Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

125 projektów trafi pod głosowanie w ramach budżetu partycypacyjnego

Agnieszka Grądzka-Wadych
Ścieżka edukacyjna na osiedlu Na Skarpie, w rejonie ulic Szarych Szeregów i Witosa, powstała ze środków budżetu partycypacyjnego
Ścieżka edukacyjna na osiedlu Na Skarpie, w rejonie ulic Szarych Szeregów i Witosa, powstała ze środków budżetu partycypacyjnego Jarosław Wadych
Na Rubinkowie jest do wyboru 5 propozycji projektów, na Skarpie - 7, w Kaszczorku - 4, a na Bielawach i w Grębocinie - również 4.

W puli ogólnomiejskiej znalazło się 38 projektów, w tym również takie, które dotyczą wschodniego Torunia. Z wszystkimi można się zapoznać na stronie internetowej: www.torun.pl oraz w punktach głosowania.

- Podobnie jak w poprzednich latach najwięcej propozycji dotyczy rekreacji i terenów zieleni, sporo - zadań drogowych, w tym parkingów oraz chodników, następnie są place zabaw i siłownie, a także propozycje kulturalne i sportowe - mówi Paweł Piotrowicz, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji Urzędu Miasta Torunia.

- Budżet partycypacyjny jest podobny do budżetu domowego, ale na większą skalę - kontynuuje Paweł Piotrowicz - Mieszkańcy decydują, na co wydać swoje pieniądze i muszą rozważyć, którą propozycję zrealizować.

Zobacz także: Naprawa Garbatego Mostka? To fuszerka!

Do tej pory wykonanych lub w trakcie realizacji jest prawie 200 projektów, spośród których 193 zostały wybrane przez mieszkańców, a kilka kolejnych zrealizowano z oszczędności w miejskich budżecie.

Pula środków na realizację budżetu partycypacyjnego dzieli się na ogólną, stanowiącą 30 procent całości i lokalną, na którą przeznaczanych jest 70 procent wszystkich pieniędzy na rok 2018.

W ramach budżetu partycypacyjnego zrealizować można dowolne przedsięwzięcie z katalogu zadań własnych gminy lub powiatu. Czas realizacji wybranych projektów to jeden rok budżetowy (w tym przypadku 2018), z możliwością wydłużenia o 6 miesięcy w przypadku zadań inwestycyjnych i remontowych. Pula lokalna środków przeznaczona jest dla 13 okręgów. Jej połowa jest dzielona równo na 13 części, 25 procent proporcjonalnie do powierzchni okręgów, a 25 procent proporcjonalnie do liczby zameldowanych mieszkańców.

Zobacz także: Toruń: Festiwal Kolorów 2017 [ZDJĘCIA]

Obecne kalendarium budżetu partycypacyjnego na rok 2018 wygląda następująco: do 26 czerwca będzie trwało głosowanie na projekty, a do 25 lipca nastąpi ogłoszenie wyników. Prawo głosu mają mieszkańcy Torunia, czyli osoby posiadające centrum życiowe na terenie Torunia, które ukończyły 16 lat. Głosować można przez stronę internetową www.budzet.torun.pl lub wypełniając kartę papierową. Można ją wrzucić do urny w wyznaczonym punkcie. Na Rubinkowie jest to Punkt Informacyjny Urzędu Miasta przy ul. Dziewulskiego 38 obok pętli autobusowej.

Karty są dostępne w punktach głosowania oraz na stronie www.torun.pl/bp.

Wypełnione można też wysłać na adres: Urząd Miasta Torunia, Wały Generała Sikorskiego 8, 87-100 Toruń. Mobilny punkt będzie też działał 24 czerwca podczas pikniku z okazji Święta Miasta na Bulwarze Filadelfijskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska