Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciemności w centrum Torunia z winy kabla

Piotr Lampkowski
Torunianie zastanawiają się, dlaczego usterka nie została szybko naprawiona
Torunianie zastanawiają się, dlaczego usterka nie została szybko naprawiona Grzegorz Olkowski
Zmrok obecnie zapada późno, więc awaria oświetlenia ulicznego aż tak nam nie doskwiera. Ale niepalące się latarnie w centrum Torunia należy naprawić jak najszybciej.

Nie dalej jak wczoraj pisaliśmy o problemach z oświetleniem w samym centrum miasta.

Przy chodniku pomiędzy aleją Solidarności a Muzeum Etnograficznym aż do Urzędu Miasta oraz wzdłuż alejki biegnącej równolegle do Wałów gen. Sikorskiego, po zmroku zapada ciemność. W sumie nie pali się aż 26 lamp. Taka sytuacja ma miejsce do najmniej od czwartku.

Spokojnie, to tylko awaria

Mieszkańcy obawiają się tamtędy chodzić w ciemnościach, pomimo iż miejsce jest dość ruchliwe, wyobraźnia pracuje intensywniej za każdym razem, gdy mijamy jakiś większy krzak.

Jak się okazuje, miasto nie wdraża w ten sposób nowego programu oszczędnościowego, a wcześniejsze przypuszczenia rzeczniczki Miejskiego Zarządu Dróg o większej awarii potwierdziły się.

PRZECZYTAJ:Najciemniej pod latarnią [DZIEŃ DOBRY]

Wczoraj z samego rana dostaliśmy mail od Agnieszki Kobus-Pęńsko, w którym rzeczniczka MZD wyjaśnia sprawę.

- W czasie oględzin stwierdzono, że doszło do uszkodzenia kabla oświetleniowego w szafie oświetleniowej, która znajduje się przy Teatrze im. W. Horzycy. Oświetlenie jest na gwarancji, sprawą zajmuje się firma Budimex, która je wykonywała - pisze Agnieszka Kobus-Pęńsko.

To nie jedyna obecnie awaria oświetlenia na terenie Torunia. Podobna sytuacja ma miejsce na ulicy Łódzkiej, gdzie część lamp również zgasła permanentnie.

22 tysiące latarni

W mieście znajduje się ponad 22 tysiące latarni. Z tej liczby 12 tys. należy do miasta, które ma chęć przejąć pozostałe, którymi zarządza spółka Energa Oświetlenie.

W Urzędzie Miasta Torunia, podobnie jak wcześniej urzędy w Krakowie i Elblągu, planują od spółki przejąć pozostałe latarnie, aby samodzielnie zarządzać oświetleniem miejskim. I nie ma się co dziwić - spółki energetyczne liczą sobie za każdą naprawę, eksploatację czy remont.

Bez lamp sodowych?

Informacje takie pojawiały się w 2014 roku, jednak od tego czasu w temacie przejęcia lamp ulicznych od Energi nie ma żadnych nowych informacji.

- Jesteśmy w trakcie robienia audytu oświetlenia miejskiego - mówi dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia Marcin Kowallek. - Audyt ma za zadanie pokazać, gdzie należałoby oświetlenie zmienić. W ramach programu ZIT, czyli Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, mamy szanse zmienić oświetlenie ze starego typu lamp sodowych na metalohalogenkowe.

Lampy metalohalogenkowe świecą światłem białym, przypominającym naturalne światło dzienne. Charakteryzują się wysoką skutecznością świetlną, długą żywotnością (od 7500 do 20 000 godzin) oraz idealnym oddawaniem barw otoczenia. Dlatego stosuje się je zarówno w oświetleniu wewnętrznym (np. w sklepach, zakładach przemysłowych, halach sportowych), jak i zewnętrznym, zwłaszcza do iluminacji obiektów architektonicznych w tym zabytkowych dzielnic miast na całym świecie.

Gdzie zgłaszać awarie?

Do godziny 15 w każdy dzień powszedni można dzwonić do Miejskiego Zarządu Dróg pod numer 56 66 93 135.

Po godzinie 15 w dni powszednie, a także w soboty i niedziele zgłoszenia przyjmuje pogotowie drogowe MZD - tel. 19 633. Tu też zgłaszać można dziury w ulicy, braki w oznakowaniu drogowym itp.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska