Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń: Grunwald zdobyty, kontrola CBA w Urzędzie Marszałkowskim

Lucyna Budniewska
Lucyna Budniewska
Radni sejmiku województwa zebrali się wczoraj na ostatniej sesji przed wakacjami. Dyskutowano między innymi o realizacji Strategii rozwoju województwa kujawsko-pomorskiego do roku 2020
Radni sejmiku województwa zebrali się wczoraj na ostatniej sesji przed wakacjami. Dyskutowano między innymi o realizacji Strategii rozwoju województwa kujawsko-pomorskiego do roku 2020 Jacek Smarz
Zakup budynku po kinoteatrze Grunwald w Toruniu dla Teatru Muzycznego to jedna z decyzji sejmiku województwa na ostatniej przed wakacjami sesji.

Kinoteatr Grunwald przy ulicy Warszawskiej funkcji ze swojej nazwy nie pełni już od lat. Niedawno, na czas remontu swojego głównego budynku działała tu Książnica Kopernikańska. W końcu budynek od wojska kupiła firma Budlex. Jej plany wyburzenia obiektu i postawienia biurowca wywołały jednak kontrowersje. Rozwiązaniem problemu jest decyzja samorządu województwa.

Na poniedziałkowej sesji sejmik zdecydował o kupnie budynku po Grunwaldzie za 1,9 mln zł. Ma go zagospodarować Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny.

Radni wojewódzcy zgodzili się też na zakup dawnego akademika Akademii Muzycznej w Bydgoszczy na potrzeby rozbudowującej się Filharmonii Pomorskiej.
W dobrym kierunku
W czasie poniedziałkowej sesji rozmawiano także między innymi o strategii rozwoju województwa do roku 2020.

Zdaniem marszałka Piotra Całbeckiego województwo rozwija się w dobrym kierunku. Widać to po kilometrach wyremontowanych dróg, nowoczesnym taborze kolejowym, liczbie nowych szpitali i wyremontowanych oddziałów.

- Cieszą również bardzo pozytywne wskaźniki gospodarcze, które świadczą o tym, że jesteśmy piątym pod względem tempa wzrostu PKB województwem w kraju. To znaczy, że nasz rozwój jest szybszy niż w pozostałych regionach. Wciąż oczywiście walczymy z wysokim bezrobociem strukturalnym w niektórych powiatach naszego województwa, ale na te problemy jest kolejna perspektywa unijna. Wprowadziliśmy dywersyfikację zarządzania funduszami unijnymi, żeby odpowiedzialni za powiaty przedstawiciele władz samorządowych współpracując z nami, sami zdecydowali, na co wykorzystać te pieniądze, aby pobudzić procesy rozwoju gospodarczego i zaktywizować osoby, czasem od wielu pokoleń tkwiące w bezrobociu - podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Czas na wagę złota

Stanisław Pawlak z SLD uważa natomiast, że prezentowany na sesji raport z realizacji Strategii rozwoju województwa kujawsko-pomorskiego do roku 2020 w 2015 roku powinien trafić do radnych wcześniej.

- Tak ważny dokument powinien być przedkładany na posiedzeniach komisji, ja jestem w dwóch komisjach i takiego dokumentu nikt nam nie dał - zauważył radny lewicy.

Radny opozycji przypomina również, że do 2018 trzeba wydatkować połowę środków finansowych, przypisanych w tej perspektywie do naszego województwa, a w terenie żadnych znaczących zadań obecnie się nie wykonuje.

- Obawiam się, że powstaną opóźnienia. Środki z Unii Europejskiej powinny być już wyraźnie inwestowane. Firmy, które oczekują na zlecenia, na konkursy, przetargi, muszą ograniczać zatrudnienie, muszą przetrwać do pewnej daty. Pytanie, do jakiej, ile jeszcze nam zostało czasu na uruchomienie całego procesu Regionalnego Programu Operacyjnego. Gdybym odpowiadał za te procesy, to bym się martwił upływającym czasem - twierdzi Stanisław Pawlak.

CBA jak kromka chleba

Zapytaliśmy również marszałka, jak przebiega rozpoczęta w ubiegłym tygodniu, podobnie jak we wszystkich pozostałych urzędach marszałkowskich w Polsce, kontrola Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

- Wszystkie materiały, o które kontrolerzy dotychczas prosili, uzyskali, zapewne są w tej chwili poddawane analizie. Jeżeli będą potrzebne kolejne wyjaśnienia, jesteśmy oczywiście do dyspozycji. Materiały dotyczyły jednego z projektów finansowanych z funduszy unijnych, konkretnie - walki z wykluczeniem cyfrowym. Zapowiedź jest taka, że kontrola będzie trwała co najmniej trzy miesiące, ale może zostać przedłużona. Nie ma to wpływu na funkcjonowanie urzędu. Mamy co najmniej dwie-trzy kontrole, jeśli nie więcej, w danym momencie, praktycznie w trybie ciągłym. Jedni kontrolerzy wychodzą, inni wchodzą. Kontrole są dla nas chlebem powszednim - zapewnia marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

Sejmik przyjął też stanowisko w sprawie ustanowienia roku 2017 w regionie Rokiem Władysława Raczkiewicza, przedwojennego wojewody pomorskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska