Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W świecie Janka Muzykanta i wielu baśniowych postaci [WAKACJE W MUZEUM]

Piotr Paszelke
Wśród szeregu wakacyjnych warsztatów i wydarzeń w toruńskim Muzeum Etnograficznym warto zwrócić uwagę na „Bajeczny czwartek”
Wśród szeregu wakacyjnych warsztatów i wydarzeń w toruńskim Muzeum Etnograficznym warto zwrócić uwagę na „Bajeczny czwartek” Grzegorz Olkowski
W toruńskim Muzeum Etnograficznym przerwy wakacyjnej nie ma. Warto się tam wybrać, najlepiej całą rodziną.

Muzeum Etnograficzne w Toruniu także w wakacje zaprasza do odwiedzenia wystaw. Ma też specjalną ofertę dla osób spędzających lato w mieście, nie tylko tych najmłodszych.

Życie dawnej wsi

Z wystaw czasowych prezentowane są obecnie „Mądrości i gadki z kuchennej makatki”.

Wśród stałych znaleźć można m.in. bardzo ciekawą wystawę pawilonową poświęconą różnym aspektom kultury ludowej okresu od 1850 do 1950 roku regionów etnograficznych znajdujących się obecnie w większości w granicach województwa kujawsko-pomorskiego.

- Jest to wystawa, która doskonale obrazuje, jak wyglądało dawniej życie na wsi i w małych miasteczkach. Opowiada o codziennym życiu zwykłych ludzi. - mówi Olga Kwiatkowska z Działu Edukacji Muzeum Etnograficznego. - Niekiedy nam się wydaje, że dużo wiemy o przeszłości, a przychodząc na tę wystawę, odkrywamy mnóstwo tajemnic. Nieustającą atrakcją toruńskiego Muzeum Etnograficznego jest park etnograficzny, gdzie można obejrzeć zabytki architektury ludowej.

Co ważne, taką wystawę najlepiej oglądać z rodziną.

- Zwiedzanie naszych wystaw polecam dziadkom, którzy goszczą w wakacje wnuki, warto nasze muzeum odwiedzić razem - podkreśla Olga Kwiatkowska. - Wielu seniorów znajdzie tu przedmioty, które zna ze swojej młodości i może opowiedzieć wnukom o przeszłości.

Warto pamiętać także o parku etnograficznym w Kaszczorku, który zwiedzać mogą grupy od 10 osób, po wcześniejszym umówieniu się w Muzeum Etnograficznym. Można się tam dowiedzieć, jak dawniej wyglądało życie codzienne blisko rzek.

Wśród szeregu wakacyjnych warsztatów i wydarzeń w Muzeum Etnograficznym można natrafić na „Bajeczny czwartek”, podczas których czytane są dzieciom ludowe baśnie.

- Współczesne dzieci rozwijają się w kulturze, w której dominuje przekaz obrazkowy, rzadko im się czyta na głos. My stwarzamy im możliwość słuchania bajek we wspólnym gronie. Staramy się uruchomić ich wyobraźnię - dodaje Olga Kwiatkowska.

Rok Sienkiewicza

Osoby po 55. roku życia są zaproszone na kolejne spotkanie z cyklu „Muzeum-panaceum” - we wtorek 26 lipca o godz. 12.

- Jest rok Henryka Sienkiewicza i wracamy do lektur tego autora. Lipcowe spotkanie będzie inspirowane nowelą „Janko Muzykant” - zapowiada Olga Kwiatkowska. - Wędrówka po parku etnograficznym w centrum Torunia może być świetną okazją, żeby lepiej sobie uzmysłowić, jak to życie Janko Muzykanta mogło wyglądać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska