500 plus dla emerytów: co muszą zrobić seniorzy, by otrzymać świadczenie! Emeryci mogą dostać nawet 1500 złotych! Kto może je otrzymać?

red.Zaktualizowano 
500 plus dla emerytów i rencistów. Jakie są zasady? Kto może dostać?
Zobacz, co musza zrobić seniorzy aby otrzymać 500 Plus dla seniora. 500 plus dla niepełnosprawnych to zupełnie nowe świadczenie, o które można wnioskować już od 1 października 2019 roku. Warto skorzystać. Okazuje się, że o dodatkowe 500 złotych mogą starać się także seniorzy, którzy nie są zdolni do samodzielnej egzystencji lub pobierają zasiłek pielęgnacyjny. Senior może otrzymać dodatkowo nawet 1500 złotych! Na jakiej podstawie będzie wyliczane świadczenie? Gdzie złożyć wniosek? Szczegóły związane z programem 500 plus dla emerytów przeczytacie w poniższym artykule.

500 plus dla emerytów i rencistów. Kto może dostać?

Poprawki dotyczące limitu dochodowego zgłoszone przez PiS zaakceptował Senat. Oznacza to, że został on podniesiony z 1100 zł do 1600 zł. Seniorzy, którzy nie są zdolni do samodzielnej egzystencji lub pobierają zasiłek pielęgnacyjny, mogą liczyć dzięki temu na 1500 zł wypłacone jeszcze w tym roku, ważne jednak, aby zmieścić się we wskazanym limicie. Jeśli wnioskujący przekroczy go, świadczenie będzie pomniejszone. Co to oznacza?

Jak informuje money.pl, senackie poprawki wprowadzają zasadę "złotówka za złotówkę". Czyli jeśli inne świadczenia (w tym emerytura czy renta) łącznie sięgają na przykład kwoty 1010 zł brutto, wtedy na rękę z tzw. 500+ dla niepełnosprawnych takie osoby dostaną 490 zł.

500 plus dla emerytów i rencistów. Jakie są zasady? Kto może dostać?
500 plus dla emerytów i rencistów. Jakie są zasady? Kto może dostać?

Jak oblicza się wysokość świadczenia uzupełniającego, czyli 500 + dla niepełnosprawnych?

Osobom, które nie są uprawnione do świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych lub łączna kwota przysługujących im świadczeń nie przekracza 1100 zł, świadczenie uzupełniające zostanie przyznane w wysokości 500 zł miesięcznie.

Natomiast osobom, które są uprawnione do świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych, których łączna wysokość przekracza 1100 zł, a nie przekracza 1600 zł, wysokość świadczenia uzupełniającego zostanie obliczona jako różnica pomiędzy kwotą 1600,00 zł i łączną kwotą przysługujących świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych.

Przykładowo: osoba uprawniona do emerytury w kwocie 900 zł, otrzyma świadczenie uzupełniające w kwocie 500 zł. Natomiast osoba, której emerytura przysługuje w kwocie 1300,00 zł, uzyska świadczenie uzupełniające w kwocie 300,00 zł.
500 PLUS dla emerytów: W jakim terminie ZUS będzie wypłacał świadczenie uzupełniające?

W przypadku osób, które mają ustalone prawo do świadczenia emerytalno-rentowego w ZUS, świadczenie uzupełniające będziemy wypłacać razem z tym świadczeniem. Natomiast osoby nie posiadające w ZUS żadnych świadczeń, świadczenie uzupełniające będą otrzymywały w terminie płatności, który zostanie wskazany w decyzji przyznającej to świadczenie.

500 plus dla osób niepełnosprawnych już od 1 października 2019 roku

Sejm przyjął w lipcu 2019 roku ustawę o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, czyli tzw. „500+” dla osób niepełnosprawnych. To realizacja zapowiedzi złożonej przez premiera Mateusza Morawieckiego. Pierwsze świadczenia uzupełniające będą realizowane już od października br.

500 plus dla emerytów i rencistów. Jakie są zasady? Kto może dostać?
500 plus dla emerytów i rencistów. Jakie są zasady? Kto może dostać?

Celem ustawy jest dodatkowe wsparcie finansowe najbardziej potrzebujących osób w postaci świadczenia uzupełniającego w wysokości 500 zł ze względu na zwiększone koszty związane z pielęgnacją, rehabilitacją oraz opieką medyczną – tłumaczyła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa. - Co ważne, zaproponowane przez nas rozwiązanie ma charakter systemowy, nie jednorazowy, którego celem jest poprawa sytuacji osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji w perspektywie długofalowej - dodała.

 • Przyjmowanie i rozpatrywanie wniosków o przyznanie świadczenia 500 plus dla niepełnosprawnych rozpocznie od dnia wejścia w życie ustawy, czyli od 1 października 2019 r.
 • Dodatek będzie przysługiwać od miesiąca, w którym prawidłowo wypełniony wniosek został złożony.
 • Wniosek będzie można złożyć w instytucji, która wydała potwierdzenie niezdolności do samodzielnej egzystencji, np. w ZUS, KRUS lub innej właściwej instytucji wypłacającej świadczenia emerytalno-rentowe.

500 plus dla niepełnosprawnych. Kryterium dochodowe

Rada Ministrów przyjęła 9.07.2019 r. projekt ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, dzięki której osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji dostaną stały dodatek tzw. 500 plus dla niepełnosprawnych. Wypłaty rząd planuje od 1 października 2019 r.

Będzie jednak obowiązywać kryterium dochodowe w wysokości 1100 zł!

Każda osoba która ma dochód do 1100 zł dostanie całą kwotę 500 zł - zapewniła Bożena Borys-Szopa, minister rodziny, pracy i polityki społecznej na briefingu prasowym w Kancelarii Premiera.

Jak zaznaczyła minister Bożena Borys-Szopa, świadczenie uzupełniające będzie przysługiwało osobom, które

 • ukończyły 18 lat,
 • są niezdolne do samodzielnej egzystencji, a niezdolność została stwierdzona stosownym orzeczeniem,
 • otrzymują świadczenia w wysokości nieprzekraczającej najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, czyli 1100 zł.

W ubiegłym roku podnieśliśmy najniższą rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy do poziomu 1100 zł. Stąd ten tzw. próg dochodowy – tłumaczyła minister.

Wypłata świadczenia będzie następowała na wniosek. Wniosek trzeba złożyć w organie, który wydał orzeczenie o niepełnosprawności - dodała Bożena Borys-Szopa. - Osoby będą miały pół roku na złożenie wniosku.

Dodatkowo osoby, które mają wyłącznie orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, będą mogły wystąpić z wnioskiem o wydanie orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji wraz z wnioskiem o świadczenie uzupełniające, do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
500 plus dla niepełnosprawnych. Co zawiera wniosek o przyznanie świadczenia?

Ustalenie prawa do świadczenia uzupełniającego następuje w terminie nie dłuższym niż 30 dni.

500 plus dla emerytów i rencistów. Jakie są zasady? Kto może dostać?
500 plus dla emerytów i rencistów. Jakie są zasady? Kto może dostać?

500 plus dla niepełnosprawnych. Co wlicza się do dochodu?

1. Świadczenie uzupełniające nie przysługuje osobie, której dochody przekraczają 1100 zł.

Do dochodu wlicza się m.in.:

 • świadczenie dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin
 • świadczenie z ubezpieczenia emerytalno-rentowego, o którym mowa w art. 18 pkt 1–4 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników
 • świadczenie dla kombatantów oraz niektórych osób będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego
 • świadczenie emerytalne dla żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin
 • świadczenie emerytalne dla funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin
 • emerytury i renty z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
 • rentę z ubezpieczenia społecznego z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych
 • rentę z tytułu wypadków lub chorób zawodowych powstałych w szczególnych okolicznościach
 • rentę dla cywilnych niewidomych ofiar działań wojennych
 • okresową emeryturę kapitałową
 • emeryturę pomostową
 • nauczycielskie świadczenia kompensacyjne
 • okresową emeryturę rolniczą

Do dochodu nie wlicza się m.in.:

 • alimentów na rzecz dzieci,
 • zasiłku pielęgnacyjnego,
 • świadczenia wychowawczego,
 • świadczeń pomocy materialnej dla uczniów, dodatków dla sierot zupełnych,
 • jednorazowych zapomóg z tytułu urodzenia się dziecka,
 • dodatku z tytułu urodzenia dziecka,
 • pomocy w zakresie dożywiania, zasiłków pielęgnacyjnych,
 • zasiłków okresowych z pomocy społecznej,
 • jednorazowych świadczeń pieniężnych i świadczeń w naturze z pomocy społecznej,
 • dodatku mieszkaniowego,
 • dodatku energetycznego,
 • zapomogi pieniężnej dla niektórych emerytów, rencistów i osób pobierających świadczenie przedemerytalne albo zasiłek przedemerytalny w 2007 r.,
 • dodatku wychowawczego
 • dopłaty do czynszu otrzymywanego w pierwszych latach najmu mieszkania

POLECAMY: Ruszył Toruński Rower Miejski 2019

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 93

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
8 października, 22:50, Gość:

IDŹ I ZAGŁOSUJ NA PIS

9 października, 00:14, Nigdy pisu:

Człowieku,czy ty wiesz że PiS oszukało emerytów!Nie dostaniemy pieniędzy,bo rząd przeznaczył dla siebie! KŁAMCY!!!!!

Zagłosuj na PO, na pewno ci dadzą😂😂. Za czasów ich rządów rewaloryzacja mojej emerytury oscylowała między 10 a12 zł. Odkąd PiS rządzi moja emerytura zwiększa się co roku o 50 zł netto. Jest różnica.

G
Gość
9 września, 13:51, Gość:

A może by tak przyznać 500 dla opiekunów niepełnosprawnych seniorów? Jak wyżyć za 620 zł. miesięcznie?!

15 września, 0:00, Gosc.:

Najwyzszy czas zeby cos nam podniesli.Mam dwoje niepelnosprawnych w domu.

25 września, 12:43, Gość:

O nowego roku podniosa ceny e sklepach,nie przejmuja sie ludzmi chorymi szybciej umrla.

3 października, 10:58, Gość:

620 zl to ile lat pracy

Jeśli ktoś bierze 620zł... to znaczy, że prawie nie pracował... ile składek osobą doprowadziła...

Po 30 latach pracy mam 1300 to jest śmieszna kwota...

G
Gość

Wielka szkoda, że wysokość emerytury należy podawać brutto nie to co emeryt dostaje na rękę. Ale dobre i to.

A
A
8 października, 17:40, Gość:

Nie wystarczy mieć skończone 75 lat i prawo do zasiłku opiekuńczego,ZUS wymaga dokumentacji medycznej,udowodnienia że dana osoba jest niezdolna do samodzielnej egzystencji i UWAGA za zaświadczenie o stanie zdrowia od lekarza rodzinnego trzeba zapłacić 170 zl.

9 października, 09:31, Gość:

Nie prawda jest że za zaświadczenie od lekarza rodzinnego trzeba płacić. Poszłam do lekarza dałam druk z ZUS i bez problemu gady żadnej opłaty takie zaświadczenie dostałam.

11 października, 11:11, Gość:

Dzwoniłam w tej sprawie do NFZ i powiedzieli że ta opłata zależy od ośrodka,ponoć mają prawo ją pobrac..

Ja tez nic nie płaciłam. ..170zl. ?!! To już przesada.

k
karolajna

Widzę, że u nas zamiast lepiej jest coraz gorzej... ceny idą do góry, zreszta wszystko idzie do góry tylko jakos pensje stoja. Emeryci to moga co najwyzej wrocic do pracy zeby sobie dorobic... kiedys czlowiek liczył ze mu państwo pomoze na starosc no ale... teraz to moze młodym sie chociaz uda odłozyc w ppk. Byle obudzili sie wczesnie i zaczeli oszczedzac

G
Gość
3 października, 10:54, Gość:

dosc tego cwaniactwa chorzy maja dzieci i to one powinny placic na rodzicow zeby nie bylo moja em netto 1015 zl 71 lat i syn oddaje mi t tjpensje z czego dumna nie jestem bo nie ma nic z zycia mieszkamy razem i

wreszcie jakiś głos rozsądku

G
Gość
8 października, 17:40, Gość:

Nie wystarczy mieć skończone 75 lat i prawo do zasiłku opiekuńczego,ZUS wymaga dokumentacji medycznej,udowodnienia że dana osoba jest niezdolna do samodzielnej egzystencji i UWAGA za zaświadczenie o stanie zdrowia od lekarza rodzinnego trzeba zapłacić 170 zl.

9 października, 09:31, Gość:

Nie prawda jest że za zaświadczenie od lekarza rodzinnego trzeba płacić. Poszłam do lekarza dałam druk z ZUS i bez problemu gady żadnej opłaty takie zaświadczenie dostałam.

Dzwoniłam w tej sprawie do NFZ i powiedzieli że ta opłata zależy od ośrodka,ponoć mają prawo ją pobrac..

G
Gość

W jakim kraju ja żyje.?? Schody po świadczenie dla mamy to chore

G
Gość
8 października, 22:50, Gość:

IDŹ I ZAGŁOSUJ NA PIS

Nigdy w życiu,PiS kłamie i oszukuje,Rafalski powiedziała,że nie ma pieniędzy dla emerytów.To tak się robi...?

F
Fred

Za to wdzystko zaplacą ci co tyrali po40 kilka lat zich kasy ufundująim zapomogi i dodatki ja się pytam czy warto pracować jak potem trzeba sie dzielić z nierobami niebieskimi ptakami .i tylko w malym procencie z chorymi

G
Gość
8 października, 17:40, Gość:

Nie wystarczy mieć skończone 75 lat i prawo do zasiłku opiekuńczego,ZUS wymaga dokumentacji medycznej,udowodnienia że dana osoba jest niezdolna do samodzielnej egzystencji i UWAGA za zaświadczenie o stanie zdrowia od lekarza rodzinnego trzeba zapłacić 170 zl.

Nie prawda jest że za zaświadczenie od lekarza rodzinnego trzeba płacić. Poszłam do lekarza dałam druk z ZUS i bez problemu gady żadnej opłaty takie zaświadczenie dostałam.

E
Emila

Mam druga grupę umiarkowana i niezdolnośc do pracy . I co nie nie dostanę ??? Bo sama funkcjonuje !!! I co zrobi ??

N
Nigdy pisu
8 października, 22:50, Gość:

IDŹ I ZAGŁOSUJ NA PIS

Człowieku,czy ty wiesz że PiS oszukało emerytów!Nie dostaniemy pieniędzy,bo rząd przeznaczył dla siebie! KŁAMCY!!!!!

G
Gość

IDŹ I ZAGŁOSUJ NA PIS

G
Gość

Nie wystarczy mieć skończone 75 lat i prawo do zasiłku opiekuńczego,ZUS wymaga dokumentacji medycznej,udowodnienia że dana osoba jest niezdolna do samodzielnej egzystencji i UWAGA za zaświadczenie o stanie zdrowia od lekarza rodzinnego trzeba zapłacić 170 zl.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3