Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

300 mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus powstanie w Toruniu

mf
UM Torunia
Wstępną, warunkową umowę inwestycyjną na realizację w Toruniu programu Mieszkanie Plus podpisali 11 marca 2017 r. prezydent Torunia Michał Zaleski i wiceprezes zarządu BGK Nieruchomości S.A., Bartłomiej Pawlak.

Wstępną, warunkową umowę inwestycyjną na realizację w Toruniu programu Mieszkanie Plus podpisali 11 marca 2017 r. prezydent Torunia Michał Zaleski i wiceprezes zarządu BGK Nieruchomości S.A., Bartłomiej Pawlak.

Ponad 300 mieszkań powstanie przy ul. Okólnej i ul. Inowrocławskiej. Ich budowę sfinansuje fundusz zarządzany przez BGK Nieruchomości S.A. Szczegółowe analizy gruntów zgłoszonych do programu trwały od października 2016 roku, kiedy to Gmina Miasta Toruń podpisała z BGK Nieruchomości S.A. list intencyjny. Kolejnym krokiem jest wstępna umowa inwestycyjna, której podpisanie nastąpiło podczas konferencji Rządowy program „Mieszkanie Plus” i nowe technologie w budownictwie.

**

Czytaj też: Unijne miliony na toruńskie zabytki**

- Podpisaliśmy umowę dotyczącą realizacji dużego projektu, bo będzie liczył ponad 300 mieszkań. Realizacja projektu nastąpi na warunkach uzgodnionych w umowie ostatecznej, której dopracowanie nastąpi do końca września tego roku. Szansa, że inwestycja rozpocznie się fizycznie w 2017 roku jest duża. Będziemy w tym czasie ustalali już szczegóły realizacyjne dotyczące zakresu projektowego, ostatecznej chłonności terenu i rozwiązań technologicznych, które wpłyną na odpowiedni koszt budowy, a co za tym idzie koszt wynajmu mieszkań - powiedział tuż po podpisaniu umowy prezydent Torunia, Michał Zaleski.

Gmina Miasta Toruń rozpoczyna realizację projektu, wnosząc nieruchomość o wielkości niespełna 4,5 ha gruntu. Jest to teren przeznaczony, zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, na cele inwestycji mieszkaniowych. Ostateczna liczba budowanych mieszkań będzie zależała od wyników prac projektowych. Podpisanie umowy potwierdza, że obie strony, czyli dysponent kapitału - BGK Nieruchomości S.A. i dysponent nieruchomości - Gmina Miasta Toruń, zdecydowały się na przeznaczenie terenu na cel inwestycyjny i ustalenie ostatecznych kwot, które partner finansowy wniesie do realizacji tego zadania.

- Projekt toruński jest pierwszym w programie Mieszkanie Plus, który zaczynamy od podstaw, na zasadzie Greenfield. To znaczy, że dopiero po podpisaniu listu intencyjnego zaczęliśmy rozmawiać o tym, co w ramach programu moglibyśmy zrobić razem. W niespełna 3 miesiące dotarliśmy do etapu, w którym mogliśmy podpisać warunkową umowę inwestycyjną określającą, na jakich zasadach będziemy w projekcie partycypować i jakie będą koszty - zaznaczył Bartłomiej Pawlak, wiceprezes zarządu BGK Nieruchomości S.A.

Przeczytaj także: Były milicjant utopi rektora?

W programie Mieszkanie Plus oferowane będą mieszkania na wynajem z opcją dojścia do własności. Przy Okólnej i Inowrocławskiej do dyspozycji mieszkańców zostaną oddane również zewnętrzne miejsca parkingowe.

W konferencji Rządowy program „Mieszkanie Plus” i nowe technologie w budownictwie wzięła również udział Marzanna Drab, podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej. - Toruń będzie jednym z pionierów realizacji programu Mieszkanie Plus. Dziękuję władzom Torunia za to, że podjęły trud negocjacji i bardzo szybko doprowadziły do podpisania umowy. Życzę, aby inwestycja została również szybko zrealizowana, aby torunianie mogli cieszyć się z mieszkań w dobrej jakości i w dostępnej dla polskich rodzin cenie najmu - powiedziała podsekretarz stanu w MEN, Marzenna Drab.

Inwestycje w ramach programu Mieszkanie Plus realizowane są na zasadach rynkowych, bez angażowania pieniędzy podatników. Celem jest zapewnienie impulsu do rozwoju rynku mieszkaniowego, co pozwoli zniwelować obecny deficyt – w porównaniu ze średnią w Unii Europejskiej - wynoszący w całej Polsce około 3 mln lokali.

Zobacz także:

Dzisiaj (11.03) pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego starły się dwie demonstracje. Mieszkańcy, którzy przyszli na Manifę protestowali przeciwko ich zdaniem niedocenianiu roli kobiet we współczesnym świecie. W tym samym miejscu i o tej samej porze pikietę zorganizowały środowiska działające na rzecz ochrony życia poczętego. Jedni próbowali zagłuszyć drugich, przy czym osób przybyłych na Manifę było zdecydowanie więcej. Pod pomnikiem marszałka doszło do drobnych przepychanek. Potem osoby biorące udział w Manifie ruszyły w pochodzie ulicami starówki z hasłami dotyczącymi równouprawnienia. Wśród demonstrantów był m.in. Piotr Ikonowicz.Złote Karety Nowości

Manifa i obrońcy życia. Starcie pikiet [DUŻO ZDJĘĆ]

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska