Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kołudzkie gęsi sławią region

Renata Napierkowska
Działalność hodowlana, naukowo-badawcza i produkcyjna zostały docenione w kategorii Rolnictwo i Rozwój Obszarów Wiejskich podczas XIII edycji nagród przyznawanych przez marszałka województwa.

Działalność hodowlana, naukowo-badawcza i produkcyjna zostały docenione w kategorii Rolnictwo i Rozwój Obszarów Wiejskich podczas XIII edycji nagród przyznawanych przez marszałka województwa.<!** Image 2 align=none alt="Image 216453" sub="Nagrodę z rąk marszałka Piotra Całbeckiego podczas gali w Dworze Artusa w Toruniu odebrali dyrektor firmy i jednocześnie poseł ma Sejm RP Eugeniusz Kłopotek oraz zastępca dyrektora Halina Bielińska / fot. nadesłane">

Zakład w Kołudzie Wielkiej najbardziej znany jest z hodowli gęsi białej kołudzkiej, która od wielu lat gości nie tylko na polskich, ale europejskich i światowych stołach. W ubiegłym roku instytut obchodził 50-lecie hodowli gęsi białej kołudzkiej. Jak podkreślał marszałek Piotr Całebecki podczas uroczystej gali z okazji XIII Nagród Marszałka 2013, która odbyła się w toruńskim Dworze Artusa, ferma zarodowa w Krajowym Ośrodku Badawczo-Hodowlanym Gęsi jest jedyną taką fermą na świecie.

- Myślę, że ta nagroda została przyznana nam nie tylko z okazji jubileuszu, ale za całokształt naszych osiągnięć. To, co dziś robimy, to kontynuacja tego, co zapoczątkował 50 lat temu doktor Kazimierz Bieliński, który sprowadził do zakładu gęsi i prowadził prace badawcze. Na tą nagrodę pracował cały zespół. Gęś kołudzka to fenomen polskiej myśli hodowlanej. Celem było i jest, by nasze gęsi były znane nie tylko w Europie czy świecie, ale żeby wróciły do polskich zagród i powoli tak się dzieje - zapewnia Halina Bielińska, zastępca dyrektora w Zakładzie Doświadczalnym w Kołudzie Wielkiej.

Gęsi z Kołudy od dawna cieszą się popytem na zachodnich rynkach europejskich. Znane są także poza granicami Europy. Coraz częściej też na kujawskich wsiach można się natknąć na stada tych ptaków, które właśnie pochodzą z kołudzkiej hodowli. Zakład w Kołudzie jest jednym z dziewięciu instytutów zootechniki wchodzących w skład Państwowego Instytutu Badawczego, którego siedziba mieści się w Balicach koło Krakowa. Zakład w Kołudzie znany jest najbardziej z hodowli gęsi białej kołudzkiej, ale oprócz tego zajmuje się jeszcze kilkoma innymi dziedzinami. <!** reklama>

- Prowadzimy chów i hodowlę owiec, która jest, niestety, bardzo deficytowym kierunkiem produkcji. Ponadto mamy w naszej stacji w Dworzyskach koło Kórnika stada zachowawcze rodzimych ras gęsi i kaczek. Dysponujemy ponad tysiącem hektarów ziemi, na której uprawiamy: rzepak, pszenicę, buraki cukrowe, kukurydzę, jęczmień i owies. Oprócz tego, posiadamy łąki i pastwiska - wylicza dyrektor instytutu w Kołudzie Wielkiej, Eugeniusz Kłopotek.

Hitem kołudzkiej produkcji, obok gęsi, są również sery owcze. Powstają one z mleka owczego i w przeciwieństwie do niektórych wyrobów górali, nie zawierają krowiego mleka.

warto wiedzieć

  • Zakład w Kołudzie Wielkiej koło Janikowa powstał w 1949 roku

  • Hodowla gęsi białej kołudzkiej prowadzona jest od pół wieku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!