Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

1500 gimnazjalistów ze wsi w regionie będzie uczestniczyć w dodatkowych zajęciach w szkołach

Bartłomiej Makowski
Dyrektorzy szkół biorących udział w programie „Region Nauk Ścisłych” w Centrum Nauki Młyn Wiedzy. Z prawej prof. Rajmund Przybylak
Dyrektorzy szkół biorących udział w programie „Region Nauk Ścisłych” w Centrum Nauki Młyn Wiedzy. Z prawej prof. Rajmund Przybylak Sławomir Kowalski
Fizyka z elementami meteorologii, biologii i chemii w medycynie i geografia turystyczna w języku angielskim - to przykładowe zajęcia w ramach projektu „Region Nauk Ścisłych”.

Do projektu przystąpiło 50 szkół wiejskich w całym regionie. Ma on by kontynuacją dotychczasowych spotkań regionalnych kół fizycznych, matematycznych, informatycznych i astronomicznych realizowanych wspólnie z UMK.

- Zajęcia mają być przede wszystkim odmienne od prowadzonych w szkołach. Uczniowie mają dowiedzieć się między innymi, jak chemia i fizyka wykorzystywane są na przykład w kryminalistyce - wyjaśnia Renata Drozdowska, koordynatorka projektu. - Z kolei zajęcia matematyki mają pokazywać jej przydatność w codziennym życiu, w takich sytuacjach jak na przykład wizyta w banku.

Program podzielony jest na trzy moduły, z pierwszego skorzystają uczniowie z niezadowalającymi wynikami w nauce. Drugi skierowany jest do osób zagrożonych przedwczesnym wypadnięciem z systemu oświaty.

- Dla tych uczniów przygotowane zostaną zajęcia aktywizujące, które pokażą walory ścieżek zawodowych. W ich ramach uczniowie będą odwiedzać zakłady pracy w trakcie ferii zimowych - wyjaśnia Renata Drozdowska.

Trzeci program skierowany jest do najzdolniejszych uczniów. Ci uczestniczyć będą w zajęciach na uniwersytecie (ten zostanie wybrany w przetargu). Pozostałe zajęcia będą odbywały się podczas przerw między lekcjami i w czasie, w którym uczniowie dojeżdżający czekają na autobusy. Każda szkoła biorąca udział w programie zgłosi co najmniej 30 uczniów. Realizatorem programu jest Urząd Marszałkowski. Jego koszt wynosi 2,5 miliona złotych.

Realizacja „Regionu Nauk Ścisłych” potrwa do czerwca przyszłego roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska