Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń: Festiwal "Kontakt" rozpoczną Niemcy. Przywiozą „Wroga ludu” i... „Mein Kampf”

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Dwa przedstawienia z Berlina. Z lewej „Wróg ludu”  z Schaubuhne am Lehniner Platz, z prawej „Mein kampf” Rimini Protokoll
Dwa przedstawienia z Berlina. Z lewej „Wróg ludu” z Schaubuhne am Lehniner Platz, z prawej „Mein kampf” Rimini Protokoll Archiwa teatrów
Na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Kontakt” w Toruniu przez osiem wieczorów będzie można zobaczyć jedenaście festiwalowych spektaklizobaczymy między innymi spektakle o fanatyzmie, terroryzmie, chciwości granicach spływających krwią i o miłości.

Pewien lekarz odkrywa, że woda w uzdrowisku, gdzie mieszka i pracuje, jest skażona. Od lokalnej władzy żąda upublicznienia tego faktu i przebudowy wodociągów. A może lepiej sprawę zatuszować, by miejscowość nie poniosła strat? Ku temu skłania się brat lekarza, miejski radny...

Tak rozpoczyna się sztuka „Wróg ludu” Henryka Ibsena. Choć napisana 125 lat temu, to w inscenizacji słynnego reżysera Thomasa Ostermeiera, przygotowanej w berlińskim teatrze Schaubühne am Lehniner Platz, brzmi aktualnie. To spektakl o „despotycznym świecie finansów z jego manipulacjami i nepotyzmem” - napisano w jednej z recenzji spektaklu.

Od krucjat do hitleryzmu

„Wróg ludu” pokazany zostanie w niedzielę 22 maja. Będzie pierwszym widowiskiem 23. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Kontakt 2016”.

Przez osiem wieczorów w Toruniu będzie można zobaczyć jedenaście festiwalowych spektakli z Niemiec, Belgii, Holandii, Stanów Zjednoczonych, Słowenii, Islandii, Chile i Polski. Oceniać je będzie jury w składzie: Ramune Marcinkieviciute z Litwy, Thomas Irmar z Niemiec i Dariusz Kosiński z Polski.

Pierwszy z poniedziałkowych spektakli nie będzie jednak podlegał ocenie jurorów. Gospodarze festiwalu, Teatr Horzycy, poza konkursem pokażą „Bramy raju” w reżyserii Krzysztofa Rekowskiego. To spektakl według dziejącego się w epoce wypraw krzyżowych opowiadania Jerzego Andrzejewskiego, rzecz o genezie fanatyzmu, uwodzeniu przez ideologię, prawdziwych motywach charyzmatycznych przywódców.

„Twórcy spektaklu podążają szlakiem książki, która do dzisiaj zachowała swój wybuchowy charakter” - Z zapowiedzi spektaklu „Mein Kampf”

Do konkursu stanie drugie przedstawienie poniedziałku. Grupa Rimini Protokoll z Berlina pokaże spektakl osnuty wokół „biblii nazizmu” - książki „Mein Kampf” Hitlera, zakazywanej, a wciąż drukowanej. Scenariusz napisali i spektakl wyreżyserowali Helgard Haug i Daniel Wetzel na kanwie wywiadów z prawnikami, historykami, antykwariuszami i członkami rodzin aktorów.

We wtorek widzów „Kontaktu” również czeka spektakl o wymowie społecznej. Teatr De Warme Winkel z holenderskiego Utrechtu nawiąże do zamachu na austriackiego arcyksięcia Franciszka Ferdynanda. Zamach stał się impulsem do wybuchu pierwszej wojny światowej. „Gawriło Princip” w zespołowej reżyserii ukazuje anarchistów, terrorystów, fanatyków swych idei...

Cały niemal świat od Brazylii po Japonię zdążyło przemierzyć drugie wtorkowe przedstawienie - „Wiśniowy sad” wg Antoniego Czechowa (też w reżyserii zespołowej) teatru „STAN” z belgijskiej Antwerpii. I choć to, jak zwykle u Czechowa, rzecz nieuchronności pewnych procesów i przemijaniu, to jednak podana z nutą optymizmu i pogody.

W stolicy morderstw

W środę wrócimy do gorących problemów współczesności. Theater Mitu z Nowego Jorku przeniesie nas na pogranicze Stanów Zjednoczonych i Meksyku, do „światowej stolicy morderstw”. Spektakl „Juárez: mitologia dokumentalna” wyreżyserował Rubén Polendo.

W czwartek wystąpi jedyny w konkursie polski zespół - Teatr im. Modrzejewskiej z Legnicy. Pokaże „Cara Samozwańca” Adolfa Nowaczyńskiego o inspirowanym przez Polaków zamachu na cara Rosji w XVII wieku. Potem wielki starożytny epos, „Iliadę” Homera, pokażą Słoweńcy. W piątek „Mewę” Czechowa wystawi Teatr Miejski z Reykjaviku, a Pablo Larraín z Chile pokaże monodram pt. „Dostęp”.

W sobotę i niedzielę 28 i 29 maja teatr Peeping Tom z Brukseli pokaże spektakl pt. „Ojciec”.

Warto wiedzieć: Pierwsze dni festiwalu

Niedziela 22 maja, godz. 19.00, CKK „Jordanki” - „Wróg ludu” teatru Schaubühne am Lehniner Platz z Berlina.

Poniedziałek 23 maja, godz. 17.00, Teatr im. Wilama Horzycy - „Bramy raju” TWH; godz. 18.30, hala „Olimpijczyk” - „Mein Kampf” Rimini Protokoll z Berlina.

Wtorek 24 maja, godz. 18.00, CKK „Jordanki” - „Gawriło Princip” De Warme Winkel z Utrechtu; godz. 20.30, Teatr im. Wilama Horzycy - „Wiśniowy sad” teatru „STAN” z Antwerpii.

Środa 25 maja, godz. 19.00, ACKiS „Od Nowa” - „Juárez:mitologia dokumentalna” Teatru Mitu z Nowego Jorku.

Czwartek 26 maja,
godz. 16.00, hala „Olimpijczyk” - „Car Samozwaniec, czyli polskie na Moskwie gody” Teatru im. Heleny Modrzejewskiej z Legnicy; godz. 19.00, CKK „Jordanki” - „Iliada” Teatru Narodowego, Teatru Miejskiego i Cankarjev Domu z Lublany.

W kasie Teatru Horzycy są jeszcze bilety na część spektakli - w cenie od 15 do 50 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska