Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowa pasja Tadeusza Sopyło

Tomasz Wersocki
Tadeusz Sopyło od niedawna prowadzi na Rynku Nowomiejskim sklepik, w którym skupuje i sprzedaje monety
Tadeusz Sopyło od niedawna prowadzi na Rynku Nowomiejskim sklepik, w którym skupuje i sprzedaje monety Tomasz Wersocki
Tadeusz Sopyło od niedawna prowadzi na Rynku Nowomiejskim sklepik, w którym skupuje i sprzedaje monety.

- Od 8-9 lat skupuję i sprzedaję monety i banknoty - mówi kolekcjoner. - Niedawno otworzyłem sklepik na Rynku Nowomiejskim w Toruniu. Żałuję jednak, że zaoferowane mi miejsce nie jest zbyt licznie odwiedzane przez turystów.

Dla zbieracza banknot, moneta czy znaczek pocztowy może być dziełem sztuki, które go in-spiruje.

- Nad tym pracowało przecież wiele osób. Obecnie mało kto to docenia - np. mały obrazek na znaczku pocztowym tak wiele „mówi” - uczy historii, geografii, a przede wszystkim uwrażliwia człowieka na piękno - uważa Tadeusz Sopyło.

Jak zdobyć monetę?

Wiele piosenek (jak chociażby utwór Republiki - „Mamona”), opowiada o pieniądzach. W przypadku kolekcjonerów zarobki zależą od tego, na jaką skalę prowadzony jest interes.

Zobacz także:Rozmowa z Leszkiem Adamskim, kominiarzem z Chełmży

Dla skromnych wymagań pana Tadeusza wystarczająca jest obecna działalność. By zbić fortunę, jak mówi, trzeba mieć po prostu szczęście. Są okresy, w których jakaś konkretna moneta albo banknot zyskuje albo traci na wartości. To właśnie szczęście odgrywa istotną rolę w tej pasji.

Wielu kolekcjonerów nie uznaje współcześnie bitych monet za prawdziwą numizmatykę. Jednak ile osób, tyle poglądów na ten temat.

- Mamy dwa rodzaje monet - obiegowe i kolekcjonerskie. Wszystko zależy od upodobań samego zbieracza. Są ludzie, którzy nie zbierają w ogóle monet kolekcjonerskich, a są i tacy, dla których tylko monety kolekcjonerskie są ważne, bite stemplem lustrzanym, które w ogóle nie trafiają do obiegu. Dla mnie liczy się każda moneta - podkreśla pan Tadeusz.

Kolekcjoner zdobywał monety różnymi sposobami - jedne dostał za trzy jabłka, inne małżonka załatwiła od swojej babci. Pytany, czy którakolwiek z nich jest na sprzedaż, odpowiada zdecydowanie - Nie. Nie dysponuje pan takimi pieniędzmi. Po prostu mam do nich zbyt wielki sentyment.

Najcenniejsze numizmaty

W kolekcji pana Tadeusza możemy odnaleźć wiele białych kruków, lecz jest jedna moneta, o której kolekcjoner marzy.

- Gdybym pozyskał denar Bolesława Chrobrego, byłbym najszczęśliwszym człowiekiem na świecie - przyznaje kolekcjoner. - Niestety, występuje tylko jeden egzemplarz, przechowywany w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego w Krakowie. Podobno moneta ta upamiętnia zjazd gnieźnieński, a została wybita jako hołd dla cesarza Ottona III.

Za „wielką wodą” z kolei przechowywana jest moneta najdroższa, mimo że wcale nie jest najstarsza - mowa tu o pierwszej amerykańskiej dolarówce.

- Została wybita jako jedna z pierwszych konkretnym stemplem - dodaje numizmatyk.

Co ciekawe, monety ze starożytnego Rzymu bywają o wiele tańsze od tych emitowanych obecnie. Ma na to wpływ głównie liczba sztuk dostępnych na rynku kolekcjonerskim.

A moneta najpiękniejsza? Pan Tadeusz wspomina, że jako dziecko zdobył srebrną, przedwojenną monetę ozdobioną wizerunkiem pewnej kobiety.

- Ma ona różne określenia - Baba, Jadwiga, natomiast najwłaściwszą nazwą jest Polonia - dodaje kolekcjoner. - Projektujący tę monetę miał za zadanie zwizualizować nadzieję dla przedwojennych Polaków. To właśnie ta moneta jest dla mnie najpiękniejszym polskim numizmatem.

Dziesięciolirówkę, którą Tadeusz Sopyło znalazł na Jasnej Górze gdzieś zagubił. Jednak życie bywa zaskakujące. Kolekcjoner otrzymał monety o tym samym nominale od mieszkającego w Ciechocinku Włocha. I jak tu nie zgodzić się z sentencją, że „kolekcjonerzy to ludzie szczęśliwi”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska