Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pieniądze dla opozycjonistów PRL

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Thinkstock
W piątek Sejm przyjął ustawę o pomocy dla działaczy opozycji w PRL. Nowe prawo, a więc i finansowe dodatki ma wejść w życie 31 sierpnia.

- Nad tą ustawą pracowaliśmy trzy lata. Dziś możemy powiedzieć: nareszcie jest - mówi toruński senator Jan Wyrowiński (PO), od początku zaangażowany w sprawę, autor preambuły ustawy. - Pomoc opozycjonistom czasu PRL-u była i jest moralnym obowiązkiem Rzeczypospolitej Polskiej. Plany finansowego wymiaru tego wsparcia były hojniejsze, ale cóż, ustalone kwoty są efektem kompromisu między oczekiwaniami a możliwościami budżetu.

Ustawa o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych przewiduje pomoc finansową dla działaczy opozycji antykomunistycznej i dla osób represjonowanych z powodów politycznych w latach 1956-1989. Ma być świadczona tylko osobom w szczególnie trudnej sytuacji materialnej.

Warunkiem przyznania pomocy będzie uzyskanie statusu działacza opozycji lub osoby represjonowanej i spełnienie kryterium dochodowego. Pomoc ma dotyczyć osób, których dochód nie przekracza kwoty odpowiadającej 120 proc. najniższej emerytury (jeśli gospodarują samotnie) lub osób, których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 100 proc. najniższej emerytury.

Jak podkreślał poseł-sprawozdawca Sławomir Piechota (PO), jeżeli taka osoba była działaczem i jest w trudnej sytuacji materialnej, będzie obligatoryjnie otrzymywać 400 złotych miesięcznie.

Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych może przyznać tę pomoc na dłuższy czas niż 12 miesięcy - na 60 miesięcy, a nawet bezterminowo albo w wyższej kwocie. Ustawa przewiduje również pomoc jednorazową dla osób, które potrzebują np. wózka inwalidzkiego, aparatu słuchowego czy przebudowy mieszkania z powodu stanu zdrowia.

Decyzje w sprawie udzielenia pomocy byłym działaczom będzie podejmował Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych w porozumieniu z IPN. Ponadto osoby z opozycji oraz prześladowani będą mieli prawo do legitymacji i odznaki honorowej. Nowe przepisy maja wejść w życie 31 sierpnia br.

Ilu osobom takie świadczenie się należy? Szacunki są rozbieżne. Resort finansów mówi o kilkunastu tysiącach uprawnionych, IPN tylko o tysiącu, a senator Jan Wyrowiński - o maksymalnie pięciu tysiącach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska