Słońca. Na obliczu naszej najbliższej gwiazdy pojawiła się maleńka kropka, która była widoczna aż do zachodu.

Ci, którzy chcieli prowadzić obserwację z wykorzystaniem na przykład zaciemnionej szybki od maski spawalniczej, mogli czuć się mocno zawiedzeni.

- Merkury ma zaledwie 1/150 wielkości Słońca - tłumaczy dr Krzysztof Rochowicz z Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli. - Nawet bez najprostszego teleskopu nie jesteśmy w stanie zobaczyć malutkiej kropki, która stanowi ułamek procenta całej powierzchni gwiazdy.

Przed toruńską siedzibą Urzędu Marszałkowskiego stanęło kilka teleskopów, które na co dzień są częścią wyposażenia astrobaz rozsianych na terenie całego województwa.

- Oczywiście, żeby móc podziwiać zjawisko przez teleskop, potrzeba specjalnych filtrów i folii, bez tego grozi nam utrata wzroku - przestrzegał dr Krzysztof Rochowicz.

Sprzęt ustawiony przed Urzędem Marszałkowskim obsługiwali uczniowie z Gimnazjum nr 1 w Gniewkowie skupieni w kole astronomicznym.

- Podoba mi się to, że dziś Słońce lub Księżyc możemy zobaczyć w zupełnie inny sposób - mówił uczeń klasy III Andrzej Brzeziński.

Dokładnie o godzinie 13.12 dr Krzysztof Rochowicz zaczął zachęcać przechodniów do spojrzenia prosto w Słońce.

- Wspaniała inicjatywa - mówi Lidia Brandel, która zdecydowała się spojrzeć w teleskop, przerywając spacer. - Dzięki takim akcjom jesteśmy świadomi otaczającego nas świata i poszerzamy swoje horyzonty.

Merkury pojawia się na tle Słońca stosunkowo często - kolejny raz będzie można zaobserwować takie zjawisko za siedem lat, ale w listopadzie, przez co nie wszystko będzie można zobaczyć tak dokładnie jak wczoraj.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska