Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekordowa liczba zakażeń w Toruniu. Miasto działa w najwyższym rygorze sanitarnym

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
Zamknięte dwa kościoły, zmienione godziny pracy w urzędzie miasta, zajęte niemal wszystkie covidowe łóżka w szpitalu miejskim i nowy punkt badań w kierunku koronawirusa – tak wygląda rzeczywistość w Toruniu pod koniec siódmego miesiąca trwania pandemii Covid-19. Cały kraj jest czerwoną strefą, gdzie obowiązują rygory sanitarne. W niedzielę tylko w Toruniu potwierdzono 198 nowych zakażeń, w regionie było ich 1150.

Tuż przed godz. 11 w niedzielę, 25 października Adrian Mól, rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego podał najnowsze koronawirusowe dane. Wynika z nich, że w regionie odnotowano 1150 nowych zachorowań. Najwięcej w Bydgoszczy – 201, Toruniu – 198, powiecie bydgoskim – 63, powiecie brodnickim – 60, w powiecie toruńskim – 55 i powiecie nakielskim – 53.

Polecamy

Z przykrością przekazujemy informację o zgonie 84-letniej kobiety zakażonej koronawirusem. Zmarła w domu w Boguszewie w powiecie grudziądzkim, miała choroby współistniejące – podaje Adrian Mól.

Od początku pandemii w Toruniu odnotowano 1838 przypadków Covid-19, w Bydgoszczy -2321, a w powiecie toruńskim – 731.

Zobacz wideo: Bezpieczeństwo na drogach jesienią. O tym trzeba pamiętać

Najwięcej zakażeń odnotowano w kraju jak dotąd w piątek - było to 13 tys. 632, a najwięcej zgonów w sobotę – 179. Od początku epidemii w Polsce potwierdzono zakażenie u 253 tys. 688 osób, zmarło 4 tys. 438 chorych. Bilans zmarłych w kujawsko-pomorskiem to 151 osób.

Czerwona strefa to kolejne poważne ograniczenia. Dotyczą one uczniów szkół podstawowych (klasy 4-8), którzy od poniedziałku przechodzą na nauczanie zdalne. Ich starsi koledzy z placówek ponadpodstawowych oraz studenci przez internet uczą się już od tygodnia. Ponadto w godz. 8-16 dzieci i młodzież do 16 roku życia mogą się przemieszczać wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Przestają działać sanatoria oraz gastronomia – lokale mogą wydawać posiłki tylko na wynos. W spotkaniach i zgromadzeniach publicznych udział brać może maksymalnie 5 osób. Bardzo ważne są też nowe przepisy dotyczące ograniczenia przemieszczenia się osób powyżej 70. roku życia. Mogą one opuszczać miejsce zamieszkania tylko w związku z wykonywaniem czynności zawodowych, zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego (zakupy, wizyta u lekarza) czy też udziału w obrzędach religijnych.

Osoby starsze liczyć mogą na wsparcie. Korzystając z ogólnopolskiej infolinii 22 505 11 11 mogą poprosić o pomoc w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu, a które utrudnione są przez pandemię. Dane kontaktowe zgłaszającego się seniora będą przekazywane do właściwego terytorialnie ośrodka pomocy społecznej, a ten skontaktuje się z osobą zainteresowaną w celu ustalenia zakresu pomocy.

Wirus w natarciu

Jak bardzo poważna jest sytuacja w Toruniu pokazują dane z ostatnich dni. Cofając się do początku poprzedniego tygodnia uzyskujemy następujący obraz: w poniedziałek odnotowano w mieście 27 nowych zakażeń, we wtorek było ich 92, w środę 194, w czwartek i piątek po 192, w sobotę 100, a w niedzielę, 25 października 198. Przez siedem dni w mieście przybyło 995 zakażonych.

W ciągu minionej doby zanotowana została najwyższa jak do tej pory liczba nowych zachorowań, aż 198. To bardzo niepokojące, dlatego apeluję do Państwa o odpowiedzialność i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa – mówi prezydent Michał Zaleski.

Koronawirus jest już praktycznie wszędzie. Z powodu zakażeń zamknięto kościoły Chrystusa Króla i św. Józefa oraz dwa oddziały Muzeum Okręgowego. Chorują pracownicy urzędów skarbowych, wodociągów, MZK i Centrum Wsparcia Biznesu. Zawieszone są zajęcia w czterech szkołach (SP nr 19, SP nr 32, ZS nr 26 i ZS Muzycznych) oraz trzech miejskich przedszkolach (PM nr 11, 12 i 17). Największe ognisko koronawirusa znajduje się obecnie w DPS-ie na Wrzosach. Izolacja dotyczy tam 50 osób w tym: 18 pracowników i 32 mieszkańców. Z pobranego 21 października materiału do badań ok. 100 pracowników i 8 mieszkańców, dotarło 100 wyników (9 dodatnich), brakuje jeszcze 10. W Miejskiej Przychodni Specjalistycznej wciąż nie działa laboratorium. Kwarantanną i izolacją objęto tam 20 pracowników. W Specjalistycznym Szpitalu Miejskim przy ul. Batorego od kilku dni działa oddział dla chorych z Covid-19. Jest tam 10 łóżek, jedno z respiratorem (zajęte). Jak informowało miasto, w niedzielę około południa jedno miejsce koronawirusowe było wolne.

Nowe punkty wymazowe

W ostatnim tygodniu wykonanie testu na Covid-19 trudne było w wielu miejscach w kraju, ogromne kolejki do punktów pobierających wymazy ustawiały się też w Toruniu. Do dyspozycji mieszkańców były dwa miejsca, gdzie badanie refundował NFZ: Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska przy ul. Dąbrowskiego oraz Alab Laboratoria przy ul. Grudziądzkiej. Od piątku nowy punkt, do którego podjechać można samochodem uruchomiony został na Motarenie. Tylko w sobotę zgłosiło się tam prawie 150 osób.

Miejsce to zostało przygotowane wielkim wysiłkiem 8. Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. Zostało przez nich zorganizowane w błyskawicznym tempie praktycznie w ciągu jednego dnia – informuje prezydent Michał Zaleski. - Tuż przed jego otwarciem komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej użyczył dwa kontenery, sztabowy i socjalny, potrzebne do obsługi tego miejsca.

Pobranie materiału na Motoarenie odbywa się we wszystkie dni tygodnia w godz. 10-16. Rejestracja nie jest wymagana.
Od poniedziałku natomiast startuje kolejny punkt poboru wymazów – w Miejskiej Pracowni Specjalistycznej przy ul. Uniwersyteckiej - wejście D od dziedzińca. Będzie on czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 10-12, w sobotę i niedzielę od 9-11. Tutaj też nie trzeba się rejestrować.

Nowe godziny w urzędzie

Gwałtowne rozprzestrzenianie się koronawirusa zmusiło władze Torunia do wprowadzenia zmian związanych z funkcjonowaniem magistratu. Dotyczą one trzech najbardziej obleganych wydziałów: obsługi mieszkańców (m.in. prawa jazdy i rejestracja samochodów), spraw administracyjnych (m.in. dowody osobiste) oraz USC (m.in. rejestracja zgonów). Wszystkie one od poniedziałku będą pracować w systemie zmianowym przy czym pomiędzy jedną zmianą a drugą przeprowadzona zostanie dezynfekcja stanowisk pracy oraz wietrzenie pomieszczeń.

Chcemy uniknąć sytuacji, w której zakażanie jednego zespołu pracowniczego spowoduje kwarantannę dla całego działu. Zależy nam również na tym, żeby rozproszyć obecność naszych interesantów – podkreśla prezydent Michał Zaleski.

Od 26 października wyżej wymienione wydziały od poniedziałku do piątku przyjmować będą interesantów w godz. 7.30-13.30 i 14.30-20.30 (od 13.30-14.30 przerwa na dezynfekcję). Ponadto Wydział Obsługi Mieszkańców oraz Wydział Spraw Administracyjnych czynne będą w wybrane soboty. W listopadzie będą to 7 i 21, w grudniu 5 i 12, a w styczniu 9 i 16. Wówczas interesanci obsługiwaniu będą w godz. 7.30-14.30. Referat zgonów Urzędu Stanu Cywilnego czynny będzie w każdą sobotę w godz. 8-13, natomiast w godz. 12-16 jego pracownicy zajmować się będą obsługą uroczystości ślubnych.
Przypominamy, że w działach tych nadal obowiązuje rejestracja przed wizytą (system kolejkowy, telefon). Obowiązkowa jest także dezynfekcja oraz pomiar temperatury interesantów przy wejściu do urzędu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska