25. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek „Spotkania” z...

25. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek „Spotkania” z werdyktem. Nagroda jedzie do Frankfurtu!

mkr

Nowości Dziennik Toruński

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Na zdjęciu "Don Kichot" z Niemiec nagrodzony Grand Prix

Na zdjęciu "Don Kichot" z Niemiec nagrodzony Grand Prix ©mat. festiwalu Spotkania

Młodsi i starsi jurorzy ocenili 15 przedstawień zaproszonych do Torunia na „Spotkania”. Główna nagroda dla lalkarzy z Frankfurtu.
Na zdjęciu "Don Kichot" z Niemiec nagrodzony Grand Prix

Na zdjęciu "Don Kichot" z Niemiec nagrodzony Grand Prix ©mat. festiwalu Spotkania

W sobotę wieczorem zakończył się w „Baju Pomorskim” 25. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek „Spotkania”. Swoje werdykty ogłosiły aż cztery gremia jurorskie.

- To przedstawienie miało bardzo ważny przekaz. Opowiadało o problemach ludzi z technologią. Takie problemy mają też nasi rówieśnicy, więc chętnie zabrałybyśmy swoje klasy na ten spektakl – tak szóstoklasistki Marcelina Kiedrzyńska ze Szkoły Muzycznej i Zosia Jurkiewicz z SP 14, członkinie jury dziecięcego, mówią o spektaklu „Error 404”.


Monodram Wagnera Gallo z Malagi w Hiszpanii, opowiadający historię chłopaka, którego życie zdominował internet, został przez uczniowskie jury uznany za najlepszy na festiwalu spektakl dla dzieci. Odbierając nagrodę hiszpański lalkarz przyznał, że nad „Error 404” pracował cztery lata.

Jury zawodowców - twórców teatru i krytyków teatralnych - Grand Prix (i 15 tys. zł) przyznało Teatrowi des Lachens z Frankfurtu nad Odrą za spektakl „Don Kichot”, „mistrzowsko przekazujący jeden z najważniejszych mitów europejskiej kultury”.

Wybory samorządowe 2018 – Na co mamy wpływ?

Nagrodę za reżyserię otrzymała Maria Żynel, twórczyni przedstawienia „Straszna Piątka” w Białostockim Teatrze Lalek. Nagroda za najlepszą scenografię powędrowała do Łotewskiego Teatru Lalek za oprawę plastyczną „Złotego konia” (scenografia - Andris Eglitis, lalki - Duda Paiva). Najlepsza muzyka zdaniem jury brzmiała w niemieckim „Don Kichocie”, a była to grane na żywo XVIII-wieczne kompozycje Georga Philippa Telemana. Nagrody aktorskie dostali Ludmiła Pawłowskaja za rolę w „Pozłacanych czołach” z Grodzieńskiego Teatru Lalek oraz Maciej Gierłowski, Niedźwiedź z „Niedźwiedzia i Maszy” Państwowego Teatru Lalki „Tęcza” w Słupsku.

Słupski Niedźwiedź okazał się też postacią najbliższą dzieciom. Tak uznało trzecie jury - przedszkolaki z toruńskiego Przedszkola „Bim-Bam-Bino”.

Czwarte jury, złożone z członkiń stowarzyszenia artystów teatralnych ZASP, za animację lalek w spektaklu „Kto pocieszy pechowego nosorożca” krakowskiego Teatru Groteska nagrodziło reżysera i aktora Lecha Walickiego oraz aktora Łukasza Rutkowskiego.

ZOBACZ TEŻ:
Osób, które parkują gdzie popadnie nie brakuje. Kompletnie nie liczą się z innymi użytkownikami dróg i parkingów. Jeżeli macie w swoich telefonach zdjęcia

Mistrzowie parkowania w Toruniu [NOWE ZDJĘCIA]

96

Fot. Facebook.com/mistrzowieparkowaniatorunCzytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo