Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Nowa wystawa w CSW „Znaki Czasu”

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Nowa wsyawa w Centrum Sztuki Współczesnej już od piątku
Nowa wsyawa w Centrum Sztuki Współczesnej już od piątku Sławomir Kowalski
„Kości wszystkich ludzi”. Tak zatytułowana jest wystawa, którą od piątku oglądać będzie można w CSW „Znaki Czasu”.

Był artystą, którego twórcze poszukiwania zawiodły do... rezygnacji ze sztuki rozumianej tradycyjnie. „Sztuka zanieczyszcza środowisko” - głosił, zwątpiwszy w sens tworzenia materialnych dzieł. Skłaniał się do tezy, że wartościowsze są intencje, słowa, więzi. Produkowanie obrazów czy rzeźb to pusta gra w fanty między artystami, galeriami i publiką - twierdził. Zorganizował kiedyś parodię aukcji dzieł sztuki i akcję topienia w Wiśle niesprzedanych prac, a nawet... podkradał prace kolegom. Coraz bardziej radykalnie odrzucał instytucjonalną kulturę i dowodził, że kultura nie jest przeciwstawna naturze. Z czasem doszedł do wniosku, że jest z nią tożsama.

Zobacz galerię: Bryan Adams osobiście otworzył w CSW wystawę swoich zdjęć

Jacek Kryszkowski (1955-2006), absolwent malarstwa na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, debiutujący na przełomie lat 70. i 80. ubiegłego wieku, był jednym z liderów tzw. Kultury Zrzuty. Punktem wyjścia dla skupionych w tym kręgu artystów stała się krytyka układu istniejącego w świecie kultury. „Kultura Zrzuty to niezależny - zarówno od instytucji państwowych, jak i opozycji czy Kościoła - neodadaistyczny, nihilistyczny ruch artystyczny rozwijający się w latach 1981-1985” - czytamy w serwisie Narodowego Instytutu Audiowizualnego.

Czytaj też Wystawa Davida Cronenberga w CSW

Pamięci Jacka Kryszkowskiego dedykowana jest nowa, otwierana jutro, wystawa w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”, zatytułowana „Kości wszystkich ludzi”. Tytuł nawiązuje do jednego z drzeworytów renesansowego twórcy Hansa Holbeina Młodszego. Drzeworyt przedstawia orkiestrę złożoną ze szkieletów - symbol nieuchronności, ale i potrzeby zostawienia śladu po sobie.

Kurator wystawy Piotr Lisowski do udziału w niej zaprosił młodych polskich twórców.

- Trzy z prac powstały specjalnie na toruńską wystawę, pozostałe wybrałem z dorobku autorów - mówi Piotr Lisowski. - To prace, które w jakiś sposób odnoszą się do postawy Jacka Kryszkowskiego, jego decyzji o porzuceniu instytucjonalnej kultury i jego rozważań o relacjach między kulturą i naturą.

Oprócz dzieł i dokumentacji działań Jacka Kryszkowskiego na wystawie zobaczymy obiekty, instalacje i filmy, na których zarejestrowano performanse: Magdaleny Angulskiej, Piotra Bujaka, Jagny Ciuchty, Justyny Górowskiej, Piotra Grabowskiego, Martyny Jastrzębskiej, Szymona Kobylarza, Diany Lelonek, Honoraty Martin, Aleki Polis, Natalii Wiśniewskiej.

Będą też fotografie przedstawiające działalność kilku przedstawicieli Kultury Zrzuty: Zbigniewa Libery, Zofii Łuczko, Józefa Robakowskiego, Zygmunta Rytki, Tomasza Sikorskiego, Grzegorza Zygiera, grupy Łódź Kaliska.

Wystawa „Kości wszystkich ludzi” zostanie otwarta w piątek 23 września, o godz. 19.00 w CSW „Znaki Czasu”. Będzie czynna do 13 listopada.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska