Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niepełnosprawność to nie jest żadna przeszkoda w byciu dobrym rodzicem

Paulina Błaszkiewicz
Paulina Błaszkiewicz
Wystawa rodzicielstwo bez barier jeździ po całym województwie kujawsko- pomorskim. W Toruniu można ją oglądać jeszcze przez kilka dni
Wystawa rodzicielstwo bez barier jeździ po całym województwie kujawsko- pomorskim. W Toruniu można ją oglądać jeszcze przez kilka dni Grzegorz Olkowski
24 rodziny z województwa kujawsko-pomorskiego biorące dział w akcji „Rodzicielstwo bez barier” codziennie udowadniają, że - mimo niepełno-sprawności - są równoprawnymi matkami i ojcami.

[break]
11 kwietnia w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu rozpoczęto kampanii społeczno-informacyjną „Rodzicielstwo bez barier”. Natomiast od kilkunastu dni w parku przy Muzeum Etnograficznym można oglądać wyjątkową plenerową ekspozycję zdjęć.

- Prezentowana wystawa ilustruje sceny z życia 24 kujawsko-pomorskich rodzin, w których przynajmniej jedno z rodziców boryka się z niepełnosprawnością. Mimo trudności społecznych i osobistych, które muszą pokonać, sprawdzają się w roli rodziców, świetnie radzą sobie z wychowaniem dzieci. Każda z plansz ukazuje szczęśliwą rodzinę, bo niepełnosprawność nie generuje barier w kwestii rodzicielstwa. Tu najważniejsza jest miłość, akceptacja i oddanie tworzące niezwykłą więź między dzieckiem a rodzicem- mówi Julita Sandecka z Wydziału Integracji Osób Niepełnosprawnych Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.

Potrzeba odwagi

Celem kampanii „Rodzicielstwo bez barier” jest pokazanie, że niepełnosprawność nie wyklucza bycia rodzicem. Podjęcie takiej decyzji wymaga jednak odwagi, dlatego by wypromować macierzyństwo i rodzicielstwo warto pokazać osoby, którym udało się spełnić to marzenie.

PRZECZYTAJ:Brawo kujawsko-pomorskie [KOMENTARZ]

Mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego, którzy zdecydowali się zostać bohaterami kampanii znalazła fundacja „Jedyna Taka”, organizująca m.in. Wybory Miss Polski na Wózku, czy projekt „Jedyna Taka Mama” promujący macierzyństwo wśród kobiet z niepełnosprawnością, a także zwalczanie barier mentalnych w społeczeństwie.

Julita Sandecka z Urzędu Marszałkowskiego przyznaje, że nie jest to łatwe zadanie, dlatego takie inicjatywy są niezwykle cenne. - Poprzez naszą kampanię chcemy dotrzeć między innymi do lekarzy i różnych instytucji, które mogłyby wesprzeć rodziców z niepeł-nosprawnością. Zachęcamy również mieszkańców województwa, aby zainteresowali się, czy np. mama poruszająca się na wózku inwalidzkim, która chce iść na wywiadówkę swojego dziecka nie potrzebuje od nas pomocy - dodaje Julita Sandecka.

Pierwszy w kraju

Kampania „Rodzicielstwo bez barier” organizowana przez nasze województwo jest pierwszym w kraju innowacyjnym zobrazowaniem faktu, że osoby niepełnosprawne ruchowo, niewidome, czy niesłyszące są równoprawnymi matkami i ojcami.

Warto wiedzieć

Wystawę „Rodzicielstwo Bez Barier” można oglądać do 17 czerwca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska