Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

2 maja: jak wieszać flagę? WSKAZÓWKI oraz LISTA najczęściej popełnianych błędów

Sara Watrak
Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
2 maja: jak wieszać flagę? Tego dnia obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Wielu z nas chciałoby w tym dniu wywiesić flagę narodową, by okazać swój patriotyzm. Co zrobić, by nie popełnić przy tym błędu?

2 maja: jak wieszać flagę?

Najczęściej spotykaną polską flagą jest ta w narodowych barwach RP, w podstawowym biało-czerwonym wariancie. Zdarza się jednak, że Polacy wywieszają również flagi z godłem. Czy to właściwe zachowanie?

Polecamy

Używanie flagi z umieszczonym pośrodku białego pasa godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest dozwolone – informuje dr Joanna Modrzyńska z Wydziału Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie UMK, ekspertka w dziedzinie protokołu dyplomatycznego, ceremoniału i międzynarodowej etykiety biznesowej. Stosunek wysokości godła do szerokości flagi powinien wynosić 2:5.

2 maja: zasady wieszania flagi

W jaki sposób eksponować polską flagę? Istnieje wiele zasad regulujących tę kwestię. Przede wszystkim należy zadbać o to, aby wywieszane przez nas flagi były czyste i niepostrzępione. Właściwie zachowamy się, umieszczając polską flagę na maszcie pionowym bądź skośnym.

Flagi powinny być wywieszane tylko horyzontalnie – zaznacza dr Modrzyńska. - Umieszczenie ich w pozycji wertykalnej, czyli poprzeczne przymocowanie, jest możliwe tylko podczas imprez sportowych – dodaje.

Pamiętajmy, że gdy wieszamy polsko-czerwoną flagę pionowo, biały pas powinien znajdować się zawsze z lewej strony, czyli bliżej masztu. Nasza flaga nie może dotykać podłoża ani wody. – Przestrzegając tych zasad, okazujemy fladze szacunek – mówi dr Modrzyńska. Protokół reguluje także porę wywieszania flagi. Zgodnie z przepisami i przyjętymi regułami powinna być ona wywieszona na otwartym terenie tylko za dnia. - Podnosi się ją najwcześniej o godz. 8, ale nie szybciej niż o wschodzie słońca, i należy zdjąć przed zachodem słońca, chyba że flaga jest dobrze oświetlona – informuje dr Modrzyńska.

2 maja: czego nie robić z flagą?

Jakich błędów przy eksponowaniu flagi powinniśmy unikać?

Niedozwolone jest wywieszanie flagi w dni deszczowe, podczas zamieci śnieżnej lub przy bardzo silnym wietrze. Zakazane jest również umieszczanie na fladze państwowej napisów, rysunków czy obrazków, traktowanie jej jak obrusa, zasłony bądź peleryny – wymienia ekspertka.

Jak mówi dr Modrzyńska, niedozwolone jest także kładzenie na fladze jakichkolwiek przedmiotów, w tym wieńców i kwiatów. Nie zaleca się nieść flagi rozpostartej poziomo. Powinna ona raczej swobodnie powiewać na drzewcu. Nie na miejscu jest również oddawanie honorów flagą, np. poprzez jej pochylenie innej fladze, osobie lub znakom. Nie może ona również służyć jako opakowanie ani narzędzie do przenoszenia czegokolwiek.

W Polsce flaga narodowa zajmuje pierwsze miejsce w hierarchii dotyczącej wieszania flag. Nie zapominajmy jednak, że swoje flagi mają także województwa oraz gminy. Symbolem województwa kujawsko-pomorskiego jest flaga w kolorach czerwonym, białym i czarnym. Została ustanowiona w 2000 roku i może być wywieszana przez wszystkich mieszkańców regionu. Jej wygląd nawiązuje do herbu województwa, który przedstawia czerwonego połuorła i czarnego połulwa pod wspólną koroną, na srebrnym tle.

Z kolei oficjalna flaga Torunia to płachta dwudzielna, biało-niebieska. W połowie długości flagi umieszczony jest herb miasta.

Flaga może być wywieszana z zachowaniem należytego szacunku samodzielnie lub łącznie z flagą narodową przez wszystkich mieszkańców miasta przy okazji świąt lokalnych i państwowych – mówi Adrian Aleksandrowicz z Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji UM. Jeśli zdecydujemy się na powieszenie kilku flag, pamiętajmy o hierarchii ważności – najpierw flaga państwowa, następnie flaga województwa, później flaga powiatu, aż w końcu flaga miasta lub gminy. Wszystkie flagi muszą być równej wielkości.

Co ciekawe, istnieje także flaga wielka miasta Torunia o wymiarach 150x240 cm, z herbem pośrodku. Umieszcza się ją na maszcie przed siedzibą organów miasta. – Używanie flagi wielkiej jest zastrzeżone wyłącznie dla władz miasta – zaznacza Adrian Aleksadrowicz.

Warto uczcić Dzień Flagi, wywieszając symbole narodowe. Pamiętajmy jednak, by robić to w sposób poprawny. Zgodnie z Kodeksem wykroczeń „kto narusza przepisy o godle, barwach i hymnie RP, podlega karze aresztu lub grzywny”. Flagi nie wolno zatem znieważać, niszczyć ani usuwać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska