Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronowo kusi wiosennych turystów swoją historią i zabytkami

Katarzyna Karwat
Festyn cysterski, połączony z inscenizacją Bitwy pod Koronowem, należy do najpopularniejszych lokalnych imprez
Festyn cysterski, połączony z inscenizacją Bitwy pod Koronowem, należy do najpopularniejszych lokalnych imprez Filip Kowalkowski
Gmina Koronowo rozkwita atrakcjami dla turystów zwłaszcza wiosną i latem. Końcówka maja to zatem idealny czas na wypad w te piękne okolice. Tym razem zagłębimy się w bogatą historię cystersów i obejrzymy wyjątkowe zabytki.

[break]
Stolicą gminy i jej żywo bijącym sercem jest Koronowo. Jego łacińska nazwa brzmi Corona Mariae - Korona Marii. Prawdziwą perłą w tej koronie jest poklasztorny zespół cysterski z bazyliką mniejszą pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Bo też gdyby nie cystersi, nie byłoby ziemi koronowskiej. Zakonnikom Koronowo zawdzięcza również prawa miejskie. Akt lokacyjny, wydany przez króla Kazimierza Wielkiego, datowany jest na 18 grudnia 1368 roku.

Lśniąca złotem ambona

Gotycka bazylika, przebudowana częściowo w stylu barokowym, to zabytek bezcenny. Zachwycają ołtarz główny z obrazami pędzla Bartłomieja Strobla i aniołami, które malował mistrz Leon Wyczółkowski, lśniąca złotem ambona, misternie rzeźbione organy, stalle dla dostojników kościelnych i obrazy, przedstawiające sceny z życia klasztoru. Od maja 2014 roku w koronowskiej bazylice znajdują się relikwie świętego Jana Pawła II - honorowego obywatela Koronowa. Bogato zdobiony relikwiarz, zawierający kosmyk włosów papieża Polaka, umieszczono w bocznej kaplicy, w pobliżu ołtarza z Najświętszym Sakramentem.

PRZECZYTAJ:Wokół Koronowa - na rowerze, kajakiem, pod żaglami. Odpoczywaj tak, jak lubisz!

W Koronowie można znaleźć także ślady dawnej gminy żydowskiej. U zbiegu ulic Szkolnej i Sienkiewicza stoi budynek - od 1856 do 1938 roku synagoga, do wybuchu drugiej wojny siedziba Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, przez hitlerowców zamieniony w magazyn, po wojnie kino „Brda”. Pod koniec 2010 stał się własnością gminy Koronowo, która dzięki własnym i pozyskanym funduszom właśnie finiszuje z kapitalnym remontem obiektu. Będzie on służyć społeczności jako centrum koncertowo-wernisażowe. Na drugim końcu miasta, przy ulicy Kolejowej, znajduje się zaś dawny kirkut - wpisany do rejestru zabytków cmentarz żydowski.

Na cysterskim szlaku

Bazylika, synagoga, Diabelski Młyn przy ulicy Nakielskiej - to punkty obowiązkowe weekendowych wypraw do Koronowa. Ich trasa wiedzie też ścieżką dydaktyczną „Cysterski gaj”. Ten trzykilometrowy szlak ukazuje walory turystyczne Koronowa, pomniki przyrody i miejsca związane z bogatą historią miasteczka, na przykład kamienny obelisk przy ulicy Bydgoskiej, upamiętniający wyruszenie polskich wojsk na zwycięską bitwę z zakonem krzyżackim w październiku 1410 roku. Stąd prosta droga wiedzie do blisko 25-hektarowego parku - skupiska grabów, dębów, lip, buków, klonów i wielu roślin chronionych. Niedaleko wzgórza świętego Jana znajduje się punkt widokowy, z którego podziwić można panoramę Koronowa.

Festyn i bitwa

Gmina Koronowo ma swój urok o każdej porze roku, rozkwita jednak głównie wiosną i latem. Nic więc dziwnego, że to popularny cel weekendowych i wakacyjnych wypadów mieszkańców naszego regionu. Przyjeżdżają tutaj także zagraniczni goście. Bez wątpienia jedną z największych wakacyjnych atrakcji jest odbywający się na tuszyńskich błoniach festyn cysterski, połączony z inscenizacją bitwy pod Koronowem z Krzyżakami z 1410 roku.

To jedyna w swoim rodzaju okazja do „podróży w czasie”. Uczestnicy imprezy przenoszą się w przeszłość, do średniowiecza z jego rycerzami, dwórkami, rzemieślnikami. Poznają ówczesne rękodzieło, obyczaje, kulinaria, a nade wszystko - rycerski kunszt. Biorą także udział w zabawach plebejskich, zajadają podpłomyki, podglądają pracę dawnych rzemieślników, wykonujących ginące zawody. Barwny i gwarny festyn od wielu lat cieszy się opinią jednej z najmocniejszych imprez gminy Koronowo. W tym roku odbędzie się w dniach 23-24 lipca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!