Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruńskie Wodociągi przejęły budynek biurowca stacji pomp na Bielanach

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Dawny biurowiec stacji pomp na Bielanach widziany z górującej nad całym kompleksem wieży ciśnień.
Dawny biurowiec stacji pomp na Bielanach widziany z górującej nad całym kompleksem wieży ciśnień. Adam Kowalkowski
W wyremontowanym dawnym biurowcu stacji pomp Toruńskie Wodociągi chcą znaleźć miejsce na pomieszczenia wystawowe i salę multimedialną, a także biura i gabinety. Remont zabytku ma ruszyć w połowie przyszłego roku.

Stara stacja pomp na Bielanach to jedno z wyjątkowych miejsc w Toruniu. Należy do nielicznych zachowanych kompleksów XIX-wiecznej architektury przemysłowej w mieście, poza tym jest miejscem zadbanym. No, może z jednym wyjątkiem. Dawny biurowiec stacji pomp od dawna stoi opuszczony...

Kilka lat temu na jego strychu pękła rura, wypływająca woda przeciekła przez cały gmach, zalewając piwnice. Takie historie dobrze w Toruniu znamy, kończą się one na ogół rozbiórką budynku. W tym przypadku na szczęście tak nie będzie.

Czytaj także: Tajemnice Fortu XIV

Jak już informowaliśmy, znajdujący się w miejskich rękach obiekt postanowiły przejąć Toruńskie Wodociągi, by go wyremontować i zagospodarować.

- Budynek został nam już przekazany - mówi Władysław Majewski, prezes Toruńskich Wodociągów. - Remont mamy zamiar rozpocząć w połowie przyszłego roku i zakończyć prace w roku 2018.

Dawny biurowiec stacji pomp w rękach Toruńskich Wodociągów

W przyszłości część pomieszczeń na parterze dawnego biurowca miałaby pełnić funkcje muzealne. Poza eksponatami, których w Toruniu nie brakuje - nasze wodociągi należą do najstarszych w Europie - znaleźć ma się tam również sala multimedialna. Pozostałe pomieszczenia najprawdopodobniej zostaną wynajęte.

Stacja pomp na Bielanach została zbudowana w latach 90. XIX wieku według projektu miejskiego architekta Rudolpha Schmidta, korzenie toruńskich wodociągów sięgają jednak znacznie głębiej.

Pierwsze rury wodociągowe zostały położone w Toruniu już w średniowieczu. Woda z Bielan popłynęła do miasta w XVII wieku. Rurociąg, którym była sprowadzana, przecinał toruńskie fortyfikacje w rejonie Bramy Chełmińskiej. Rozwój toruńskiej inżynierii komunalnej można prześledzić na wystawie urządzonej w zabytkowej bielańskiej wieży ciśnień.

Ślady kominiarzy na cegłach

W przejętym przez wodociągi budynku mieściły się pierwotnie biura oraz laboratorium, w którym badany był stan wody. Na piętrze znajdowały się natomiast mieszkania służbowe.

Zaglądali tu jednak nie tylko pracownicy Wodociągów. Adam Kowalkowski, toruński przewodnik, a kiedyś również lokator dawnego biurowca, znalazł na strychu sporą kolekcję autografów wydrapanych na cegłach przez kominiarzy i dekarzy.

Takie nietypowe zaświadczenia o wykonanym przeglądzie zostawili na przykład: 18 lutego 1965 roku starszy czeladnik kominiarski Jerzy Nowicki, a 29 listopada 1947 roku kominiarz Z. Wesołowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska