500+ dla niesamodzielnych. Po te pieniądze sięgają także seniorzy. Komu należy się świadczenie?

red
"500+ dla niesamodzielnych" to okazja także dla seniorów na kolejne pieniądze. Do tej pory już prawie 400 tysięcy osób skorzystało z tego świadczenia. O pieniądze skutecznie mogą się starać również emeryci, którzy musza spełnić pewne warunki. Chodzi między innymi o próg dochodowy, którego nie można przekroczyć, by ubiegać się o świadczenie. Kto ma szansę na dodatkowe pieniądze?Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
"500+ dla niesamodzielnych" to okazja także dla seniorów na kolejne pieniądze. Do tej pory już prawie 400 tysięcy osób skorzystało z tego świadczenia. O pieniądze skutecznie mogą się starać również emeryci, którzy musza spełnić pewne warunki. Chodzi między innymi o próg dochodowy, którego nie można przekroczyć, by ubiegać się o świadczenie. Kto ma szansę na dodatkowe pieniądze?

500+ dla niesamodzielnych

Świadczenie "500+ dla niesamodzielnych" obowiązuje w Polsce od 2019 roku. Przysługuje wszystkim osobom powyżej 18. roku życia, które nie są zdolne do samodzielnej egzystencji. Bez pomocy innych osób nie są w stanie przygotować sobie jedzenia, ubrać się czy wyjść z domu.

Dla takich osób przewidziany jest specjalny dodatek w wysokości do 500 złotych. Przysługuje on jednak tylko najuboższym. Obowiązuje przy tym wprowadzony w marcu próg dochodowy 1772,05 zł brutto. Całe 500 plus dostaną więc osoby, których dochód (np. renta lub emerytura) wynosi maksymalnie 1272 zł.

Kto jeszcze dostanie pieniądze?

Powyżej tej kwoty obowiązuje już zasad "złotówka za złotówkę". To oznacza tyle, że przekroczenie progu o 100 złotych oznacza zmniejszenie świadczenia o taką samą kwotę. Jeśli osoba, dla której jedynym źródłem dochodu jest emerytura otrzymuje świadczenie w kwocie 1000 zł, to może otrzymać dodatkowe świadczenie dla niesamodzielnych w pełnej wysokości, tj. 500 zł.

  • Jeśli emerytura wynosi 1300 zł, to dodatkowe świadczenie spadnie do 472,08 zł.
  • Emerytura w wysokości 1600 zł to dodatkowe świadczenie już tylko w wysokości 172,08 zł,
  • a powyżej 1800 zł dodatkowe świadczenie już się nie należy.

ZUS wypłaca 500+ dla niesamodzielnych

Do tej pory ZUS przeznaczył na na specjalne świadczenia dla osób niesamodzielnych 2,2 mld zł. Jak podaje "Fakt" wypłacono 391 tys. świadczeń. W sumie złożono 931 tys. wniosków. Wprawdzie popularnie świadczenie to określa się jako "500+ dla osób niesamodzielnych", ale może być wypłacane w niższej kwocie. Średnia wysokość świadczenia to 444 zł.

Trzeba złożyć wniosek

Ze świadczenia chętnie korzystają emeryci. 45 proc. wszystkich wniosków złożyły osoby 75+.
500 plus nie jest przyznawane automatycznie, by dostać pieniądze należy złożyć wniosek – w placówce ZUS, lub elektronicznie. Do niego zaś należy dołączyć stosowne potwierdzenie w postaci:

  • orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji
  • orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji
  • wydanego (przed 1 września 1997 r.) przez komisję lekarską do spraw inwalidztwa i zatrudnienia orzeczenia o zaliczeniu do I grupy inwalidów – jeśli nie upłynął okres, na jaki orzeczono inwalidztwo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie