Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń: Bartek chory na stwardnienie rozsiane się nie poddaje. Inni także

Mariola Lorenczewska
Mariola Lorenczewska
Chorzy na stwardnienie rozsiane potrzebują rehabilitacji. Choćby takiej, jak ta prowadzona w Siemianowicach Śląskich
Chorzy na stwardnienie rozsiane potrzebują rehabilitacji. Choćby takiej, jak ta prowadzona w Siemianowicach Śląskich Mikołaj Suchan /Polskapress
U każdego chorego stwardnienie rozsiane zaczyna się i przebiega inaczej. Pacjenci starają się być aktywni, nie poddają się. Wózek inwalidzki, to też nie koniec świata. Nieodłączna w terapii na każdym etapie choroby jest kompleksowa rehabilitacja, do której w Toruniu dostęp jest jednak bardzo ograniczony.

[break]
U zazwyczaj pełnej energii 30 - letniej Matyldy pierwszym niepokojącym objawem było szybkie męczenie się niewspółmierne do wysiłku. Potem pojawiły się zaburzenia wzroku, problemy z utrzymaniem równowagi. Zanim trafiła do neurologa, odwiedziła wiele razy internistę, okulistę, ortopedę i logopedę.

Dziewczyna odeszła

Bartek ma 28 lat. Od trzech wiadomo, że cierpi na stwardnienie rozsiane.

- Odeszła ode mnie dziewczyna, bo się przestraszyła. Ja walczę. Nadal pracuję w tej firmie, co wcześniej, tyle, że na pół etatu - mówi Bartek.

Stwardnienie rozsiane (sclerosis multiple, SM) jest przewlekłą chorobą ośrodkowego układu nerwowego najczęściej wykrywaną między 20. a 40. rokiem życia. W Polsce choruje na nią ok. 40 tysięcy osób.

Nie u wszystkich chorych pojawiają się te same symptomy. Na przykład zaburzenia wzroku, równowagi, koordynacji ruchów, mowy. Nieodłącznym elementem terapii SM jest kompleksowa rehabilitacja, którą pacjenci powinni być objęci na wszystkich etapach choroby.

Po raz piąty w maju wystartowała kampania „SM Walcz o siebie”, w której biorą udział m.in. osoby chore na SM. Pomysłodawczyni Malina Wieczorek podkreśla, że medycyna oferuje leki pozwalające osobom z SM na dobre funkcjonowanie. Terapia powinna być dobrana do każdego pacjenta indywidualnie, ale do tego potrzebny jest większy niż obecnie wachlarz leków dostępnych w refundacji. A badania wśród osób z SM pokazują, że jest to grupa chorych aktywna zawodowo (55 proc.) choć ponad 70 proc. z nich posiada orzeczenie o niepełnosprawności albo o niezdolności do pracy.

Niestety, pacjenci mają utrudniony dostęp zarówno do nowoczesnej terapii lekowej, jak i specjalnej rehabilitacji. W Toruniu takiej nie ma.

Wznowią zajęcia?

Rehabilitację dla chorych z SM prowadzi Stowarzyszenie Stwardnienia Rozsianego w Bydgoszczy. Zajęcia odbywają się w Szkole Policealnej Medycznej przy ulicy Swarzewskiej. Finansuje je Urząd Marszałkowski.

- Czasami chorzy z Torunia też przyjeżdżają. Mamy profesjonalny sprzęt. Zapraszamy - zaznacza Edmund Marciniak, prezes tego bydgoskiego stowarzyszenia.

Chorzy z SM korzystali w Toruniu z rehabilitacji w stowarzyszeniu „Jestem”. W końcu marca projekt rehabilitacji niepełnosprawnych został tu zawieszony.

- Kilka dni temu dostaliśmy wiadomość, że ten projekt będzie mógł być wznowiony. Jest finansowany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Czekamy na decyzję - tłumaczy Andrzej Maczassek, członek zarządu „Jestem” w Toruniu. - Nie ma specjalnej terapii dla chorych na SM, ale terapia jest zindywidualizowana. Rehabilitant dobiera ją do każdej osoby. Kilka osób z SM też przychodziło. Można się jeszcze zapisywać. Trzeba mieć orzeczenie o niepełnosprawności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska