Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

FELIETON: ILE NAS KOSZTUJE WOLNE?

Leszek Dziawgo*
urlop
urlop
Zaczyna się sezon urlopowo-wakacyjny. Nareszcie! Chociaż polskie długie weekendy też są niezłe. CZAS WOLNY MA SWOJĄ WARTOŚĆ.

Jednak, jak wiadomo, od dawna trwa dyskusja, czy wolne dni dla gospodarki to lepiej, czy gorzej? Dla części gospodarki to oczywista korzyść. Jest to tzw. gospodarka czasu wolnego - zarabiają hotele, pensjonaty, biura podróży, linie lotnicze, stacje benzynowe, restauracje, bary itp. Z kolei dla większej części gospodarki (w tym produkcyjnej) sezon urlopowy jest pozornie mniej korzystny z uwagi na urlopy pracowników. Pozornie, bo przecież wypoczęty pracownik to też poważna korzyść dla biznesu.

NIE LEKCEWAŻ WYPOCZĘTEGO PRACOWNIKA

Nie potrafimy jeszcze wystarczająco precyzyjnie podliczyć wad i zalet czasu wolnego w gospodarce. To prawda, że wiele pozycji można obliczyć dość dokładnie - np. zwiększone obroty hoteli, ale o ile więcej, dokładnie (!), warta jest praca wypoczętego pracownika? Mimo braku precyzji wszyscy intuicyjnie czujemy, że ma to jednak swoją wartość.

W gospodarce i polityce można spotkać się z pewnym zachowaniem, iż jeżeli czegoś nie potrafimy dokładnie i bezpośrednio policzyć, to można to coś lekceważyć. Z jednej strony mamy bowiem konkretną wartość produkcji, sprzedaży, podatku, a z drugiej coś takiego jak czas wolny, satysfakcja, atmosfera w pracy, zdrowie. To prawda, że próbuje się szacować te niewymierne korzyści, ale są to operacje w kategoriach umownych i z tego powodu rezultaty obliczeń są bardzo dyskusyjne. Rozważania ekonomiczne na temat czasu wolnego można prowadzić w różnej skali. Może to być skala makro, czyli w skali całej gospodarki. Można także rozważać czas wolny w skali bardzo mikro - na przykładzie własnej osoby.

WSKAŹNIKI NIEPOLICZALNE KONTRA ŻYCIE

Zacznijmy od makroskali. Do porównywania gospodarek poszczególnych państw stosowany jest powszechnie słynny PKB, ale wymyślono też inne wskaźniki, które mają trochę wspólnego także z czasem wolnym, szczęściem i komfortem życia, np.: Happy Planet Index, Better Life Index lub Social Progress Index. Trochę tego jest. To miłe, że dostrzegamy kwestie niepoliczalne, ale niestety, praktycznego zastosowania takie wskaźniki jeszcze nie mają.

A teraz mikroskala - czyli twój czas wolny. Jest taki pogląd, iż sukces to także umiejętność zarządzania czasem własnego życia. Mocne prawda? Coś w tym jest. Być może miewasz czasami Czytelniku wyrzuty sumienia, że zamiast wykonać jakąś pracę odpoczywasz? Na taką przypadłość dobre jest to, co kiedyś usłyszałem w Japonii (a Japończycy to przecież pracowity naród): „Pamiętaj, że odpoczynek to integralna część pracy”. Super. Jednak zakończenie tej myśli brzmi tak: „Chodzi tylko o właściwe proporcje czasu pracy i odpoczynku, a także formę odpoczynku”. No właśnie.

*prof. LESZEK DZIAWGO

JEST SZEFEM KATEDRY ZARZĄDZANIA FINANSAMI NA WYDZIALE NAUK EKONOMICZNYCH UMK, A TAKŻE CZŁONKIEM PREZYDIUM KOMITETU NAUK O FINANSACH PAN.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: FELIETON: ILE NAS KOSZTUJE WOLNE? - Express Bydgoski

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska