Paweł Adamowicz
Pożegnanie

Pożegnanie Pawła Adamowicza

Rozwiń
Paweł Adamowicz
Zwiń

Pożegnanie Pawła Adamowicza

Służba publiczna, ukochane miasto i drugi człowiek - te wartości były dla niego najważniejsze. Paweł Adamowicz był człowiekiem niezwykle aktywnym, zawsze życzliwym i zawsze blisko ludzi.

20 lat temu Toruń wpisano na list dziedzictwa UNESCO....

20 lat temu Toruń wpisano na list dziedzictwa UNESCO. Prezydentem miasta był wówczas Zdzisław Bociek

Mirosława Kruczkiewicz

Nowości Dziennik Toruński

Nowości Dziennik Toruński

Prezydent Torunia w latach 1996-98, od 1990 był toruńskim radnym, a od 1993 do 2002 roku zasiadał w Zarządzie Miasta.
2008 rok. Zdzisław Bociek ze "Strategią rozwoju miasta Torunia"

2008 rok. Zdzisław Bociek ze "Strategią rozwoju miasta Torunia" ©Adam Zakrzewski/archiwum

Za jego prezydentury Toruń został wpisany na listę dziedzictwa UNESCO. Zakończono budowę miejskiej oczyszczalni ścieków, powstawały ujęcia wody z pokładów kredowych - alternatywa dla złej wówczas kranówki. Rozpoczęto modernizację Szpitala Miejskiego. Toruń przystąpił do Związku Miast Nowej Hanzy i Związku Miast Nadwiślańskich. Z miasta zniknął pomnik wdzięczności Armii Radzieckiej.

- Nie obyło się bez kłopotów, interweniowały ambasady rosyjska i ukraińska - wspomina demontaż obelisku Zdzisław Bociek.
Były prezydent był też współautorem „Strategii rozwoju Torunia”, która stała się później podstawą starań o unijne dotacje. Zdzisław Bociek wspomina też swoją wizytę w Rzymie, podczas której przekazał Janowi Pawłowi II Honorowe Obywatelstwo Torunia i zaproszenie do odwiedzin miasta, z czego papież skorzystał w 1999 roku.

Polecamy: Czy znasz Toruń? [QUIZ FOTOGRAFICZNY]- Zasiadając w Radzie i Zarządzie Miasta prywatyzowałem służbę zdrowia, co wtedy budziło u wielu ludzi obawy. Współtworzyłem też koncepcje funkcjonowania rad okręgów. Miały się składać nie tylko z przedstawicieli mieszkańców danej dzielnicy, ale także różnych środowisk tam funkcjonujących - mówi Zdzisław Bociek, który uważa, że był to lepszy pomysł na rady od tego, według którego funkcjonują one dzisiaj.

Uważnie obserwuje życie społeczne i polityczne miasta. Kibicuje modernizacji toruńskich szpitali i działaniom na rzecz rewaloryzacji zabytków. Gdy rozważano lokalizację drugiego mostu drogowego dla Torunia, był zwolennikiem budowy trasy Nowomostowej bliżej starówki, połączonej z ulicą Waryńskiego z prostym dostępem do dróg S10 i A1.

- Niestety, znacznie droższy most powstał przy ul. Wschodniej z trudnym dostępem do S10 i A1. Mieszkam w lewobrzeżnej części miasta i wiem, że korki na moście im. Piłsudskiego wcale nie zniknęły. Gdyby nowy most nie był tak oddalony od starego, odciążyłby go w większym stopniu - uważa były prezydent, który deklaruje się też jako przeciwnik nadmiernego zadłużania Torunia.Działa między innymi w zarządzie Polskiego Stowarzyszenia Geotermicznego. Od czternastu lat jest entuzjastą większego wykorzystania energii ze złóż geotermalnych w miejskich sieciach ciepłowniczych, pomysłodawcą i współautorem Koncepcji Rozwoju Geotermii w około stu polskich miastach. Jest również autorem projektu „Polska strategia w obszarze energii” przekazanego wicepremierowi Mateuszowi Morawieckiemu.

Wolne chwile? Należą do rodziny. Zdzisław Bociek odpoczywa też przy lekturze książek i grze w szachy. Ma pięcioro wnucząt. Dwoje z nich chętnie zasiada z dziadkiem do partii szachów.

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze (3)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
prezydent

abc... (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Właściwy człowiek na właściwym miejscu


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Masz rację

ukweli76 (gość)

Zgłoś naruszenie treści

.....daleko od Torunia

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
ziewanie

ziew (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

kogo to obchodzi?

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo