Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

100. rocznica powrotu Pomorza i Kujaw do Wolnej Polski. Zobacz program!

Paulina Błaszkiewicz
Paulina Błaszkiewicz
Plan obchodów z okazji powrotu Kujaw i Pomorza do macierzy przedstawił wczoraj marszałek Piotr Całbecki na konferencji prasowej
Plan obchodów z okazji powrotu Kujaw i Pomorza do macierzy przedstawił wczoraj marszałek Piotr Całbecki na konferencji prasowej Jacek Smarz
Obchody 100. rocznicy powrotu Pomorza i Kujaw do Wolnej Polski w naszym regionie rozpoczną się już 10 stycznia. Jaki będzie program tego wydarzenia? Co ciekawego będzie można robić? Sprawdź!

Obchody 100. rocznicy powrotu Pomorza i Kujaw do Wolnej Polski

Polska odzyskała niepodległość w 1918 roku po 123 latach niewol. Mieszkańcy Kujaw i Pomorza musieli na odzyskanie wolności poczekać do 1920 roku.

- W tym roku obchodzimy setną rocznicę tych wielkich wydarzeń. To moment radości, refleksji i okazji do uhonorowania ludzi, bez których odrodzenie ojczyzny nie byłoby możliwe. Na powrót Kujaw i Pomorza do wolnej Polski złożyły się bowiem odważna, wieloletnia praca organizacji patriotycznych działających pod zaborami. To także sukces powstańców wielkopolskich, bohaterska postawa żołnierzy broniących Kujaw i Pomorza przed bolszewicką nawałą i mądrość polityków, którzy stawiali dobro Rzeczypospolitej ponad prywatne interesy - mówi Piotr Całbecki.

W Toruniu coraz więcej parafii oficjalnie informuje, na co przeznaczy ofiary złożone przez wiernych podczas kolędy. Niektóre podają nawet dokładnie, ile tysięcy złotych chcą zebrać. Oto przykłady.Parafia pod wezwaniem Matki Bożej Zwycięskiej przy ul. Podgórnej ma konkretny cel finansowy. "Ofiary z kolędy przeznaczamy na realizowanie parafialnych inwestycji. W tym roku chcemy usprawnić nagłośnienie w kościele, wymieniając instalację oraz głośniki. Koszt inwestycji to ok 20 tysięcy zł" - ogłosiła parafia w ogłoszeniach parafialnych. Wizyty duszpasterskie już tutaj ruszyły 27 grudnia. W pierwszych dniach Nowego Roku odwiedzane są domy przy ul. Grudziądzkiej. Polecamy: Ile zarabiają księża w Polsce?Zdecydowanie bardziej ogólnie cel, na który przeznaczy zebrane w domach pieniądze przedstawia parafia pw. świętego Józefa. "Duszpasterze przybędą do domów, by przynieść Boże błogosławieństwo. Wszyscy podejmijmy wysiłek, aby z kolędy uczynić okazję do spotkania w rodzinie parafii" - uprzedzają księża parafian. Ale o kopertach w ogłoszeniach parafialnych piszą tylko tak: "Ofiary składane podczas kolędy są przeznaczone na utrzymanie klasztoru".SZCZEGÓŁY NA KOLEJNYCH STRONACH >>>tekst: Małgorzata OberlanCzytaj także: Cennik kolęd w Czernikowie. 50 zł to minimum!

Pieniądze z kolędy w Toruniu. Na co zbierają parafie? Ile da...

Koncerty, wystawy...

Powrót Pomorza i Kujaw do Wolnej Polski: Co w programie?

Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego podczas wczorajszej konferencji prasowej poświęconej obchodom setnej rocznicy powrotu Kujaw i Pomorza do wolnej Polski zaprosił mieszkańców regionu do wspólnego świętowania. W konferencji wzięli udział m.in. wiceprezydent Torunia - Zbigniew Fiderewicz, wiceprezydent Grudziądza- Szymon Grubin i Łukasz Krupa, dyrektor Biura Promocji Miasta i Współpracy z Zagranicą Urzędu Miasta Bydgoszczy.

W tych miastach wydarzeń nie zabraknie. W Bydgoszczy zaplanowano m.in. koncerty w Operze Nova i Filharmonii Pomorskiej oraz wystawy. W Toruniu 19 stycznia w Hali Arena przy ul. Bema zaplanowano koncert przygotowany przez Toruńską Orkiestrę Symfoniczną z udziałem m.in. Piotra Cugowskiego, czy Michała Szpaka. Dzień wcześniej przy Dworcu Miasto odbędzie się rekontrukcja powitania polskich żołnierzy oraz przemarsz ulicami Starego Miasta. Ciekawie zapowiada się też piknik historyczny „Halleriada” na Rynku Staromiejskim oraz wielki quiz wiedzy o Toruniu w Dworze Artusa. Będzie też konferencja poświęcona odzyskaniu przez Toruń niepodległości i wystawa „Toruń 100 lat Niepodległy! Z miłości ku ojczyźnie”.

- I tak dajemy księdzu po kolędzie do koperty. Ogłaszanie, że wierząca rodzina ma dać przynajmniej 50 zł jest denerwujące. To cennik jakiś! - oburzają się niektórzy parafianie z Czernikowa k. Torunia. Przed dwoma laty ksiądz oczekiwał... dwóch kopert (zwykłej i inwestycyjnej).Parafią pw. św. Bartłomieja w Czernikowie koło Torunia rządzi od lat twardą ręka ksiądz kanonik Piotr Siołkowski. Niejednokrotnie już budził kontrowersje. Teraz, zapowiadając kolędowanie w parafii, znów zdenerwował część parafian. Dlaczego? Chodzi o ogłoszenia parafialne, w których proboszcz wyraźnie wskazał na finansowe oczekiwania co do zawartości kolędowych ofiar.CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYCH STRONACH >>>>>>Zobacz także:Toruńskie VIP-y na Instagramie. Zobaczcie zdjęciaTrasa średnicowa. Kiedy powstanie jej ostatni etap?

Cennik kolędowy w Czernikowie. "Przynajmniej 50 zł". Część p...

- Chcemy by te styczniowe wydarzenia były dla mieszkańców prawdziwą lekcją historii - podkreśla Zbigniew Fiderewicz.

W Grudziądzu od 19 stycznia z okazji obchodów 100-lecia wolności zaplanowano koncerty, wystawy, wykłady i spektakle, ale pierwsze uroczystości w regionie w Toruniu i Bydgoszczy rozpoczynają się już 10 stycznia. Tego dnia przypada rocznica ratyfikacji traktatu wersalskiego, czyli głównego traktatu pokojowego kończącego pierwszą wojnę światową, który określił granice II RP. W całym regionie kujawsko-pomorskim tego dnia harcerze mają złożyć kwiaty i zapalić znicze. Z kolei marszałek Piotr Całbecki weźmie udział w ceremoniach w Toruniu, pod pomnikami generała Józefa Hallera i Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939.

Czytaj także: "Na Wrzosach smog, a miasto nic nie robi!" - płyną skargi. Straż Miejska zaprzecza: mnóstwo kontroli i dron w akcji

Obchody powrotu Pomorza i Kujaw do Wolnej Polski przez cały rok

10 stycznia to również data wspólnej sesji, na której zbiorą się dwa sejmiki - województwa kujawsko-pomorskiego i pomorskiego. W bazylice świętych Janów odbędzie się msza, a w Collegium Maius UMK zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa na historycznej siedzibie wojewodów pomorskich. Z kolei w Pałacu Dąmbskich- siedzibie Impresaryjnego Teatru Muzycznego zaplanowano czytanie „Pana Tadeusza” w wykonaniu aktorów Teatru Polskiego w Wilnie.

Warto podkreślić, że wydarzeń kulturalnych, a także sportowych nie zabraknie w całym roku 2020, a nie tylko na początku roku. Z kolei w szkołach planowana jest specjalna kampania edukacyjno-historyczna poświęcona setnej rocznicy tych wielkich wydarzeń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska