Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biblioteka UMK otrzymała kolejny grant. Będą przenosiny zasobów do internetu

Piotr Paszelke
kolejne pomysły na oszczędności na UMK - bibliotekibiblioteka glówna UMK
kolejne pomysły na oszczędności na UMK - bibliotekibiblioteka glówna UMK Sławomir Kowalski
Bibliotece Uniwersyteckiej w Toruniu przyznano kolejny grant , który wykorzysta na zadania związane z przeniesieniem części zasobów do Internetu.

[break]
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego od lat finansuje „działalność upowszechniająca naukę (DUN)”. W ramach tej ścieżki poszczególne podmioty naukowe mogą pisać wnioski o dofinansowanie na realizację ściśle określonych zadań.

- Biblioteka Uniwersytecka co roku pisze wnioski, żeby udostępniać jakieś ciekawe zbiory, najczęściej w Internecie - mówi Bożena Bednarek-Michalska, wicedyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu. - Mamy takie trzy zadania, które przygotowują biblioteczno-uniwersyteckie zasoby do pokazania w Internecie.

Pierwsze to przeskanowanie i opracowanie starych czasopism tak, aby były ogólnodostępne w Internecie. Drugie zadanie dotyczy surowych danych astronomicznych. Trzecie związane jest ze starymi mapa, które znajdują się w zasobach Wydziału Nauk o Ziemi.

- My staramy się to zrobić tak, żeby wszystko było za darmo dostępne dla każdego, kto będzie chciał z tego skorzystać - mówi Bożena Bednarek-Michalska. - Na stronach biblioteki oraz w katalogach będą umieszczane odpowiednie odnośniki do poszczególnych platform, na których będą znajdowały się materiały w formie cyfrowej.

W ramach trzeciego zadania planowane jest przeskanowanie około 500 starych, przedwojennych map. Będą one dostępne zarówno na stronie Biblioteki Uniwersyteckiej jak i stronie Wydziału Nauk o Ziemi.

Niewykluczone jest również, że zbiory już po tej obróbce będzie można w pewnym stopniu połączyć z Internetowym Atlasem Województwa Kujawsko-Pomorskiego, który tworzony jest właśnie przez zespół geografów z UMK.

- To są dosyć trudne prace. Jeżeli chodzi o czasopisma to co najmniej ośmiu bibliotekarzy przez dwa lata będzie wpisywać je do Internetu. Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu ma 600 tysięcy woluminów - opisuje Bożena Bednarek-Michalska. - Połowę mamy już zrobioną, ale została nam jeszcze druga połowa. W ciągu roku planujemy wykonać prace na 16 tysiącach woluminów.

Zadania te wykonywane są przy współpracy różnych podmiotów partnerskich. Jest ich 15, w tym Wydział Nauk o Ziemi. Jednak w przypadku przeskanowania map astronomicznych, które umieszczone zostały na szkle, niezbędna jest praca specjalnego zespołu astronomów.

- Trzeba zrobić opis do tego skanu, co jest bardzo trudne i to mogą zrobić tylko astronomowie. Oni się na tym znają i wiedzą, co jest na tym szkle - mówi wicedyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu.

Trzy zadania z zakresu upowszechniania nauki, które stoją przed Biblioteką Uniwersytecką, mają zostać zrealizowane w latach 2016-2017. Jest to jeden z wielu grantów, które w ostatnich latach zostały przyznane bibliotece. Ten najnowszy opiewa łącznie na sumę 587 820 złotych z czego ponad połowa przeznaczona jest na prace związane z mapami astronomicznymi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska