Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niedojrzałość to dobry temat na lato [ROZMOWA]

Paulina Błaszkiewicz
Paulina Błaszkiewicz
Magdalena Wichrowska zaprasza torunian do Kina Centrum w CSW, gdzie będzie realizowała swój projekt
Magdalena Wichrowska zaprasza torunian do Kina Centrum w CSW, gdzie będzie realizowała swój projekt Nadesłana
Ciekawym zjawiskiem filmowym ostatnich lat są obrazy, w których bohaterowie z premedytacją nie chcą dorosnąć - mówi filmoznawczyni dr MAGDALENA WICHROWSKA, która latem zrealizuje w Kinie Centrum swój program edukacyjny.

[break]
Kasia Nosowska pisała o dorosłości jako początku umierania. Jak do tematu dorastania podchodzą twórcy filmowi?
Najpierw jest bieg ku dorosłości. Chcemy być samodzielni, zdobyć szacunek swój i innych, cieszy nas, gdy jesteśmy doceniani. A kiedy już to wszystko mamy, zostajemy z pustką. Ta pustka jest w pewnym sensie stanem agonalnym. Przecież życie to działanie, nieustanna zmiana. A zatem trzeba zawrócić, jeszcze raz zacząć wszystko od nowa. To zgrany schemat wielu filmów, które mają pierwiastek terapeutyczny i motywacyjny. Ciekawym zjawiskiem filmowym ostatnich kilkunastu lat są obrazy, w których bohaterowie z premedytacją nie chcą dorosnąć. Tak samo jak filmy spoza głównego nurtu, które dorastanie odzierają z rodzicielskiej warstwy ochronnej. To kino bezkompromisowo portretujące koszmar, jakim jest okres dojrzewania.
Dlaczego postanowiła Pani zająć się tym tematem i wykorzystać go w projekcie „Movie Mówi Project”?
To świetny temat do rozmowy. Pomysł na „Movie Mówi Project” w takim kształcie, który realizuję od trzech lat w Bydgoszczy, pojawił się na marginesie wykładów akademickich. Analizuję ze studentami filmowy język, opowiadam im o historii X muzy. Na zajęciach brakuje często czasu na dyskusję o temacie dzieła filmowego. A to on i motywacje bohaterów są najczęściej pierwiastkiem, który elektryzuje młodych ludzi i zapala do dyskusji. Z tej potrzeby rozmowy zdecydowałam się na realizację projektu w Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej WSG. Teraz przyszedł czas na wakacyjną toruńską odsłonę, a niedojrzałość to w moim odczuciu doskonały temat letnich filmowych spotkań. Wybierając go, chciałam też zerwać ze schematem popularnego zjawiska filmowego, jakim jest „coming of age movie”. Obrazy te są z reguły portretem pokolenia i koncentrują się na rytuałach przejścia z dojrzewania do dorosłości. Obecnie kino coraz chętniej sięga po temat niedojrzałości w szerszym ujęciu, ze swadą portretując ją u nastolatków, dwudziesto-, trzydziesto- i czterdziestolatków, niepewnie funkcjonujących we współczesnym świecie, w którym na próżno szukać stałych punktów odniesienia. W czerwcu przyjrzymy się kinematografii francuskiej, w lipcu amerykańskiej, natomiast sierpień zamkniemy kinem polskim.
Jakie filmy będzie można zobaczyć w kinie w CSW? Na pierwszy ogień idzie...
Seks, przyjaźń, miłość, wolność, czyli spécialité de la maison kina francuskiego! 14 czerwca toruńska publiczność obejrzy głośny film „Bang Gang” Evy Husson. To debiut reżyserski, który doceniono na Festiwalu Kina Europejskiego Les Arcs, gdzie zdobył Nagrodę Jury, Nagrodę Jury Studenckiego, Nagrodę za Najlepszą Muzykę Filmową oraz Specjalną Nagrodę Cineuropa. Często porównywany jest on do kultowego obrazu lat 90. „Dzieciaki” Larry’ego Clarka oraz serialu „Skins”, który bezkompromisowo portretował życie angielskich nastolatków. Będzie niezłym wstępem do filmowej dyskusji. Tuż po jego premierze, 28 czerwca obejrzymy film „Lolo” Julie Delpy. Reżyserka polskiej publiczności znana jest przede wszystkim ze swoich ról aktorskich, między innymi w „Białym” Krzysztofa Kieślowskiego oraz trylogii Richarda Linklatera, tymczasem to już jej szósty film pełnometrażowy.
Zapowiada się ciekawy początek wakacji...
Lipiec upłynie nam pod znakiem amerykańskiego kina niezależnego. Zobaczymy świetne kino Marielle Heller, czyli „Wyznania nastolatki”, oraz fantastyczną kinofilską podróż „Blue Highway” Kyle’a Smitha, reżysera o polskich korzeniach. W sierpniu zapraszam natomiast na spotkanie z polskim kinem. Obejrzymy „Kamper” Łukasza Grzegorzka, który jest portretem współczesnych trzydziestolatków, i bezkompromisowy „Baby bump” Kuby Czekaja, entuzjastycznie przyjęty przez publiczność na ubiegłorocznym festiwalu w Gdyni.
„Movie Mówi Project” jest skierowany do...
Wszystkich, którzy lubią dobre kino.
Jakie to jest to dobre kino?
Takie, o którym chce się rozmawiać, które zostaje z nami po wyjściu z sali projekcyjnej. Kino, w którym reżyser czy reżyserka nie prowadzą widza za rękę i nie objaśniają rzeczywistości, ale traktują go jak partnera w ciekawej rozmowie.

Warto wiedzieć: Movie Mówi Project

To program edukacyjny realizowany przez Pracownię Kultury Medialnej WSG w Bydgoszczy. Jego autorką jest filmoznawczyni dr Magdalena Wichrowska..

14 czerwca:
„Bang Gang”, reż. Eva Husson i wprowadzenie „Co zostało z kina Erica Rohmera? Współczesne filmy o miłości”

28 czerwca: „Lolo”, reż. Julie Delpy i wprowadzenie „Delpy i komedia ludzka” .

Lipiec: „Wyznania nastolatki”, reż. Marielle Heller i wprowadzenie „Dojrzewanie w kinie amerykańskim. Mainstream i filmowe bezdroża”. Bilety kosztują 12 i 14 złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska