Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

1,7 miliona gości przyjął w zeszłym roku Toruń. Turyści zostawili u nas blisko pół miliarda złotych

Artur Olewiński
Artur Olewiński
Sezon turystyczny trwa. Jego pierwsza fala to wycieczki szkolne. Na zdjęciu z prawej młodzież z Lubina
Sezon turystyczny trwa. Jego pierwsza fala to wycieczki szkolne. Na zdjęciu z prawej młodzież z Lubina Grzegorz Olkowski
Przybywa turystów, rośnie liczba miejsc hotelowych. Toruń wzmacnia swą pozycję centrum turystycznego, ale ciągle jest jeszcze wiele do zrobienia.

- Jadąc autobusem z dworca kolejowego wysiedliśmy na przystanku i dalej musieliśmy korzystać z uprzejmości mieszkańców, by dotrzeć do celu. Oznakowanie jest tylko na obu rynkach - mówi Martin, który przyjechał do Torunia z niemieckiego Hanoweru. - Mogę za to pochwalić Informację Turystyczną i dobre, bezpłatne mapy.

Wizyta Martina zostanie ujęta w tegorocznych statystykach ruchu turystycznego. Tymczasem te ubiegłoroczne prezentują się całkiem nieźle. W 2013 roku Toruń odwiedziło 1 697 225 turystów. To około 40 tysięcy więcej niż w 2012 roku, kiedy z okazji piłkarskich Mistrzostw Europy do Polski ściągały rzesze kibiców.

- Zwracam szczególną uwagę na stale rosnący potencjał miejsc noclegowych (wzrost z 3,8 tys. w 2012 r. do 4,3 tys. w 2013 r. - przyp. red.). To w pełni inwestycje prywatne. Skoro sieć hoteli się rozwija, to świadczy to o tym, że inwestorzy spodziewają się uzyskać dobre wyniki finansowe. Najwyraźniej spodziewają się coraz większej liczby turystów - mówi prezydent Michał Zaleski, komentując wyniki najnowszego badania, przeprowadzonego przez Ośrodek Informacji Turystycznej w Toruniu.

Przeciętny turysta wydał w naszym mieście średnio 278 zł - podobnie, jak rok wcześniej. Oznacza to, że tylko w ubiegłym roku toruńscy hotelarze, restauratorzy i sklepikarze zarobili w sumie ponad 470 mln zł. To prawie połowa zaplanowanych w tym roku dochodów miasta! Średnio dwukrotnie więcej pieniędzy zostawiają goście zagraniczni - głównie Niemcy (41 proc.), Anglicy (12 proc.) oraz Hiszpanie (7,5 proc.). Stanowią oni jednak zaledwie 20 proc. ogółu turystów. Pozostali pochodzą przede wszystkim z ościennych województw.

Wyniki badania wskazują także na toruńskie bolączki, m.in. brak parkingów, złe oznakowanie atrakcji turystycznych czy toalety. Potwierdzają to także napotkani na starówce goście. Co ciekawe, oznakowanie nie wskaże turystom drogi choćby do publicznych toalet. Podobnie jest z parkingami. Tymczasem prawie połowa gości dociera do nas właśnie autami. - Mogłabym też ponarzekać na brak ławeczek, ale miasto nie traci z tego powodu swojego nadzwyczajnego klimatu - mówi Lilianne, turystka z Francji, by chwilę później zapytać o... drogę do dworca autobusowego. Podobnie, jak w przypadku Dworca PKP Toruń Miasto, trudno tam trafić.

- Narzekanie na parkingi czy niedostateczne oznakowanie może być ze sobą powiązane. Choć miejsc parkingowych przybywa, to turyści faktycznie mogą o nich nie wiedzieć - przyznaje Michał Przewoźny z Ośrodka Informacji Turystycznej.

Z kolei Jarosław Więckowski, szef Wydziału Sportu i Turystyki zapewnia, że wyniki badań służą także diagnozowaniu problemów.

- Wiemy kto jest naszym klientem i gdzie kierować działania promocyjne - mówi dyrektor WSiT.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: 1,7 miliona gości przyjął w zeszłym roku Toruń. Turyści zostawili u nas blisko pół miliarda złotych - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska