MKTG SR - pasek na kartach artykułów

13. i 14. emerytura. Kiedy ZUS wypłaci? Poznaj ważne terminy. Emerytury są zagrożone? Taki jest harmonogram. Ile wynosi 13. i 14. emerytura?

Sara Watrak
Sara Watrak
Dobre wiadomości dla emerytów! Wiemy, kiedy będzie wypłacana 13. i 14. emerytura 2021. Ile wyniesie świadczenie? Oto najważniejsze informacje. Co ważne, aby otrzymać dodatkową emeryturę, nie trzeba składać żadnych wniosków, będzie ona przyznana z urzędu. "Trzynastkę" i "czternastkę" dostaną wszyscy emeryci, jednak kwota drugiego ze świadczeń będzie się różnić w zależności od tego, jak wysoką emeryturę otrzymujemy na co dzień. Zobaczcie obowiązujące przepisy i sprawdźcie, kiedy możecie liczyć na wypłatę dodatkowego świadczenia. SZCZEGÓŁY NA KOLEJNYCH STRONACH >>>>
Dobre wiadomości dla emerytów! Wiemy, kiedy będzie wypłacana 13. i 14. emerytura 2021. Ile wyniesie świadczenie? Oto najważniejsze informacje. Co ważne, aby otrzymać dodatkową emeryturę, nie trzeba składać żadnych wniosków, będzie ona przyznana z urzędu. "Trzynastkę" i "czternastkę" dostaną wszyscy emeryci, jednak kwota drugiego ze świadczeń będzie się różnić w zależności od tego, jak wysoką emeryturę otrzymujemy na co dzień. Zobaczcie obowiązujące przepisy i sprawdźcie, kiedy możecie liczyć na wypłatę dodatkowego świadczenia. SZCZEGÓŁY NA KOLEJNYCH STRONACH >>>>Archiwum Polska Press
Mamy dobre wiadomości dla emerytów. Wiemy, kiedy będą wypłaty 13. i 14. emerytury w 2021 roku. Ile wyniesie świadczenie? Oto najważniejsze informacje. Co ważne, aby otrzymać dodatkową emeryturę, nie trzeba składać żadnych wniosków, będzie ona przyznana z urzędu. "Trzynastkę" i "czternastkę" dostaną wszyscy emeryci, jednak kwota drugiego ze świadczeń będzie się różnić w zależności od tego, jak wysoką emeryturę otrzymujemy na co dzień. Zobaczcie obowiązujące przepisy i sprawdźcie, kiedy możecie liczyć na wypłatę dodatkowego świadczenia.

13. i 14. emerytura. Sprawdź terminy wypłat i harmonogram w 2021 roku

W tym roku seniorzy mają powody do radości. Na ich konto wpłynie 13. i 14. emerytura. W sumie emeryci otrzymają w 2021 roku dodatkowo nawet 2500 zł brutto. Niecierpliwych uspokajamy - termin wypłaty pierwszego świadczenia zbliża się wielkimi krokami. Rząd zapewnia, że mimo wielu wydatków związanych z pandemią, emeryci dostaną zarówno "trzynastki", jak i "czternastki". Sprawdźcie, kiedy dokładnie ZUS wypłaci pieniądze. Przedstawiamy terminy i harmonogram wypłat.

Kto i kiedy dostanie 13. emeryturę?

Według przepisów 13. emerytura, czyli tzw. trzynastka będzie przyznawana wszystkim:

  • emerytom i rencistom z powszechnego systemu ubezpieczeniowego,
  • emerytom i rencistom rolnym,
  • osobom otrzymującym nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, emerytury pomostowe, przedemerytalne świadczenia i zasiłki,
  • osobom otrzymującym renty socjalne, rodzinne, wojenne i inwalidzkie.

Ile wyniesie 13. emerytura?

Wszyscy emeryci otrzymają 13. emerytury w takiej samej wysokości. Kwota ta wyniesie 1250 zł brutto, czyli 1022 zł netto. Tyle od marca będzie wynosić minimalna emerytura w Polsce. Tymczasem w 2020 roku średnia emerytura w naszym kraju sięgnęła blisko 2500 zł brutto miesięcznie.

Znajdź dodatkową pracę na emeryturzeJeśli dorabiamy, będąc na emeryturze, możemy złożyć wniosek o ponownie przeliczenie świadczenia.

Chcesz mieć wyższą emeryturę? Oto najlepsze sposoby. Dzięki ...

Kiedy wypłata "trzynastki"? Te terminy warto znać!

ZUS zapowiada, że dodatkowe świadczenia w postaci trzynastej emerytury wypłaci wraz z emeryturą za kwiecień. Z kolei za świadczenia i zasiłki emerytalne ZUS wypłaci "trzynastkę" miesiąc później, w maju.

POlecamy

Co z 14. emeryturą? Komu przysługuje?

Trzynasta emerytura to jednak nie wszystko. W styczniu Sejm przyjął ustawę ws. wypłaty 14. emerytury.

- Przyjęcie przez Sejm ustawy o tzw. czternastej emeryturze to bardzo dobra wiadomość dla polskich emerytów, których bezpieczeństwo finansowe jest niezwykle ważne - mówi Marlena Maciąg, Minister Rodziny i Polityki Społecznej.

Kto otrzyma "czternastkę"? Dostanie ją 9,1 mln emerytów, ale tylko części z nich ZUS wypłaci świadczenie w pełnej wysokości, równej minimalnej emeryturze. Obecnie najmniejsza emerytura wynosi 1250 zł brutto. Świadczenie w takiej wysokości otrzymają seniorzy, którym na co dzień przysługuje emerytura nie większa niż 2900 zł brutto. Rząd szacuje, że będzie to ok. 7,9 mln osób. Co z pozostałymi emerytami? Te osoby, którym wypłacana jest większa emerytura, będą musiały pogodzić się z mniejszą "czternastką". Obowiązywać będzie ich zasada "złotówka za złotówkę". Co to oznacza? 14. emerytura będzie pomniejszona o tyle, o ile świadczeniobiorcy przekroczyli kwotę 2900 zł brutto.

Kiedy wypłata 14. emerytury? Znamy datę!

Według ustawy, którą Sejm przyjął 21 stycznia 2021 roku, 14. emerytura ma zostać wypłacona w listopadzie. Są jednak pewne wyjątki. 14. emerytura będzie przyznawana:

  • w grudniu 2021 w przypadku świadczeń i zasiłków przedemerytalnych,
  • w styczniu 2022 r. w przypadku okresowo co kwartał wypłacanych świadczeń z ubezpieczenia społecznego rolników.

Łącznie na wypłaty "czternastki" państwo przeznaczy ok. 11,4 mld zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska