MKTG SR - pasek na kartach artykułów

400 zł na dziecko. Kto może dostać takie świadczenie? Czy też spełniasz te warunki? Sprawdź szczegóły

mfred
Dofinansowanie na pobyt dziecka m.in. w żłobku może wynieść 400 złotych
Dofinansowanie na pobyt dziecka m.in. w żłobku może wynieść 400 złotych Archiwum Polska Press
400 złotych można otrzymać z ZUS na dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. To kolejny instrument wsparcia rodzin sprzyjający łączeniu obowiązków rodzinnych z zawodowymi. Co ważne prawo do dofinansowania nie zależy od dochodów rodziny. Kto zatem może starać się o dofinansowanie oraz jak i gdzie składać wniosek? Sprawdź szczegóły!

Żeby co miesiąc otrzymywać od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dofinansowanie na pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna trzeba spełnić kilka warunków. Jedno jest pewne. Mogą o niego starać się osoby bez względu na kryterium dochodowe. Te w tym przypadku nie obowiązuje. Kto zatem może ubiegać się o takie świadczenie z ZUS?

ZUS wypłaca świadczenie

Dofinansowanie przysługuje jeśli:

  • jesteś rodzicem dziecka, opiekunem prawnym lub osobą, której sąd powierzył sprawowanie opieki nad dzieckiem, np. rodzicem zastępczym;

  • dziecko uczęszcza do żłobka, klubu dziecięcego lub korzysta z opieki dziennego opiekuna;

  • nie otrzymujesz na to dziecko rodzinnego kapitału opiekuńczego (RKO).

Możesz skorzystać z dofinansowania opłaty za pobyt w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna dziecka:

  • pierwszego i jedynego w rodzinie;

  • pierwszego w rodzinie, jeśli na kolejne dziecko otrzymujesz RKO;

drugiego i kolejnego w rodzinie, które ma mniej niż 12 miesięcy albo więcej niż 35 miesięcy i na które ZUS przyznał RKO i pobrałeś RKO w łącznej przysługującej Ci wysokości.

Kiedy nie przysługuje dofinansowanie?

Dofinansowania na dziecko, nie przysługuje, jeśli na dane dziecko rodzić otrzymuje rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO). Na dane dziecko, za ten sam okres, można otrzymać albo dofinansowanie, albo RKO. Dlatego trzeba wybrać rodzaj wsparcia na drugie lub kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12 do 35 miesiąca, które uczęszcza do żłobka, klubu dziecięcego lub jest pod opieką dziennego opiekuna.

Można zatem korzystać z dofinansowania pobytu w żłobku na jedno dziecko i pobierać rodzinny kapitał opiekuńczy na inne dziecko w rodzinie.

Aby można było skorzystać z dofinansowania, dziecko musi uczęszczać do żłobka lub klubu dziecięcego wpisanego do rejestru żłobków i klubów dziecięcych albo być pod opieką dziennego opiekuna wpisanego do wykazu dziennych opiekunów. Aby ZUS mógł przyznać dofinansowanie, dziecko musi być wpisane do tego rejestru lub wykazu przez żłobek, klub dziecięcy lub dziennego opiekuna. W tym celu należy przekazać dane swoje i dziecka podmiotowi prowadzącemu placówkę, do której uczęszcza dziecko. Jest to niezbędne do przyznania dofinansowania.

Jak i gdzie złożyć wniosek

Wniosek o dofinansowanie można złożyć najwcześniej w dniu, w którym dziecko zacznie uczęszczać do żłobka, klubu dziecięcego lub dziennego opiekuna. Jeżeli złożymy go w ciągu dwóch miesięcy od tego dnia, wtedy otrzymamy dofinansowanie od chwili, gdy dziecko znajdzie się pod opieką danej instytucji. Z kolei jeżeli rodzic będzie wnioskował o świadczenie w późniejszym czasie, to wówczas otrzyma dofinansowanie dopiero od miesiąca, w którym nastąpiło złożenie wniosku.

Wnioski o dofinansowanie można składać jedynie drogą elektroniczną. Można to zrobić przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Rodzice dziecka posiadający PESEL mogą złożyć wniosek także przez aplikację mZUS, portal Emp@tia lub swój bank (lista wszystkich placówek dostępna na stronie ZUS). Informacje na temat poszczególnych wniosków i szczegółowe instrukcje dotyczące ich złożenia można znaleźć na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Otrzymane dofinansowanie może wynieść maksymalnie 400 zł miesięcznie na dziecko. Nie obejmuje jednak kosztów wyżywienia. Warto przy tym podkreślić, że świadczenie nie trafia na konto rodziców czy opiekunów prawnych, ale jest wypłacane co miesiąc bezpośrednio danej placówce, która sprawuje opiekę nad dzieckiem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska