500 plus dla emerytów: zasady przyznawania świadczenia dla seniorów! Zobacz, ile otrzymają. Można dostać nawet 1500 złotych! Kto dostanie??

red.Zaktualizowano 
500 plus dla emerytów i rencistów. Jakie są zasady? Kto może dostać?
Jakie są zasady otrzymania 500 Plus dla seniora? 500 plus dla niepełnosprawnych to nowe świadczenie, o które będzie można wnioskować już wkrótce, bo od początku 1 października 2019 roku. Okazuje się, że o dodatkowe 500 złotych mogą starać się także seniorzy, którzy nie są zdolni do samodzielnej egzystencji lub pobierają zasiłek pielęgnacyjny. Senior może otrzymać dodatkowo nawet 1500 złotych! Na jakiej podstawie będzie wyliczane świadczenie? Gdzie złożyć wniosek? Szczegóły związane z programem 500 plus dla emerytów przeczytacie w poniższym artykule.

500 plus dla emerytów i rencistów

Poprawki dotyczące limitu dochodowego zgłoszone przez PiS zaakceptował Senat. Oznacza to, że został on podniesiony z 1100 zł do 1600 zł. Seniorzy, którzy nie są zdolni do samodzielnej egzystencji lub pobierają zasiłek pielęgnacyjny, mogą liczyć dzięki temu na 1500 zł wypłacone jeszcze w tym roku, ważne jednak, aby zmieścić się we wskazanym limicie. Jeśli wnioskujący przekroczy go, świadczenie będzie pomniejszone. Co to oznacza?

Jak informuje money.pl, senackie poprawki wprowadzają zasadę "złotówka za złotówkę". Czyli jeśli inne świadczenia (w tym emerytura czy renta) łącznie sięgają na przykład kwoty 1010 zł brutto, wtedy na rękę z tzw. 500+ dla niepełnosprawnych takie osoby dostaną 490 zł.

500 plus dla emerytów i rencistów. Jakie są zasady? Kto może dostać?
500 plus dla emerytów i rencistów. Jakie są zasady? Kto może dostać?

Jak oblicza się wysokość świadczenia uzupełniającego, czyli 500 + dla niepełnosprawnych?

Osobom, które nie są uprawnione do świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych lub łączna kwota przysługujących im świadczeń nie przekracza 1100 zł, świadczenie uzupełniające zostanie przyznane w wysokości 500 zł miesięcznie.

Natomiast osobom, które są uprawnione do świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych, których łączna wysokość przekracza 1100 zł, a nie przekracza 1600 zł, wysokość świadczenia uzupełniającego zostanie obliczona jako różnica pomiędzy kwotą 1600,00 zł i łączną kwotą przysługujących świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych.

Przykładowo: osoba uprawniona do emerytury w kwocie 900 zł, otrzyma świadczenie uzupełniające w kwocie 500 zł. Natomiast osoba, której emerytura przysługuje w kwocie 1300,00 zł, uzyska świadczenie uzupełniające w kwocie 300,00 zł.
500 PLUS dla emerytów: W jakim terminie ZUS będzie wypłacał świadczenie uzupełniające?

W przypadku osób, które mają ustalone prawo do świadczenia emerytalno-rentowego w ZUS, świadczenie uzupełniające będziemy wypłacać razem z tym świadczeniem. Natomiast osoby nie posiadające w ZUS żadnych świadczeń, świadczenie uzupełniające będą otrzymywały w terminie płatności, który zostanie wskazany w decyzji przyznającej to świadczenie.

500 plus dla osób niepełnosprawnych już od 1 października 2019 roku

Sejm przyjął w lipcu 2019 roku ustawę o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, czyli tzw. „500+” dla osób niepełnosprawnych. To realizacja zapowiedzi złożonej przez premiera Mateusza Morawieckiego. Pierwsze świadczenia uzupełniające będą realizowane już od października br.

500 plus dla emerytów i rencistów. Jakie są zasady? Kto może dostać?
500 plus dla emerytów i rencistów. Jakie są zasady? Kto może dostać?

Celem ustawy jest dodatkowe wsparcie finansowe najbardziej potrzebujących osób w postaci świadczenia uzupełniającego w wysokości 500 zł ze względu na zwiększone koszty związane z pielęgnacją, rehabilitacją oraz opieką medyczną – tłumaczyła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa. - Co ważne, zaproponowane przez nas rozwiązanie ma charakter systemowy, nie jednorazowy, którego celem jest poprawa sytuacji osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji w perspektywie długofalowej - dodała.

 • Przyjmowanie i rozpatrywanie wniosków o przyznanie świadczenia 500 plus dla niepełnosprawnych rozpocznie od dnia wejścia w życie ustawy, czyli od 1 października 2019 r.
 • Dodatek będzie przysługiwać od miesiąca, w którym prawidłowo wypełniony wniosek został złożony.
 • Wniosek będzie można złożyć w instytucji, która wydała potwierdzenie niezdolności do samodzielnej egzystencji, np. w ZUS, KRUS lub innej właściwej instytucji wypłacającej świadczenia emerytalno-rentowe.

500 plus dla niepełnosprawnych. Kryterium dochodowe

Rada Ministrów przyjęła 9.07.2019 r. projekt ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, dzięki której osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji dostaną stały dodatek tzw. 500 plus dla niepełnosprawnych. Wypłaty rząd planuje od 1 października 2019 r.

Będzie jednak obowiązywać kryterium dochodowe w wysokości 1100 zł!

Każda osoba która ma dochód do 1100 zł dostanie całą kwotę 500 zł - zapewniła Bożena Borys-Szopa, minister rodziny, pracy i polityki społecznej na briefingu prasowym w Kancelarii Premiera.

Jak zaznaczyła minister Bożena Borys-Szopa, świadczenie uzupełniające będzie przysługiwało osobom, które

 • ukończyły 18 lat,
 • są niezdolne do samodzielnej egzystencji, a niezdolność została stwierdzona stosownym orzeczeniem,
 • otrzymują świadczenia w wysokości nieprzekraczającej najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, czyli 1100 zł.

W ubiegłym roku podnieśliśmy najniższą rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy do poziomu 1100 zł. Stąd ten tzw. próg dochodowy – tłumaczyła minister.

Wypłata świadczenia będzie następowała na wniosek. Wniosek trzeba złożyć w organie, który wydał orzeczenie o niepełnosprawności - dodała Bożena Borys-Szopa. - Osoby będą miały pół roku na złożenie wniosku.

Dodatkowo osoby, które mają wyłącznie orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, będą mogły wystąpić z wnioskiem o wydanie orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji wraz z wnioskiem o świadczenie uzupełniające, do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
500 plus dla niepełnosprawnych. Co zawiera wniosek o przyznanie świadczenia?

Ustalenie prawa do świadczenia uzupełniającego następuje w terminie nie dłuższym niż 30 dni.

500 plus dla niepełnosprawnych. Co wlicza się do dochodu?

1. Świadczenie uzupełniające nie przysługuje osobie, której dochody przekraczają 1100 zł.

Do dochodu wlicza się m.in.:

 • świadczenie dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin
 • świadczenie z ubezpieczenia emerytalno-rentowego, o którym mowa w art. 18 pkt 1–4 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników
 • świadczenie dla kombatantów oraz niektórych osób będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego
 • świadczenie emerytalne dla żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin
 • świadczenie emerytalne dla funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin
 • emerytury i renty z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
 • rentę z ubezpieczenia społecznego z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych
 • rentę z tytułu wypadków lub chorób zawodowych powstałych w szczególnych okolicznościach
 • rentę dla cywilnych niewidomych ofiar działań wojennych
 • okresową emeryturę kapitałową
 • emeryturę pomostową
 • nauczycielskie świadczenia kompensacyjne
 • okresową emeryturę rolniczą

Do dochodu nie wlicza się m.in.:

 • alimentów na rzecz dzieci,
 • zasiłku pielęgnacyjnego,
 • świadczenia wychowawczego,
 • świadczeń pomocy materialnej dla uczniów, dodatków dla sierot zupełnych,
 • jednorazowych zapomóg z tytułu urodzenia się dziecka,
 • dodatku z tytułu urodzenia dziecka,
 • pomocy w zakresie dożywiania, zasiłków pielęgnacyjnych,
 • zasiłków okresowych z pomocy społecznej,
 • jednorazowych świadczeń pieniężnych i świadczeń w naturze z pomocy społecznej,
 • dodatku mieszkaniowego,
 • dodatku energetycznego,
 • zapomogi pieniężnej dla niektórych emerytów, rencistów i osób pobierających świadczenie przedemerytalne albo zasiłek przedemerytalny w 2007 r.,
 • dodatku wychowawczego
 • dopłaty do czynszu otrzymywanego w pierwszych latach najmu mieszkania

POLECAMY: Ruszył Toruński Rower Miejski 2019

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 52

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
12 września, 10:40, Ela:

Mam 63-lata 32- lata pracy jestem na emeryturze z powodu nowotworu lewej nerki mam 1200 zł emerytury czy mogę się ubiegać o 500 ?

to jest dodatek dla ludzi chorych,nie dla emerytów,jeżeli jesteś chora to stań na komisję lekarską,może ci wydadzą orzeczenie,że jesteś niezdolna do samodzielnej egzystencji.

J
Ja
12 sierpnia, 07:40, gosc:

ale nas starych okradają, najpierw nas oszukał ten pioruński bolek, mieliśmy mieć dobrze, wierzyliśmy, przepracowaliśmy po ok. 40 -50 lat za najniższą krajową, bo była bieda, bo dziura budżetowa, a teraz za swoją wieloletnią pracę mamy 2100 zł - 2500 zł brutto emerytury i nie dostaniemy za to 500 plus do emerytury bo jesteśmy za bogaci dla tej patologii pisowskiej. A przy 500 plus na dzieci nie ma branego pod uwagę dochodu, tam bogaci dostają dostają na wybryki. A tu emeryci po tylu latach pracy są okradani.

1 września, 14:46, przyszły emeryt jak dozyje:

Za takie lata pracy niektórzy maja 1100, wiec dzielcie sie na wy i my.

Ha to jeszcze macie super bo mniejsze emerytury za te same przepracowane lata są przydzielane i jakoś nikogo to nie obchodzi

G
Gosc.
9 września, 13:51, Gość:

A może by tak przyznać 500 dla opiekunów niepełnosprawnych seniorów? Jak wyżyć za 620 zł. miesięcznie?!

Najwyzszy czas zeby cos nam podniesli.Mam dwoje niepelnosprawnych w domu.

G
Gość
12 września, 18:52, Tomasz:

Nie ma mowy o reformowaniu czegokolwiek. Znaczy się wszystko działa w tym kraju jak należy. Pozostało tylko rozdawać nadwyżki budżetowe.

Ta....jednym zabierają a drugim dają.przeciez jest prawie półtora miliona długu!!! Ludzie gdzie wy żyjecie!?

G
Gość
13 września, 00:11, wlodek980@wp.pl:

No i wychodzi polactwo, nie ważne że moja stodoła się spaliła ważne żeby sąsiada też płonęła bo jak nie to jaka to sprawiedliwość. To miał być dodatek dla ludzi w 100 procentach niesprawnych a nie dodatek do emerytów i recistow

Pisoklika dzieli społeczeństwo,jednym daja a drugim nie!

G
Gość
12 września, 18:52, Tomasz:

Nie ma mowy o reformowaniu czegokolwiek. Znaczy się wszystko działa w tym kraju jak należy. Pozostało tylko rozdawać nadwyżki budżetowe.

Jakie nadwyzkii!? Jest bilionowy dług a nie nadwyzki!!!!

w
wlodek980@wp.pl

No i wychodzi polactwo, nie ważne że moja stodoła się spaliła ważne żeby sąsiada też płonęła bo jak nie to jaka to sprawiedliwość. To miał być dodatek dla ludzi w 100 procentach niesprawnych a nie dodatek do emerytów i recistow

T
Tomasz

Nie ma mowy o reformowaniu czegokolwiek. Znaczy się wszystko działa w tym kraju jak należy. Pozostało tylko rozdawać nadwyżki budżetowe.

G
Gość
8 września, 16:39, kolejorz 75:

czy to są wartości netto czy brutto

8 września, 18:54, Gość:

Brutto.kaczynski chce nas wykończyć! To jakiś obłęd! Niech się pochwalić jakie wysokie emerytury dał księżom! A nas z najmniejszymi zostawił na pastwę losu! Dlatego ja głosuję na Psl

🤣🤣🤣

E
Elka
2019-08-22T16:05:25 02:00, Gertruda z Reska:

Mam nadzieję że pisowcy polegną przy najbliższych wyborach za podzielenie osób niepełnosprawnych na lepszych którym się nie chciało pracować i gorszych którzy uczciwie pracowali i mają wyższe renty od nierobów. Dlaczego nie było podziału przy przyznawaniu 500 na pierwsze dziecko

23 sierpnia, 7:49, Gość:

Są tez tacy ludze którzy mogliby i chcieliby pracować dłużej. Ale czasem są choroby które to odbieraj wiec prosze nie traktować tych ludzi jako nierobów którym się nic nie należy inie wypracowali sobie większej renyty.

Ja mam 63-lata bo jestem po nowotworze nerki i nie mogę pracować obecnie po32- latach pracy mam 900 zł emerytury brutto a ponad 500 tys składek czy to sprawiedliwe? proszę o odp.!,

E
Ela

Mam 63-lata 32- lata pracy jestem na emeryturze z powodu nowotworu lewej nerki mam 1200 zł emerytury czy mogę się ubiegać o 500 ?

K
Kaska

Jestem osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym i mam niską rentę chorobową 770 zł netto ale pracuję , to czy należy mi się dodatek 500

G
Gość
10 września, 22:23, Emeryt x:

Osoby niepełnosprawne w znacznej większości pracowały mniej od tzw. zdrowych emerytów stąd ich emerytury są niższe , a teraz będą mieli emerytury wyższe .

To jest chore !!!!!!!!!!

Ten de$ilny rząd jest chory umysłowo!!!!Dzieła społeczeństwo,jednym daja,a drugim nie!! Nie głosuję ani na PiS ani na Po!!!!

E
Emeryt x

Osoby niepełnosprawne w znacznej większości pracowały mniej od tzw. zdrowych emerytów stąd ich emerytury są niższe , a teraz będą mieli emerytury wyższe .

To jest chore !!!!!!!!!!

G
Gość
22 sierpnia, 21:17, Gość:

Witam, moim zdanie jest to bardzo niesprawiedliwe, żeby nie powiedzieć dzielenie na gorszych i lepszych niepełnosprawnych, mam ok 1900 zl emerytury za 41 lat pracy, i niestety dosięgla mnie choroba nowotworowa zlośliwy miedzybłoniak opłucnej, mam niemożność samodzielnej egzystencji i opieka 24h mam 83 lata, czuję się oszukany przez rząd, 500 plus jest na każde dziecko bez względu na dochod rodziny a my niepelnosprawni z wyższym niz 1600 dochodem zostaliśmy zepchnięci na margines... czy to sprawiedliwe?

8 września, 19:01, Gość:

Tak robi PiS,daje tam gdzie ma od nich więcej głosów! Przecież to karierowicze!!!

niestety to prawda.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3