Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na tropie kierowców i spawaczy

Małgorzata Oberlan
Magdalena Hevelke pracuje w MZK jako motornicza tramwaju. W miejskich autobusach pań także nie brakuje.
Magdalena Hevelke pracuje w MZK jako motornicza tramwaju. W miejskich autobusach pań także nie brakuje. Grzegorz Olkowski
Toruński MZK chce zatrudnić 20 kierowców autobusów. Szuka ich przez urząd pracy, oferując na starcie minimum 1850 zł. Wyniki poszukiwań? Dwóch kandydatów i to niespełniających wymagań...

[break]
Oferta w Powiatowym Urzędzie Pracy w Toruniu pojawiła się już w marcu. Wisi na internetowej tablicy ogłoszeń do dziś, z datą ważności określoną na 30 kwietnia. Szczegóły?

Kierowcy poszukiwani

Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu poszukuje 20 kierowców autobusów. Zakres obowiązków: przewóz pasażerów na terenie miasta. Rodzaj umowy: na okres próbny. Czas pracy: pełen wymiar. Minimalne wynagrodzenie: 1850 zł brutto. Pracodawcy wystarczy wykształcenie gimnazjalne i prawo jazdy kategorii D.

Ponieważ MZK to miejska spółka i praca w niej wydawałaby się atrakcyjną ze względu na stabilność, byliśmy przekonani, że kandydatów zgłosiła się masa. Tymczasem...

- Zainteresowania ofertą prawie nie było. Z urzędu pracy zgłosiło się tylko dwóch kandydatów. Niestety, nie spełniali oni naszych wymagań - mówi Piotr Reich, rzecznik MZK w Toruniu. - Nasza oferta pracy dla kierowców autobusów jest cały czas aktualna. Równie chętnie czekamy na zgłoszenia od mężczyzn, jak i od kobiet, których zresztą sporo w gronie kierowców i motorniczych już mamy.

PRZECZYTAJ:Na co się skarżą kierowcy?

Gdy pytamy pana rzecznika o niskie wynagrodzenie wymienione w ofercie, odpowiada, że to orientacyjna stawka, dotycząca okresu próbnego. - To zrozumiałe, że przy podpisywaniu kolejnej umowy warunki mogą ulec zmianie - dodaje.

Bezrobocie w dół

Wiele wskazuje na to, że rynek pracy z tzw. rynku pracodawcy zmienia się właśnie w Toruniu na rynek pracownika. Co oznacza, że to ten drugi ma coraz więcej do powiedzenia. Szczególnie, gdy ma kwalifikacje i reprezentuje fach poszukiwany przez pracodawców. I niekoniecznie mowa tu o pracownikach z tytułem magistra czy inżyniera. W cenie są wciąż np. spawacze czy ślusarze.

W Toruniu mamy obecnie nieco ponad 6300 zarejestrowanych bezrobotnych. Ostatnia oficjalnie policzona stopa bezrobocia to 7,2 procent (za luty). Nieoficjalnie wiadomo, że aktualna jest jeszcze niższa.

Jak podaje Wojewódzki Urząd Pracy, w regionie w marcu 2016 roku zgłoszono do powiatowych urzędów pracy w województwie kujawsko-pomorskim 9415 wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej (o 13,4 proc. więcej niż w poprzednim miesiącu i o 6,2 proc. więcej niż w marcu 2015 r.). W marcu zwiększyła się też , w stosunku do poprzedniego miesiąca, liczba ofert na pracę niesubsydiowaną - 4086 miejsc (o 3,2 proc. więcej), liczba ofert na zatrudnienie subsydiowane - 2011 miejsc (o 45,6 proc. więcej) oraz liczba wolnych miejsc aktywizacji zawodowej - 3318 miejsc (o 12 proc. więcej).

Powoli podwyżek doczekują się kolejne grupy zawodowe. Ostatnio - pracownicy sklepów sieci Lidl oraz Biedronka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska