Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

200 tysięcy kwiatów co roku jest sadzonych w Toruniu

Justyna Wojciechowska-Narloch
Dwa ogrody różane to dziś największa duma urzędników odpowiedzialnych za zieleń w mieście. Na szczególną uwagę zasługują też rabaty na Bulwarze Filadelfijskim, gdzie rośnie aż 50 tys. kwiatów.

Rośliny ozdobne dodają uroku każdej przestrzeni, tym bardziej tak zabytkowej jak toruńska. Wkrótce na starówce - wzorem poprzednich lat - pojawią się piękne zwisające pelargonie. Zostaną posadzone m.in. w okazałym kwietniku przy pomniku Mikołaja Kopernika.
[break]
Tak pięknie jak zwykle nie będzie natomiast w okolicach głównego budynku magistratu, a to ze względu na trwające tam roboty drogowe.

Kolorowo na rabatach

- W ostatnich latach postawiliśmy na byliny i zioła, których nie trzeba sadzić co roku. To macierzanka, szałwia, lawenda, liliowce, piwonie – wylicza Szczepan Burak, dyrektor Wydziału Środowiska i Zieleni Urzędu Miasta. - Jedyny mankament takiego rozwiązania jest taki, że na rabatach wciąż rośnie to samo.
Jeśli chodzi o rośliny jednoroczne, to na toruńskich rabatach i skwerach dominować będą te odporne i najmniej wymagające. Są to oczywiście różnokolorowe aksamitki, begonie oraz lwie paszcze. Jak co roku posadzone zostaną wielobarwne herby miast partnerskich Torunia oraz kwiatowe instalacje, m.in. sfery niebieskie przy placu Rapackiego. Wjazd na stary most drogowy od strony centrum zdobić będą kwitnące na żółto dostojne kanny.
W ostatnich latach w Toruniu pojawiło się też dużo krzewów: liściastych, iglastych, barwnie kwitnących i z ozdobnymi liśćmi. Są to trzmieliny, tawuły, forsycje, płożące jałowce, etc.
Do najbardziej ukwieconych miejsc należy Bulwar Filadelfijski. Co roku sadzi się tam ok. 50 tys. różnych roślin. To nie tylko typowe rabaty, ale też całe instalacje, jak flaga narodowa przy kotwicy.
Toruń może być dumny również ze swoich ogrodów różanych. Są obecnie dwa takie wyjątkowe miejsca. Pierwsze z nich znajduje się przy fontannie na placu Rapackiego, drugie - w okolicach Doliny Marzeń i dawnego Wodnika.
- Ogród różany to wymagające przedsięwzięcie. Róże są szlachetnymi kwiatami, potrafią chorować, nie mają odporności na niskie temperatury, nie wszędzie chcą rosnąć - tłumaczy Szczepan Burak. - Ogrody z nich skomponowane są jednak wyjątkowe, przepiękne i pachnące.
W każdym z toruńskich ogrodów różanych posadzono po ponad tysiąc róż. Te powinny zacząć kwitnąć już na początku czerwca.
Kolejnym miejscem, które pięknie zdobią kwitnące rośliny i którym warto się chwalić, jest bezwzględnie Ogród Zoobotaniczny na Bydgoskim Przedmieściu. Najpierw zdobiły go wiosenne gatunki, głównie tulipany, żonkile oraz narcyzy. Teraz wspaniale rozkwitły tam azalie, różaneczniki, wkrótce zaś rozwiną się pąki róż oraz zniewalających zapachem piwonii.

Kradzieży coraz mniej

Przez całe lata plagą toruńskich skwerów i rabat były kradzieże. Z donic, gazonów i bezpośrednio z ziemi wyrywano bratki, pelargonie, begonie, kanny i zioła. Nie tylko szpeciło to tereny zielone i powodowało konieczność kolejnych nasadzeń, ale też bywało, że podczas kradzieży zostały uszkodzone sąsiednie rośliny.
Bezmyślni złodzieje albo sprzedawali swój łup na targu, albo skradzione kwiaty sadzili we własnych ogródkach czy na balkonach. Obecnie kradzieże również się zdarzają, ale ich skala z roku na rok maleje.
- Trudno jednoznacznie powiedzieć, z czego to wynika. Może w ludziach rośnie świadomość, że niszczą coś, co ma służyć wszystkim. Może zwiększa się ich odpowiedzialność za przestrzeń publiczną. A może chodzi o to, że rośliny nie są już takie drogie i jeśli komuś naprawdę zależy, to może je kupić, a nie kraść - zastanawia się Szczepan Burak.
Dyrektor podkreśla, że coraz więcej firm i instytucji wspiera miasto w kwestii zieleni. Duże centra ogrodnicze i markety przekazują nieodpłatnie sadzonki kwiatów, krzewów, a nawet drzew. Niedawno toruński Rotary Club zdecydował się ufundować ławki przy Muzeum Etnograficznym. Mają one stanąć na wzniesieniu, niedaleko NOT-u.
Warto dodać, że w najbliższą niedzielę każdy torunianin będzie miał okazję, by własnoręcznie posadzić kwiaty w swoim mieście. Zabawa w ogrodników zacznie się punktualnie o godz. 12 przy Muzeum Etnograficznym. Trzeba wybrać sobie roślinę i po prostu wziąć udział w sadzeniu. Do dyspozycji będą aksamitki, żeniszki oraz szałwie. W sumie ponad 3 tys. różnych kwiatów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska