POLECAMY
QUIZY

Sprawdź się i rozwiąż QUIZ! Jak sobie poradzisz?

Rozwiń
1,7 miliona gości przyjął w zeszłym roku Toruń. Turyści...

1,7 miliona gości przyjął w zeszłym roku Toruń. Turyści zostawili u nas blisko pół miliarda złotych

Artur Olewiński

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Sezon turystyczny trwa. Jego pierwsza fala to wycieczki szkolne. Na zdjęciu z prawej młodzież z Lubina

Sezon turystyczny trwa. Jego pierwsza fala to wycieczki szkolne. Na zdjęciu z prawej młodzież z Lubina ©Grzegorz Olkowski

Przybywa turystów, rośnie liczba miejsc hotelowych. Toruń wzmacnia swą pozycję centrum turystycznego, ale ciągle jest jeszcze wiele do zrobienia.
Sezon turystyczny trwa. Jego pierwsza fala to wycieczki szkolne. Na zdjęciu z prawej młodzież z Lubina

Sezon turystyczny trwa. Jego pierwsza fala to wycieczki szkolne. Na zdjęciu z prawej młodzież z Lubina ©Grzegorz Olkowski

- Jadąc autobusem z dworca kolejowego wysiedliśmy na przystanku i dalej musieliśmy korzystać z uprzejmości mieszkańców, by dotrzeć do celu. Oznakowanie jest tylko na obu rynkach - mówi Martin, który przyjechał do Torunia z niemieckiego Hanoweru. - Mogę za to pochwalić Informację Turystyczną i dobre, bezpłatne mapy.

Wizyta Martina zostanie ujęta w tegorocznych statystykach ruchu turystycznego. Tymczasem te ubiegłoroczne prezentują się całkiem nieźle. W 2013 roku Toruń odwiedziło 1 697 225 turystów. To około 40 tysięcy więcej niż w 2012 roku, kiedy z okazji piłkarskich Mistrzostw Europy do Polski ściągały rzesze kibiców.

- Zwracam szczególną uwagę na stale rosnący potencjał miejsc noclegowych (wzrost z 3,8 tys. w 2012 r. do 4,3 tys. w 2013 r. - przyp. red.). To w pełni inwestycje prywatne. Skoro sieć hoteli się rozwija, to świadczy to o tym, że inwestorzy spodziewają się uzyskać dobre wyniki finansowe. Najwyraźniej spodziewają się coraz większej liczby turystów - mówi prezydent Michał Zaleski, komentując wyniki najnowszego badania, przeprowadzonego przez Ośrodek Informacji Turystycznej w Toruniu.

Przeciętny turysta wydał w naszym mieście średnio 278 zł - podobnie, jak rok wcześniej. Oznacza to, że tylko w ubiegłym roku toruńscy hotelarze, restauratorzy i sklepikarze zarobili w sumie ponad 470 mln zł. To prawie połowa zaplanowanych w tym roku dochodów miasta! Średnio dwukrotnie więcej pieniędzy zostawiają goście zagraniczni - głównie Niemcy (41 proc.), Anglicy (12 proc.) oraz Hiszpanie (7,5 proc.). Stanowią oni jednak zaledwie 20 proc. ogółu turystów. Pozostali pochodzą przede wszystkim z ościennych województw.

Wyniki badania wskazują także na toruńskie bolączki, m.in. brak parkingów, złe oznakowanie atrakcji turystycznych czy toalety. Potwierdzają to także napotkani na starówce goście. Co ciekawe, oznakowanie nie wskaże turystom drogi choćby do publicznych toalet. Podobnie jest z parkingami. Tymczasem prawie połowa gości dociera do nas właśnie autami. - Mogłabym też ponarzekać na brak ławeczek, ale miasto nie traci z tego powodu swojego nadzwyczajnego klimatu - mówi Lilianne, turystka z Francji, by chwilę później zapytać o... drogę do dworca autobusowego. Podobnie, jak w przypadku Dworca PKP Toruń Miasto, trudno tam trafić.

- Narzekanie na parkingi czy niedostateczne oznakowanie może być ze sobą powiązane. Choć miejsc parkingowych przybywa, to turyści faktycznie mogą o nich nie wiedzieć - przyznaje Michał Przewoźny z Ośrodka Informacji Turystycznej.

Z kolei Jarosław Więckowski, szef Wydziału Sportu i Turystyki zapewnia, że wyniki badań służą także diagnozowaniu problemów.

- Wiemy kto jest naszym klientem i gdzie kierować działania promocyjne - mówi dyrektor WSiT.

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze (2)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

joachim (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

1,7 mln turystów na takie miasto jak Toruń to fatalnie mało.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Jacuś (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

Myślę że to dobry wynik... szkoda tylko, że w sumie niewielka część tych turystów zostaje w Toruniu na kilka dni. Trzeba zadbać o zwiększenie ilości atrakcji w naszym mieście...rozwiń całość

Myślę że to dobry wynik... szkoda tylko, że w sumie niewielka część tych turystów zostaje w Toruniu na kilka dni. Trzeba zadbać o zwiększenie ilości atrakcji w naszym mieście http://torun.tucoo.pl/atrakcje.phpzwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo