30 kwietnia upływa termin rozliczenia się z fiskusem

30 kwietnia upływa termin rozliczenia się z fiskusem

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Grzegorz Niezgoda nie czekał do ostatniej chwili i PIT złożył kilka dni temu. Na zdjęciu: formularz odbiera Marek Mistelski

Grzegorz Niezgoda nie czekał do ostatniej chwili i PIT złożył kilka dni temu. Na zdjęciu: formularz odbiera Marek Mistelski ©Paweł Kędzia

Chociaż czasu pozostało niewiele, nie widać, by Urząd Skarbowy był w tych dniach szturmowany przez podatników.
Grzegorz Niezgoda nie czekał do ostatniej chwili i PIT złożył kilka dni temu. Na zdjęciu: formularz odbiera Marek Mistelski

Grzegorz Niezgoda nie czekał do ostatniej chwili i PIT złożył kilka dni temu. Na zdjęciu: formularz odbiera Marek Mistelski ©Paweł Kędzia

W poniedziałek w godzinach rannych w skarbówce nie było wielkiego ruchu. Do okienka z PIT-em czekały zaledwie trzy osoby. A przecież zeznania roczne musi złożyć jeszcze ok. 5000 osób. Kiedy zamierzają to zrobić?
- Do 18 kwietnia do Urzędu Skarbowego w Brodnicy wpłynęło 20 457 zeznań rocznych PIT-37, czyli około 80 procent - informuje Edyta Średzińska, kierownik działu obsługi bezpośredniej. - Z 10 532 zeznań dokonano zwrotów nadpłat na kwotę 10 634 115,61 złotych.

[break]
W analogicznym okresie roku ubiegłego do skarbówki wpłynęło 21 123 zeznań rocznych PIT-37 i wypłacono wówczas 9 408 307,39 zł. zwrotów z 9 304 zeznań.

Przez internet


Co ciekawe, rośnie zainteresowanie elektroniczną formą rozliczenia się z fiskusem. W ubiegłym roku z tej możliwości skorzystało 2 979 podatników. A w tym roku tą drogą wpłynęło 4 890 formularzy.
- Najczęściej popełniane błędy to nieaktualna wersja formularza, brak podpisu, brak załącznika, a w zeznaniu podatkowym wykazana kwota odliczenia czy ulgi, błędy matematyczne, nieprawidłowy adres, gdy zamiast adresu zamieszkania podany jest adres zameldowania - wylicza Edyta Średzińska. Do rozliczenia się z fiskusem zostało niewiele czasu. Ostateczny termin upływa 30 kwietnia. Deklarację musi złożyć każdy, kto w ubiegłym roku osiągnął dochód, nawet jeżeli nie przekroczył kwoty wolnej od podatku, czyli 3091 złotych. Jeżeli płatnik pobrał od takiego dochodu zaliczkę na podatek, zostanie ona potraktowana jako nadpłata i zwrócona.

Mamy formularze


Wypełnione formularze zeznań PIT mogą być składane bezpośrednio w siedzibie Urzędu Skarbowego w Brodnicy, ul. Sikorskiego 19, wysłane listem za pośrednictwem poczty za opłatą pocztową lub przesyłane drogą elektroniczną. Formularze wraz z instrukcją wypełnienia dostępne są także w redakcji „Nowości”. - Jak co roku w ostatnim tygodniu kwietnia, możemy zaobserwować wzmożony ruch. W tym okresie zeznania podatkowe składają przede wszystkim ci podatnicy, którym z rozliczenia rocznego wychodzi kwota do zapłaty - wskazuje Edyta Średzińska. - Pamiętajmy jednak, że zarówno termin do złożenia zeznania podatkowego, jak i termin zapłaty podatku z zeznania przypada 30 kwietnia. Możemy zatem zeznanie podatkowe złożyć wcześniej, natomiast podatek zapłacić później. Ważne, żeby uczynić to do końca kwietnia. Dodatkowo w tym roku z okazji przypadających na ten okres Świąt Wielkanocnych wiele osób pracujących za granicą, przyjeżdżających do domu na święta, rozlicza się także później niż zwykle.

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo