Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lodówka może stwarzać zagrożenie [POGOTOWIE REPORTERSKIE]

Justyna Wojciechowska-Narloch
Elektrośmieci zbiera też toruńskie MPO. Mieszkańcy oddają tu m.in. zdezelowane telewizory i komputery
Elektrośmieci zbiera też toruńskie MPO. Mieszkańcy oddają tu m.in. zdezelowane telewizory i komputery Sławomir Kowalski
Stary telewizor, zepsuta pralka czy niedziałająca kuchenka mogą być problemem. Tych sprzętów nie można po prostu wyrzucić na śmietnik. To odpady niebezpieczne, które powinny zostać zutylizowane. Nie wszyscy jednak wiedzą, co z nimi zrobić.

[break]
Na numer naszego pogotowia zadzwoniła w czwartek pani Teresa, 70-letnia mieszkanka gminy Lubicz. Samotna kobieta chciała pozbyć się nie działającej od lat zamrażarki.

- Ten grat stoi na werandzie i tylko mi zawadza. Pytałam panów odbierających śmieci, czy wezmą ode mnie tę zamrażarkę. Powiedzieli, że sama muszę ją dostarczyć, bo oni zbierają tylko komunalne śmieci. Jestem sama, nie mam samochodu, jak mam więc to zrobić - pyta pani Teresa.

Formularz w sieci

O tym, że torunianie nie mają najmniejszego kłopotu ze swoimi eketroodpadami, wiadomo od dawna. Wystarczy, że powiadomią MPO, a pracownicy firmy zabiorą z mieszkania zepsutą pralkę czy przestarzały telewizor.

Inaczej sytuacja wygląda w ościennych gminach, gdzie mieszkańcy na własną rękę muszą odwozić do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) swoje elektrośmieci. Okazuje się jednak, że mają alternatywę.

- Mieszkańcy małych miejscowości i wsi z terenu całej Polski mogą pozbywać się wielkogabarytowego zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w ramach projektu Decydujesz.pl. Sprzęt odbierany jest bezpłatnie, bezpośrednio z domu lub mieszkania, więc osoby starsze lub niedysponujące własnym transportem nie muszą się już martwić w jaki sposób pozbyć się starych niepotrzebnych urządzeń. Przy okazji odbioru dużego sprzętu AGD (telewizory starego typu, pralki, zmywarki, kuchenki, lodówki, zamrażarki) odbierany jest również mniejszy sprzęt (komputery, radia, czajniki itp. - informuje Paweł Frankiewicz ze spółki Remondis Electrorecycling.

To idealne rozwiązanie dla naszej Czytelniczki. Formularz zgłoszeniowy przez internet obiecała jej złożyć sąsiadka. Jest więc szansa, że zepsuta zamrażarka przestanie zagracać jej dom.

Toksyczne wnętrze

Tu należy przypomnieć, że urządzeń gospodarstwa domowego czy rtv nie wolno wyrzucać do zwykłych kontenerów na odpady. Są to tzw. elektrośmieci, czyli zużyty sprzęt elektryczny czy elektroniczny.

To przestarzałe lub zepsute pralki i lodówki, ale także komputery, telefony, świetlówki i żarówki energooszczędne, sprzęt audio, żelazka, telefony, wiertarki i inne podobne sprzęty zasilane na prąd lub na baterie.

Elektroodpady nie mogą być wyrzucane łącznie z innymi śmieciami ponieważ zawierają liczne substancje szkodliwe oraz trujące. To m.in. rtęć zawarta w świetlówkach, związki bromu stosowane w komputerach czy kadm będący składnikiem baterii.

Warto dodać, że zbiórki niebezpiecznych odpadów jak np. baterii prowadzone są w wielu toruńskich szkołach. Przynoszą je uczniowie, a potem przekazywane są do utylizacji. Takie działania mają wymiar edukacyjny.

Można je wrzucać też do specjalnych pojemników wystawionych w sklepach ze sprzętem gospodarstwa domowego, elektroniką, komputerami czy dużych, sieciowych drogeriach. Natomiast w aptekach znajdują się pojemniki na przeterminowane leki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska