Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

40 lat Przedszkola Miejskiego nr 6 w Toruniu. Takie są dzieje jego i jego siedziby

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Obchody 30-lecia przedszkola
Obchody 30-lecia przedszkola Nadesłana/Przedszkole Miejskie nr 6
40 lat temu piękny budynek przy Szosie Chełmińskiej 130 w Toruniu zajęło przedszkole zakładów Torpo, dziś będące Przedszkolem Miejskim nr 6. Wcześniej przez wiele lat były tu mieszkania.

Obejrzyj: Kulisy sesji fotograficznej Siła Kobiet 2022

od 16 lat

Przedszkole Miejskie nr 6 właśnie świętuje swoje 40-lecie. Uroczystość z tej okazji relacjonowaliśmy w "Nowościach" i na stronie internetowej nowosci.com.pl.

Początki przedszkola: dla dzieci pracowników TORPO

Placówka została otwarta 8 listopada 1982 roku - jako Państwowe Przyzakładowe Przedszkole Zakładu Przemysłu Odzieżowego "TORPO". Znajdowało się przy ówczesnej ulicy Nowickiego, pod numerem 130. 29 grudnia 1983 roku Zarząd Gospodarki Terenami w Toruniu przekazał przedszkole na rzecz Wydziału Oświaty z zastrzeżeniem rezerwacji 80 miejsc dla dzieci pracowników Zakładu "TORPO", funkcjonującego w pobliżu, przy ulicy Żwirki i Wigury (w jego miejscu w ostatnich latach powstało osiedle mieszkaniowe).

Początkowo przedszkole miało nr 21. Po reorganizacji sieci przedszkoli w czasach transformacji ustrojowej, 23 sierpnia 1993 roku nadano mu numer 6.

Jak czytamy na stronie internetowej przedszkola, od początku istnienia funkcjonowały w nim cztery oddziały. Z czasem powstały przy nim filie. W latach 1995-1998 powołano filię przy ulicy Popiela, w lokalu Spółdzielni Mieszkaniowej "Kopernik", gdzie mieściły się dwa oddziały "zerowe". W latach 1998-2004 istniała filia w lokalu przy parafii rzymsko-katolickiej pw. Miłosierdzia Bożego przy ulicy Legionów 210. Tu także funkcjonowały dwa oddziały "zerowe". Była również filia w budynku przy ulicy Moczyńskiego 8/10. Funkcjonowała w latach 1998-2005 - z czterema oddziałami "zerowymi".

Po likwidacji filii, od 2005 roku w Przedszkolu Miejskim nr 6 przy Szosie Chełmińskiej 130 działają cztery oddziały całodzienne, zapewniające dzieciom opiekę przed 10 godzin dziennie. Podopieczni korzystają z czterech przestronnych sal oraz placu zabaw zajmującego piękny ogród.

Pierwszym dyrektorem przedszkola w latach 1982-2003 była Barbara Gawarkiewicz. Od 1 września 2003 roku placówką kieruje Dorota Pesta.

Wielkim wydarzeniem dla Przedszkola Miejskiego nr 6 była uroczystość nadania mu imienia Wandy Chotomskiej. Uroczystość z tej okazji odbyła się 17 listopada 2007 roku. Patronka - znana poetka, autorka wielu książek oraz programów telewizyjnych i radiowych dla dzieci - była jej gościem.

Polecamy

40 lat przedszkola, 100 lat jego siedziby

A jakie są dzieje pięknego budynku przy Szosie Chełmińskiej 130, który od 40 lat zajmuje przedszkole? Pochodzi on z lat 20. XX wieku. Przez dekady był wykorzystywany na cele mieszkalne.

Jak ustalił red. Szymon Spandowski, w 1923 roku właścicielem willi był ppłk Stefan Dembiński, kawalerzysta, bohater bitwy pod Komarowem z czasów wojny polsko-bolszewickiej. Zasłynął także jako kolekcjoner dzieł sztuki. Swoją bogatą kolekcję grafik przekazał Muzeum Narodowemu.

W 1926 roku ppłk Stefan Dembiński sprzedał budynek przy Szosie Chełmińskiej Marii Dembińskiej. Z kolei w 1931 roku w prasie pojawiło się ogłoszenie o pięciopokojowym mieszkaniu pod tym adresem, ze wszelkimi wygodami, które było do wynajęcia.

W 1932 roku właścicielem domu przy Szosie Chełmińskiej 130 był Krzysztof Łada-Bieńkowski, wiceprokurator Sądu Apelacyjnego w Toruniu. Wkrótce awansował on, został prokuratorem w Sądzie Najwyższym i szefem jednego z departamentów w Ministerstwie Sprawiedliwości. Przy Szosie Chełmińskiej 130 mieszkał wtedy również Cezary Szyszko, prezes Sądu Apelacyjnego w Toruniu.

Polecamy

Przeznaczenie budynku nie zmieniło się także po II wojnie światowej. Były tu mieszkania z tzw. kwaterunku.

- Obok budynku przy Szosie Chełmińskiej przechodziłem codziennie w drodze na lekcje do Szkoły Podstawowej nr 5 przy pobliskiej ulicy Żwirki i Wigury - wspomina Ryszard Kowalski, prezes TKKF w Toruniu, od urodzenia związany z Chełmińskim Przedmieściem.

- Kolegom, którzy w nim mieszkali, zazdrościłem, mają taki ładny dom. Z czasem lokatorzy z Szosy Chełmińskiej 130 dostali od miasta inne mieszkania, wyprowadzili się stąd, dzięki czemu w 1982 roku mogło powstać przedszkole.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska