Za jego prezydentury Toruń został wpisany na listę dziedzictwa UNESCO. Zakończono budowę miejskiej oczyszczalni ścieków, powstawały ujęcia wody z pokładów kredowych - alternatywa dla złej wówczas kranówki. Rozpoczęto modernizację Szpitala Miejskiego. Toruń przystąpił do Związku Miast Nowej Hanzy i Związku Miast Nadwiślańskich. Z miasta zniknął pomnik wdzięczności Armii Radzieckiej.
- Nie obyło się bez kłopotów, interweniowały ambasady rosyjska i ukraińska - wspomina demontaż obelisku Zdzisław Bociek.
Były prezydent był też współautorem „Strategii rozwoju Torunia”, która stała się później podstawą starań o unijne dotacje. Zdzisław Bociek wspomina też swoją wizytę w Rzymie, podczas której przekazał Janowi Pawłowi II Honorowe Obywatelstwo Torunia i zaproszenie do odwiedzin miasta, z czego papież skorzystał w 1999 roku.
Polecamy: Czy znasz Toruń? [QUIZ FOTOGRAFICZNY]
- Zasiadając w Radzie i Zarządzie Miasta prywatyzowałem służbę zdrowia, co wtedy budziło u wielu ludzi obawy. Współtworzyłem też koncepcje funkcjonowania rad okręgów. Miały się składać nie tylko z przedstawicieli mieszkańców danej dzielnicy, ale także różnych środowisk tam funkcjonujących - mówi Zdzisław Bociek, który uważa, że był to lepszy pomysł na rady od tego, według którego funkcjonują one dzisiaj.
Uważnie obserwuje życie społeczne i polityczne miasta. Kibicuje modernizacji toruńskich szpitali i działaniom na rzecz rewaloryzacji zabytków. Gdy rozważano lokalizację drugiego mostu drogowego dla Torunia, był zwolennikiem budowy trasy Nowomostowej bliżej starówki, połączonej z ulicą Waryńskiego z prostym dostępem do dróg S10 i A1.
- Niestety, znacznie droższy most powstał przy ul. Wschodniej z trudnym dostępem do S10 i A1. Mieszkam w lewobrzeżnej części miasta i wiem, że korki na moście im. Piłsudskiego wcale nie zniknęły. Gdyby nowy most nie był tak oddalony od starego, odciążyłby go w większym stopniu - uważa były prezydent, który deklaruje się też jako przeciwnik nadmiernego zadłużania Torunia.
Oto najbogatsi Polacy 2017 według rankingu "Forbesa" [TOP 10]
Działa między innymi w zarządzie Polskiego Stowarzyszenia Geotermicznego. Od czternastu lat jest entuzjastą większego wykorzystania energii ze złóż geotermalnych w miejskich sieciach ciepłowniczych, pomysłodawcą i współautorem Koncepcji Rozwoju Geotermii w około stu polskich miastach. Jest również autorem projektu „Polska strategia w obszarze energii” przekazanego wicepremierowi Mateuszowi Morawieckiemu.
Wolne chwile? Należą do rodziny. Zdzisław Bociek odpoczywa też przy lekturze książek i grze w szachy. Ma pięcioro wnucząt. Dwoje z nich chętnie zasiada z dziadkiem do partii szachów.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?