Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Specjalistyczny Szpital Miejski w Toruniu zaprasza na badania USG [WIDEO]

Mariola Lorenczewska
Mariola Lorenczewska
Izba przyjęć w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim Szpital Batorego
Izba przyjęć w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim Szpital Batorego Sławomir Kowalski
Specjalistyczny Szpital Miejski w Toruniu. zachęca do udziału w specjalnie przygotowanym programie. Tętniak aorty brzusznej może być naprawdę groźny, dlatego zbadać się mogą mężczyźni od 65 do 74 lat palący papierosy.

- Głównym celem programu jest wczesne wykrycie tętniaka aorty brzusznej. W ramach akcji wykonywane będzie badanie przesiewowe USG - wyjaśnia Krystyna Zaleska, dyrektor szpitala miejskiego w Toruniu.

Program Badań Prze-siewowych w Kierunku Tętniaka Aorty Brzusznej realizowany przez toruński szpital miejski przy ul. Batorego jest finansowany ze środków województwa kujawsko-pomorskiego.

Co, gdzie, kiedy?

Specjalistyczny Szpital Miejski w Toruniu zachęca do skorzystania z tego programu. W Toruniu realizowany on jest tylko przy Batorego.

Jest to program do mężczyzn z województwa kujawsko-pomorskiego, palących papierosy, w wieku 65-74 lata (roczniki od 1942 - 1951).

Rejestracja telefoniczna: od poniedziałku do czwartku w godz. 8-12.30, teL 56 61-00-343 oraz 56 61-00-334 lub w pokoju 023 (rejestracja na planowe przyjęcia) Zespół Poradni Przyszpitalnych, wejście od ulicy Batorego.

Zobacz także: Szpital przy Batorego na minusie

Koordynatorem całego programu jest Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr. A.Jurasza w Bydgoszczy i Klinika Chirurgii Naczyniowej i Angiologii w Bydgoszczy (prof. Arkadiusz Jawień).

Szczegółowe cele

Jakie są cele tego programu? Przede wszystkim zwiększenie wczesnej wykrywalności tętniaka aorty brzusznej, zmniejszenie śmiertelności związanej z pękniętym tętniakiem, zmniejszenie śmiertelności związanej z operacją naprawczą, zwiększenie wiedzy mieszkańców m.in. na temat czynników ryzyka, ze szczególnym uwzględnieniem palenia tytoniu oraz zwiększenie wiedzy lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej na temat czynników ryzyka, wczesnego wykrywania i leczenia tej choroby, a także utworzenie i prowadzenie bazy danych.

Razem z edukacją

Co to jest za choroba? Tętniak aorty brzusznej oznacza nadmierne poszerzenie średnicy aorty brzusznej.

Im większa średnica, tym większe ryzyko pęknięcia tętniaka, które może prowadzić do krwotoku, wstrząsu, a nawet do śmierci. Na szczęście wczesne rozpoznanie i leczenie oraz właściwa opieka nad pacjentem dają szanse na pomyślne rokowania.

W ramach programu oprócz badania USG aorty brzusznej, prowadzona jest też edukacja indywidualna pacjentów.

Łączna liczba mieszkańców województwa objęta programem to 1333. W 2016 roku do programu przystąpiły 23 samorządy terytorialne z Kujawsko-Pomorskiego. Kwota dofinansowania ze środków samorządu wynosi 51890 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska