Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

12. rocznica katastrofy smoleńskiej. Czy w Toruniu zawyją syreny?

Adam Mroczek
Adam Mroczek
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Pawel Lacheta/Polska Press
- 10 kwietnia br. o godz. 8:41 w hołdzie Ofiarom Katastrofy Smoleńskiej we wszystkich województwach zostaną uruchomione syreny alarmowe - poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Politycy w Polsce są podzieleni w tej sprawie. Efekt? W Toruniu, Bydgoszczy, Włocławku i kilku innych miastach w Polsce zrezygnowano z tego pomysłu. - To robienie na złość władzy - twierdzą politycy PiS.

Obejrzyj: Odkrywamy Toruń. Tajemnice Lewobrzeża

od 16 lat

Syreny w 12. rocznicę katastrofy smoleńskiej

W niedzielę 10 kwietnia 2022 roku przypada 12. rocznica katastrofy smoleńskiej. Decyzją MSWiA w polskich miastach, o godz. 8.41 w hołdzie ofiarom mają zawyć syreny.

"Do osób posiadających ukraińskie karty SIM logujących się do polskich sieci komórkowych przesłany zostanie Alert RCB z informacją o uruchomieniu jutro syren w hołdzie Ofiarom Katastrofy Smoleńskiej. SMS zostanie wysłany w języku ukraińskim" - informuje MSWiA.

Nie będzie syren w Kujawsko-Pomorskiem w 12. rocznicę katastrofy smoleńskiej?

Jednak niektórzy włodarzy miast - w tym w Kujawsko-Pomorskiem - już dziś zapowiedzieli, że nie podejmą decyzji o włączeniu syren ze względu na uchodźców z Ukrainy, którym taki dźwięk może kojarzyć się z nalotami bombowymi.

- Myślę, że nie wykonam tego polecenia, Słyszę jaka jest trauma wśród ukraińskich dzieci, które fatalnie reagują nawet na szkolny dzwonek chowając się pod ławkami - komentuje Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy. - Wyobrażam sobie co czują ci, którzy widzieli jak ginie się od bomb Dla nich syrena to jest zagrożenie życia, to śmierć i krew. Włączenie syren to bardzo zła decyzja używając tylko parlamentarnych słów.

Sygnały alarmowe i ostrzegawcze są ustanowione w celu jasnego przekazywania informacji o zaistniałych zagrożeniach różnego rodzaju. System ostrzegania podlega konkretnym regulacjom. Każdy obywatel powinien wiedzieć, jakie to są komunikaty i co należy robić po ich zaistnieniu. Leży to przede wszystkim w interesie bezpieczeństwa każdego z nas. Co zatem należy wiedzieć o sygnałach alarmowych?WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>

Sygnały alarmowe i ostrzegawcze w Polsce. Jakie są? Ile trwa...

Także Marek Wojtkowski, prezydent Włocławka podjął decyzję, aby nie włączać syren:

Niewłączenie syren zapowiedzieli również prezydenci Łodzi (Hanna Zdanowska), Sopotu (Jacek Karnowski), Poznania (Jacek Jaśkowiak), Bytomia (Mariusz Wołosz), Sosnowca (Arkadiusz Chęciński). Warto wspomnieć, że syreny alarmowe - w większości na zlecenie władz miasta - wyły w ostatnich tygodniach między innymi w Poznaniu (31.03) czy Opolu (25.03) i Krakowie (04.04). A także Toruniu (24.03 - jedną syrenę załączył dowódca 12. Wojskowego Oddziału Gospodarczego w ramach swojego treningu) i Nowym Sączu (02.04) Średnio uruchamiano je na 30-60 sekund. Testy przeprowadzono również w Świnoujściu.

Czy w Toruniu w niedzielę zawyją syreny?

- Biorąc pod uwagę, że w Toruniu przebywają uciekający przed wojną uchodźcy z Ukrainy, dla których ten sygnał mógłby być traumatycznym przeżyciem, zwróciłem się do Wojewody Kujawsko-Pomorskiego z prośbą o zmianę tej decyzji. Mam nadzieję, że zostanie ona rozpatrzona pozytywnie - napisał na Facebooku Michał Zaleski, prezydent Torunia.

W tej sprawie do prezydenta Torunia zaapelował m.in. toruński radny - Michał Rzymyszkwicz.

Ostateczna decyzja o włączeniu syren należy do prezydent Torunia. Z najnowszych informacji wynika, że zrezygnował z realizacji tego pomysłu.

- Prezydent Zaleski zdecydował o nieuruchamianiu syren z uwagi na doświadczenia osób, które znalazły u nas schronienie - przekazała nam jego rzeczniczka - Anna Kulbicka-Tondel.

W lutym też miały wyć syreny, ale ostatecznie z tego zrezygnowano

Przypomnijmy, że w lutym na 3 minuty miały zostać włączone syreny alarmowe Służby Więziennej w hołdzie zamordowanej w pracy funkcjonariuszki SW. Wtedy jednak zrezygnowano z tego, a głos w sprawie zabrał Michał Michał Woś, wiceminister sprawiedliwości, który poinformował, że w czasie wojny na Ukrainie sygnały alarmowe muszą służyć jednemu celowi i nie mogą dezorientować społeczeństwa.

W hołdzie dla ofiar katastrofy smoleńskiej

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem w Rosji zginęło 96 osób, w tym prezydent RP Lech Kaczyński wraz z Małżonką, wysocy rangą urzędnicy państwowi, dowódcy Wojska Polskiego oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja udawała się na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Użycie syren alarmowych

Zadanie polegające na ostrzeganiu i alarmowaniu ludności jest wykonywane przez każdego szefa obrony cywilnej na administrowanym przez niego terenie. Na szczeblu wojewódzkim jest nim wojewoda, w powiecie starosta, w mieście prezydent lub burmistrz, natomiast w gminie wójt. Syreny alarmowe należą do systemu wykrywania i alarmowania.

Na terenie Polski 10 kwietnia br. o godz. 8:41, zgodnie z przepisami zostanie uruchomiony ciągły dźwięk syren. Mieszkańcy nie powinni podejmować żadnych czynności. Informacja o uruchomieniu syren została przekazana mieszkańcom z 24-godzinnym wyprzedzeniem, również za pośrednictwem Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska