Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W parku olęderskim w Wielkiej Nieszawce stoją już zagrody

Lucyna Budniewska
Lucyna Budniewska
W Wielkiej Nieszawce stoją już trzy zagrody złożone z sześciu zabytkowych budynków przeniesionych z różnych miejsc w Dolinie Dolnej Wisły
W Wielkiej Nieszawce stoją już trzy zagrody złożone z sześciu zabytkowych budynków przeniesionych z różnych miejsc w Dolinie Dolnej Wisły Szymon Zdziebło
W Wielkiej Nieszawce koło Torunia trwa ostatni etap prac nad odtworzeniem tradycyjnej wsi olęderskich osadników z przełomu XIX i XX wieku. Obecnie budowane są drogi i sieć wodociągowa.

W powstającym tu parku etnograficznym stoją już trzy zagrody, uporządkowano historyczny cmentarz menonicki, specjaliści z Muzeum Etnograficznego w Toruniu przygotowują aranżację wnętrz domostw.

Budowany w Wielkiej Nieszawce olęderski park etnograficzny, część Muzeum Etnograficznego, został poświęcony społeczności przybyszów z zachodu Europy, przede wszystkim z Holandii, którzy w XVI wieku przynieśli do Polski wysoką kulturę rolną i wiejską samoorganizację społeczną. Pierwsi olęderscy osadnicy, wyznawcy jednego z surowych odłamów protestantyzmu (menonici), byli uchodźcami religijnymi, którzy znaleźli schronienie w naszym kraju.

- Historia Wielkiej Nieszawki jest ściśle związana z osadnictwem olęderskim. Menonici przybyli tu w XVI wieku, zakładając wieś z domem modlitwy i jednocześnie gminę wyznaniową. Jeszcze w początkach XX wieku był to jeden z głównych ośrodków tej społeczności - przypomina marszałek Piotr Całbecki.

Skansen jest rekonstrukcją wsi określanej przez etnografów jako mała rzędówka bagienna. Składa się z trzech siedlisk złożonych z sześciu zabytkowych budynków przeniesionych z różnych miejsc w Dolinie Dolnej Wisły. Pierwszym była drewniano-murowana chata z Gutowa, kolejnym zagroda olędrów z Niedźwiedzia w powiecie świeckim.

Imponująco prezentuje się zagroda z Kaniczek w Pomorskiem, z charakterystycznymi podcieniami. Jesienią ubiegłego roku zmontowano spichlerz z Wielkiego Zajączkowa (powiat świecki) i stodołę z Wielkiego Wełcza (powiat grudziądzki). Obecnie budowane są drogi dojazdowe i ścieżki oraz sieć wodociągowa, wkrótce pojawią się drzewa i krzewy, pola uprawne, sady i ogrody warzywne oraz infrastruktura turystyczna, m.in. parkingi i wiata dla odwiedzających.

Skansen powstaje dzięki porozumieniu władz województwa, Muzeum Etnograficznego i gminy Wielka Nieszawka. Projekt finansuje samorząd województwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska